| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de literatura contemporana si autorii contemporani sau carti precum cele cu Grey,Divergent,Inferno,Fluturi,Maze Runner,Jocurile foamei. etc?

Sunt mai bune si mai frumoase decat cele clasice sau din trecut?

Care este cea mai vanduta carte de tipul acesta(contemporana, bestseller)?

Răspuns Câştigător
| melkittenqueen a răspuns:

Sincer, cele contemporane, bestseller sunt mai captivante decat, sa zicem Baltagul sau Ion. Cred ca din cartile mai vechi mi-au placut doar Scaunul Bunicului, Elevul dima dintr-a 7-a si Extemporal la dirigentie. DIn cele contemporane recomand seria de carti Instrumente Mortale, nu neaparat cea mai vanduta dar e o serie care mie mi-a placut enorm. Mama citeste Fluturi si a spus ca e o carte care o prinzi, o citesti si nu te prinde asa tare. Cred ca cea mai vanduta carte din acest an este "secretele succesului" de Dale Carnige, care o voi citi curand, de gura dirigului care i-a facut cel mai bun feedback. Dar e mai mult pe planul asta psihologic decat cel literar. de acolo cred ca ar fi „Cântec de gheaţă şi foc", de George R.R. Martin. sau Focus.
Nu poti compara cartile din trecut cu cele actuale. Stilul literar este diferit si modul de abordare a situatiei este si el, altfel. Sunt carti mai vechi, frumoase, minunat scrise care te captiveaza asa cum poate si un bestseller contemporan sa te captiveze.

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

"Sunt mai bune si mai frumoase decat cele clasice sau din trecut?"- Nu, nu mi se pare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cele enumerate de tine, din pacate nu cred ca sunt.
Dar sunt alti autori contemporani foarte buni precum Murakami, Coelho, Herta Muller, Doris Lessing, Philippa Gregory, Norman Mailer, Alice Walker etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluturi e cea mai proasta carte pe care am citit-o in viata mea. Jocurile foamei si Divergent nu m-au impresionat, mai mult mi-au placut filmele. Maze Runner am vazut doar filmul, e okeyut. Inferno sau orice a scris Dan Brown, sunt ok, dar se vede de la o posta ca sunt comerciale.

Sunt multe, foarte multe carti si autori contemporani buni, tu ai insirat numai cartile superhype-uite. Ma mir ca nu ai l-ai mentionat pe Coelho.
Nu cred ca-s mai frumoase sau mai nu stiu cum, fata de clasice, pentru ca in primul rand nu sunt acelasi gen.

Jocurile foamei, Divergent si Maze runner sunt distopii, un gen NOU de literatura, nu poti sa-l compari cu cartile clasice.

Bestseller nu cred ca inseamna o carte buna, inseamna o carte mediocra, care prinde la tot prostul. De aceea, cea mai vanduta carte va fi intotdeauna BIBLIA

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Coelho are o carte bestiala:Alchimistul.
O poveste frumoasa cu invataturi ascunse.

| Sadic a răspuns:

Sunt fade, lipsite de esenţă cele contemporane.

| JustMeForever3 a răspuns:

Cele precum divergent, jocurile foamei etc sunt mult mai buna decat cele din trecut pentru ca au mai multa actiune, adica is mai interesante cele din treut is foarte plictisitoare si nu se intampla aproape nimic in carti