| DaRyUsS a întrebat:

Ce parere aveti de cartea Patul lui Procust de Camil Petrescu?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Mie mi s-a parut un roman destul de complex (datorita scriiturii sale), dar interesant si frumos si l-am citit cu placere, de mai multe ori, in etape diferite ale vietii mele (in clasa a X-a, cand l-am studiat pe camil Petrescu cu "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" si am dorit sa citesc si celallat mare roman al sau-"Patul lui Procust", pentru ca imi placuse mult primul), in anul III de facultate, cand la proza interbelica, l-am studiat pe Camil Petrescu, raportandu-ne la ambele sale romane si, apoi, ca profesor debutant de romana, inante de a-l preda pe acest autor, in primul an de activitate didactica, elevilor mei.
In opinia mea, "Patul lui procust" e un must-read pentru orice cititor roman serios si pasionat. E o lectura utila, agreabila si din care ai ce invata!
Spor la citit si o seara faina!

| DaRyUsS explică (pentru Cameliapantiru):

Totusi, imi puteti spune un "rezumat" al primelor doua capitole pe care din pacate nu prea le-am inteles?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru DaRyUsS):

Nu, rezumatul ti-l faci singur.
Daca nu le-ai inteles, reciteste-le!
In plus, cauta parerile criticilor despre acest roman (s-a scris enorm pe marginea operei lui Camil Petrescu, sigur vei gasi ceva edificator si pentru tine), citeste prefata si/sau postfata sa.
E un roman frumos, ar fi pacat sa nu incerci sa-l deslusesti singur. Altfel, niciodata nu vei ajunge sa poti intelege si interpreta marea literature, daca mereu iei rezumate facute de altii sau de prin cartile de comentarii.
Spor la lucru!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Excelenta.Problematica precum in viata, structura foarte moderna, tehnica narativa a memoriei involuntare.

| oprescudorin11 a răspuns:

E o carte scrisa de un intelectual, totusi.E placuta, nu este insa vreun capat de pod! Daca o citesti cu placere, iti va da sansa sa citesti carti mai fabuloase! Face parte din literatura buna, totusi.

| Aberdeen a răspuns:

Am citit-o vara trecută! Mi s-a părut puțin întortocheată la început, dar a meritat cu desăvârșire.
Mie mi-a plăcut, este o operă de calitate.