| MovesLikeCat a întrebat:

Vreau sa'mi cumpar seria de carti "Jurnalele Vampirilor" dar am vazut pe internet ca sunt 2 variante. De ex. primul volum este in 2 variante: "Jurnalele Vampirilor Vol. 1 - Trezirea" [ http://www.elefant.ro/......66623.html ] si mai este si "Jurnalele Vampirilor. Jurnalele lui Stefan Vol. 1 - Inceputurile [ http://www.elefant.ro/......56696.html ]. Care sunt diferentele dintre cele 2? Si care seamana mai mult cu serialul?

2 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Buna ^^ in "Jurnalele Vampirilor" actiunea se petrece ca in serial, cu unele modificari, de exemplu in carte Elena este blonda, are o sora mai mica si nu un frate etc. In "Jurnalele lui Stefan" actiunea este povestita din punctul de vedere a lui Stefan si se petrece inainte ca cei doi frati sa fie transformati in vampiri de catre Katherine, cat si dupa ce sunt. Ambele au legatura cu serialul.

| Solsagan a răspuns:

Firul poveştii seriei nu este acelaşi cu al serialului. Nu prea îmi pot permite să comentez, pentru că maximul pe care îl pot face în legătură cu serialul e să citesc rezumatele episoadelor.
Prima serie este de patru cărţi, în ordinea :
I. Trezirea
II. Lupta
III. Furia
IV. Reuniunea întunecată sau doar Reuniunea