nony
| nony a întrebat:

Cerându-mi pace,vrei război,
cu steag înfipt în arme albe,
cu dorințe infinite,
pe drumuri strâmbe, 'nchipuite.
Ceri dragostea fără bariere
în spatele sentimentelor...
fără suspine, fără regrete, fără durere!

Respiri foc, tot ce înconjoară viața ta,
Departe de tot ce`nseamnă a mea,
… si e viscol, atât de frig, răscolind fără încetare, fără aprobare,
atât de important pentru stabilitatea ta.
Acel ceva, cândva iubit, schimbat,
sentiment mort, evaporat,
disperant de rarefiat în conștiința ta.

Și îți ștergi o lacrima banala de pe obraz,
schițezi un zâmbet pietrificat în timp,
aplauzi dezbinarea întregind peisajul
ce-ți zgârie curajul.
E pe dos, e de prisos,
nu sunt eu pentru tine ( pleacă -vine )
Hai să punem iubirii, frâne!

Sugestii?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Frane? De ce? sad

| Kaℓi a răspuns:

"Numai fraierii scriu poezii

viaţa e ca e reclamă la o băutură spirtoasă.
mă uit la reclamă,
dau fuga la chioşcul prost luminat,
şi beau din sticlă până la fund
beat şi fericit alerg pe tastatură.
numai fraierii scriu poezii.
oamenii serioşi fac lucruri serioase.
scriu un roman de dragoste voluminoasă,
(re)construiesc un cartier de blocuri
şi/sau duc un război de cucerire.
nu cred în puterea poeziei,
dar cred în puterea de seducţie a sticlei din faţa mea.
la ce-mi foloseşte mie poezia asta?
ţie nici atât...

bei ceva cu mine?"

E o poezie gasita de mine pe agonia.ro, imi place foarte mult happy

| Kaℓi a răspuns:

De acelasi autor happy

alege să fii deștept, nu mai scrie poezii de dragoste

manifest poetic

dacă noi, oamenii, nu am mai scrie poezii, am fi mai...
cum să mă înțelegeți, am fi mai umani
nu ne-am mai pune versurile strivite de amor pe foi albe
pur și simplu am avea timp să trăim iubirea cu adevărat
să lingem înghețata împreună cu iubita
să pescuim fluturașii de pe fundul stomacului doi câte doi
să râdem la filmele cu stan și bran
în loc să stăm înconvoiați peste tastatură și să lovim în butoane versuri de amor
de aceea recomand
nu scrieți despre iubire
scrieți despre altceva, dar nu scrieți despre iubire
scrieți despre soldații de la colț de stradă, cei care folosesc portofelele drept arme
scrieți despre foametea din africa pentru toți supraponderalii de pe planeta asta
scrieți despre o nouă ordine mondială în care poeziile de dragoste vor fi interzise prin lege
scrieți despre durere, scrieți pentru toți care nu știu alfabetul
în genere nu mai scrieți despre inimi și păsărele roz că e demodat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,as avea o sugestie:sa nu folosesti frane pe disc, caci alea scartaie pe ploaie.

| MeForeverAlone a răspuns:

Serior, scrii uimitor!
Dacă aș avea o editură, ți-aș publica poeziile

| Anothergirl22 a răspuns:

In loc de "dorinte infinite" ai putea pune "dorinte nemarginite", avand acelasi inteles, ajuta la muzicabilitatea poeziei printr-o masura jucauasa dar totodata stabila. In loc de "dragoste fara bariere" poti pune "dragoste libertina" si in loc de "in spatele sentimentelor" poti sa pui "ascunsa sub o cortina" sau "ascunsa sub panza adolescentina"... Ai putea inlocui "Hai sa punem iubirii frane" cu "Hai sa frangem impleticiri de destine"...

| Anothergirl22 a răspuns:

In continuarea ultimei strofe poti sa zici "Iubirea noastra stoarce sufletul de sentimente-amestecate

Hai sa punem frana acestei sperante-ntortocheate!

Iti patrund ochii cu durerea sagetii-nsangerate.

Ai inteles decizia inimii decolorate."

Poezia este bestiala. Modul in care se intinde pe margelele unei transmiuni de ganduri si se impleticeste cu o descrierea care te face numaidecat sa simti acea flacara a unei iubiri stinse... E minunata... Ce am scris eu sunt doar niste sugestii pe care poti sa le ei sau nu in considerare. Totusi sper ca te-am ajutat macar putin!

| Anothergirl22 a răspuns:

*prin modul

| nony explică (pentru Anothergirl22):

Buna Teodora.
O sa tin cont, promit. Imi place analiza si te rog sa le vezi si pe celelalte daca iti face placere sa citesti.Te astept cu un comentariu.
O seara frumoasa sa ai.

| Anothergirl22 a răspuns:

Multumesc! La fel si tie! Le voi citi... Ma atrage modul de a prezenta toate aceste ganduri inramate intr-o poezie.Niste sentimente framantate si asezare atent in sufletul cititorului. Nici prea mult, nici prea putin, dar totodata termenii opusi care intaresc sentimentul din context expun prezenta oximoronului. Este chiar frumoasa! Ar trebui publicata undeva.