| Pixxie00 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc?
Vreau niste cari interesante mai ales pentru un copil de 12 ani.
De exemplu: academia printeselor, mostenirea ucigasa love struck, cartea neagra a secretelor jurnalul unui pusti.
Nu vreau nimic clasic gen :jules verne sau ion creanga ca citesc destule pentru scoala. Vreau sa citesc ceva placut si distractiv scris de un autor contemporan!

Răspuns Câştigător
| RaduROG a răspuns:

Incearca serile eragon si jocurile foamei. mie mi-au placut si cartile lui dan brown, dar nu asa de mult ca celalalte.

9 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Poti incerca urmatoarele carti:
"Ciresarii"-Consatntin Chirita
"Toate panzele sus"-Radu Tudoran
"La Medeleni"-Ionel Teoodoreanu
"Doi ani de vacanta"9sau orice alta carte a lui Jules Verne)
"Lassie se intoarce acasa"_Eric Knight
"Colt-Alb"-Jack London
"Fram, ursul polar"-Cezar Petrescu]
"De veghe in lanul de secara"-J.D. Salinger
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
"Cuore, inima de copil"-Edmondo de amcis
"Heidi, fetita muntilor"-Johanna Spiry
"Micul print"-Antoine de Saint-Exupu
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe
"Calatoriile lui Gulliver"-Johnathan Swift
"Robin Hood"(scuze, am uiotat autorul)

Răspuns utilizator avertizat
| IMINENT a răspuns:

Ca tot s-a adus vorba de romane politiste, sa nu uiti sa citesti si din Georges Simenon, precum si Soimul maltes de Dashiell Hammett.
Ti-as recomanda si marii clasici rusi: Dostoievsky, Tolstoi, Puskin, Gogol, francezii Hugo, Dumas.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMINENT):

De ce recomanzi panarama numita "Soimul maltez"?
Am citit-o vara asta, intr-o zi; am zis ca adorm cu ea in mana.

| IMINENT a răspuns (pentru Dumnezău):

Bre, mie mi-a placut.

Răspuns utilizator avertizat
| IlyncaFio a răspuns:

Personal, si mie imi place sa citesc ocazional, cand plictiseala e mare.Eu citesc mai mlt Agatha Christie.Sunt carti in care ai ce invata, e ceva gen "Sherlock", deductii logice. Personal, nu am putu sa cred cand am citit prima carte. M'a prins din prima.....atata gandire e departe de a fi inteleasa de oricine. Ti'as recomanda pentru inceput 10 negrii mitiei, Triunghiul Etern si O supradoza de moarte. Asta este pentru inceput, daca preferi si alte variatii gen "comedie", "aventura", "actiune", iti pot recomanda din fiecare, insa pentru inceput incearca una din aceste trei carti, iti spun eu merita.