| AlexandraGiorgiana a întrebat:

Care este rolul scolii in formarea personalitatii individului?

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Alexandra, un articol comparativ al invatamantului alternativ care pune accent pe individualitate poti gasi aici si de aici poti extrage niste idei de la care sa pornesti:
http://www.supermamici.ro/......a-freinet/ dar si
http://www.supermamici.ro/pregatit-de-scoala/

3 răspunsuri:
| IssabellaLoLa a răspuns:

Rolul scolii in formarea personalitatii este unul foarte important deoarece scola te invata sa socializezi si sa-ti dezvolti spiritul de competitie. Ajuta la conturarea caracterului si de asemenea te ajuta sa iti cunosti si sa-ti depasesti limitele intelectuale.scoala ajuta individul sa isi controleze impulsurile si sa-si gaseasca echilibrul interior in functie de comunitatea in care este integrat. De asemenea scoala are un rol hotarator in formarea unei culturi de baza care mai tarziu va contrbui mult la alegerea unui drum in viata. Pe langa rolul educativ scoala formeaza caractere si ajuta la integrarea in societate a unui individ;
cu alte cuvinte scoala are un rol important in formarea personalitatii unui individ. :-)

| eusebiu99 a răspuns:

Rolul scolii ar trebui sa fie acela de a ajuta individul sa-si dezvolte identitatea dar si acela de a promova intelegerea diversitatii si combaterea intolerantei si a extremismului.

| Dana_Hotăran_1970 a răspuns:

Care este rolul scolii in formarea personalitatii unui adolescent