| bumerang1234 a întrebat:

Cine imi spune si mie cum despart in fraze? big grin

3 răspunsuri:
| BLeur a răspuns:

Pai primul pas ar fi sa subliniezi predicatele si sa vezi felul lor (verbale sau nominale), apoi in timp ce desparti in propozitii identifici conjunctiile (si e cea mai des intalnita conjunctie coordonatoare si mai sunt inca cateva- dar conjunctiile trebuie sa le stii pe de rost. mai ai si conjunctii subordonatoare). apoi le numerotezi, dupa numarul de predicate, deci o propozitie are 1 singur predicat. apoi stabilesti relatiile dintre ele (subordonare, coordonare, regenta) daca nu esti pe a saptea regenta=o propozitie care este "regina" celorlalte. (asa ne-a invatat pe noi)cam asta e esentialul.dar ca sa fii in stare sa faci o despartire temeinica trebuie sa stii ce ti-am zis..sa deosebesti predicatele, sa stii conjunctiile, sa iti dai seama car e propozitia principala (regenta) iti poti da seama de acest lucru asa: iei fiecare porpozitie in parte si vezi care are inteles fara ajutorul celorcalte.

| Lollipop023 a răspuns:

Mai intai subliniezi predicatele; si trebuie sa fii atent ca nu toate verbele sunt predicate, ci doar cele aflate la moduri personale precum indicativul conjunctivul, conditional-optativul si imperativul; apoi incercuiesti conjunctiile sau adverbele relative care pot introduce o propozitie in fraza, uneori chiar si o virgula care se poate afla intre doua propozitii coordonate. Apoi numerotezi propozitiile dar ai grija sa fie in fraza atatea propozitii cate predicate exista.Succes!

| eusebiu99 a răspuns:

Frazele se desparte prin identificarea elementelor introductive sau de relatie precum conjunctiile...si virgulele.