| bumerang1234 a întrebat:

Cine imi spune si mie cum despart in fraze?... dau funda

2 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Cred ca te referi la despartirea unei fraze in propozitii. Asta ti-a explicat foarte bine Lollipop happy

| Lollipop023 a răspuns:

Mai intai subliniezi predicatele; si trebuie sa fii atent ca nu toate verbele sunt predicate, ci doar cele aflate la moduri personale precum indicativul conjunctivul, conditional-optativul si imperativul; apoi incercuiesti conjunctiile sau adverbele relative care pot introduce o propozitie in fraza, uneori chiar si o virgula care se poate afla intre doua propozitii coordonate. Apoi numerotezi propozitiile dar ai grija sa fie in fraza atatea propozitii cate predicate exista.Succes!