| adyalex97 a întrebat:

Care credeti voi ca este rolul parintilor in formarea personalitatii copiilor?

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Primul mediul cu care copilul face cunostinta este cel familiar.Aici se dezvolta, de aici ia exemplele(negative, pozitive...asta depinde de fiecare familie), aici isi dezvolta vocabularul si isi formeaza modul de a se exprima.Eu spun ca educatia implica si formarea personalitatii.Ca mai sunt si exceptii,asta-i partea a doua. Intr-adevar, nu in totalitate personalitatea unui om este influentata de rolul parintilor, dar in cea mai mare parte, da. Pentru ca atat timp cat ii prezinti pentru prima oara aspectele vietii si il pregatesti pentru ceea ce va urma, implicit contribui si la formarea personalitatii. Asta e parerea mea.

| adyalex97 explică (pentru Meryem027):

Multumesc pentru raspuns.

2 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Nu ai pentru ce! happy