| anonim_4396 a întrebat:

Ciao TPU! Ma numesc Marian si sunt in clasa 8 a si joi am teza la matematic.As dori sa imi spuneti si mie cum sa pot invata,cum sa incep... de Ex:intai sa invat niste teorii la geometrie, sa citesc de prin caiete, sa fac exercitii la algebra...tin cont sa va spun ca m-a scos la tabla luni la exercitii de nota 5 si eu nu am stiut nimic ca si cum nu m-as fi gandit la el.In clasa a 7 a prindeam din clasa faceam dar din clasa a 8 nu mai pot face nici exercitii de nota 5(tot ce v-am spus acum este de algebra).
Geometrie:Aici chiar nu stiu nimic la teorii le pot invata dar la tabla nu pricep nimic despre unghiuri, catete, inaltime...deci pur si simplu nu le pot vede nimic in figura.As dori sa imi spuneti pentru teza cum ar trebui sa invat la geometrie. Teorii nu ne da decat probleme si demonstratii.
CEL MAI LUNG RASPUNS SI CEL MAI EXPLICIT PRIMESTE FUNDITAlove struck salut TPU. PS: vreau sa-mi spuneti raspunsurile in forma de Algebra: Geometrie: ca sa pot intelege mai bine

Răspuns Câştigător
| Kerli a răspuns:

Matematica nu doar cat inveti teoria, cum e la muzica sau la romana.
dupa ce ai retinut teoria trebuie s-o stii s-o aplici. asta inseamna sa rezolvi exercitii. sigur v-a demonstrat profesorul teoria, uita-te peste ea, apoi incearca s-o demostrezi singur, apoi treci la exercitii.
sfaturi de la un elev olimpic la matematica :*

6 răspunsuri:
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Vezi teoremele si formulele si apoi te uiti pe exercitiile rezolvate in clasa si vezi cum le-au facut iar apoi incerci sa faci singur fara caiet
P.S cand nu stii intreaba pe colegi sau in cel mai rau caz pe profesor

| Indestructible a răspuns:

Ar fi trebuit să te gândești din timp la asta, să mergi la meditații, să faci exerciții suplimentare. Știi cum se spune... Nu poți îngrășa porcul în ultima zi.

| Kerli a răspuns:

Multumesc pentru fundita si mult succes la scoala. sper ca ti-a fost si-ti va fi folositor sfatul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| Forev3rAlone a răspuns:

I9n primul rand, teoremele invata-le cu voce tare, si incearca sa faci un desen si sa te uiti la tot ceea ce spune.Ca sa le intelegi, nu sa le memorezi ca un robot.
iar exercitii, poti reface exercitii facute in clasa. Dupa te uiti daca le-ai facut bine si abia apoi te pui sa faci din carte.Majoritatea au o formula, si scrieti formulele pe o foaie si pana le inveti, te ajuti de foaie.
Eu ce sa mai spun? Si memoria trebuie sa te ajute!
Succes!

| beyondbirthday a răspuns:

Incearca sa faci legatura dintre lucruri. Eu asa fac. De exemplu, sa zicem ca e un exercitiu in care in forma initiala e ''+'' si apoi acel + se transforma in ''-''. + si - sunt opuse, la fel ca ''X'' si '':''. Deci, incearca sa faci legatura dintre ele!
Ciudat ca azi am si eu teza la mate, dar eu is in clasa a 5-a!happy