| wannabe a întrebat:

Ce carte îmi recomandați - și pe care ați citit-o (și chiar poate ați și recitit-o) -, ca să învăț să comunic verbal eficient? Îmi doresc să înțeleg dintr-o carte care este ușor de citit și care cuprinde atât teorie cât și practică/exemple concrete. Mă interesează să stăpânesc bine citirea limbajului non-verbal, folosirea tonalității, la ce să fiu atent când am în fața una sau mai multe persoane etc.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Citeste "Intelepciunea psihopatilor" de Kevin Dutton. Nu iti explica ce inseamna mimica, dar este o carte buna de psihologie si mai inveti cate ceva despre oameni.

| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Lucrurile astea nu prea se învață din cărți, majoritatea cărților care tratează aceasta problema sunt niște vrăjeli inutile, special concepute pentru a manca banii oamenilor. Exista câteva reguli generale de care sa ții cont atunci când vorbești cu o persoana și nu trebuie sa citești cărți întregi, pentru ca mai rău te stresezi încercând sa iti amintești ce ai citit și se va vedea ca ești panicat și /sau artificial. Naturalețea și relaxarea sunt cheia și a fi tu însuți, oricât de banal și clișeic ar suna. Relaxat și ținând cont de câteva indicații pe care urmează sa le scriu, n ai cum sa greșești. Cat despre citirea limbajului non-verbal...nu i o idee super bună, te vei pierde încercând sa observi obsesiv gesturile celeilalte persoane și le vei interpreta și suprainterpreta pana vei obosi. Ca sa afli ce gândește ăla din fața ta sau cam ce fel de om e, urmează ti intuitia. Ce feeling îți dă? Ce simți în prezența lui? Ce emoție ti a provocat privirea pe care ti a aruncat o? Aspectele astea se percep cu sufletul, nu cu mintea. Noi suntem capabili sa receptam energiile celor din jur și fără sa citim carti, ca altfel ne am fi născut cu un manual de comunicare în mână. Dacă primul gând pe care îl ai în prezența unui om este "ăsta e rău și viclean", ai încredere în instinctul tău, sunt șanse de 90% sa ai dreptate, nu i neapărat nevoie sa i diseci fiecare gest. Dacă te privește intr-un anumit fel după ce i ai făcut o propunere și privirea respectiva ti a creat o emoție negativa, cel mai probabil te va refuza. Daca în fața ta e o femeie abia cunoscuta și îți transmite o stare de căldură sufleteasca, inseamna ca e sensibila și trebuie sa ii spui chestii romantice și delicate. Dacă alta iti transmite agresivitate, nu i o idee bună să i vorbești despre floricele pe câmpii laughing) adaptează te si tu în funcție de ce stare iti conferă omul din fața ta. Daca îl simți dur, fii și tu mai dur, fii ca o oglinda, mulează te perfect pe situație. Totul e pe feeling, nu știu exact dacă se înțelege ce explic dar am intenții bune și știu eu ce zic laughing. În ceea ce privește acele câteva indicatii: tonul vocii nu trebuie în mod normal sa fie nici ridicat, ca să nu creezi o impresie de om needucat, nici prea jos, ca să nu pari timid sau speriat. Un ton de intensitate medie e cel mai potrivit. Excepție: atunci când ești cu o tipa și flirtezi poți folosi un ton mai jos al vocii /șoapte pentru a-i spune chestii mai sexy.Tot legat de voce: nu vorbi monoton, încearcă sa ai intonație, adică sa fii un picuț teatral, dar nu foarte tare, ca să nu pară ca te dai în spectacol: folosește inflexiuni, când te miri fă ton de om mirat, când te întristezi adoptă un ton mai pleostit. De exemplu nu spune "vai, ce ma bucur sa te văd!" de parca ai spune "azi mananc oua la micul dejun". Folosește un ton care sa arate încântarea, altfel omul din fața ta se plictiseste dacă vorbești de la început pana la sfârșit ca un roboțel care nu își schimba nicicând glasul. Poti face pauze înainte de anumite cuvinte pe care le consideri importante, astfel se vor imprima mai bine în mintea partenerului de discuție. Neapărat privește persoana în ochi, vei arăta astfel ca te interesează discuția și o vei ține captivata, folosești ochii tăi ca pe un instrument de hipnoza, care îl va face pe cel din fața ta sa iti soarba fiecare cuvânt. Poți sa si gesticulezi (mișcările mâinilor îl sau o vor ține atenta(a) la ce spui), dar nu prea mult, ca e de prost gust. Înclină te ușor către persoană ca să arăți interesul, stai cu spatele drept, zâmbește cand e cazul, ridica sprancenele când te miri, mimica e importanta, nu sta cu fața rigidă, față ta trebuie sa se miște, sa comunice și ea la nivel non-verbal. Dacă relația dintre tine și interlocutor nu e una oficiala, poți sa și atingi din când în când persoana pe mana sau umăr : ii vei conferi senzația ca poate avea încredere în tine, ca ești un om cald, deschis și blând și astfel iti cresc șansele sa fie de acord cu tine și sa ti povestească mai multe lucruri care te interesează. Si neapărat nu întrerupe și nu te lăsa întrerupt. Pe scurt, toate regulile astea s-ar putea rezuma în câteva vorbe: FII CÂT MAI PREZENT IN DISCUȚIE, ARATĂ TE CÂT MAI INTERESAT DE VORBELE CELUILALT, COMPORTA TE CA SI CUM ESTI CEL MAI TARE DAR FĂRĂ SA PARI NEPOLITICOS SAU ÎNGÂMFAT, ASIGURĂ TE CA PARI FOARTE STĂPÂN PE CEEA CE SPUI, RELAXEAZĂ TE, FII TU, FII NATURAL. Bafta!