| Anamaria2002 a întrebat:

Vreau sa invat o poezie pentru un concurs, dar nu stiu care?
Pentru clasa 4.

14 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Ce zici de Acul si ata E faina pe bune mai ales cand e recitata

| Aberdeen a răspuns:

In primul rand puteai sa scrii macar un "va rog" sau ceva.

incearca sa reciti poezii ale autorilor de care ai mai auzit.(george cosbuc sau chiar vasile alecsandri). depinde acum si despre ce ai vrea sa fie poezia...

de preferat ar fi(pentru a impresiona mai mult) sa apartina genului liric, si sa contina cat mai multe figuri de stil expresive si sugestive, si nu uita ca intonatia cu care le reciti pune mare accente pe ceea ce vrei de fapt sa transmiti!

sper ca te-am ajutat.

| Euletitia a răspuns:

BUna! Ce zici de "catelusul schiop", de Elena Farago? Eu ma recitat-o la doua serbari: la gradinita si la scoala in clasele primare si e destul de ok...adica e si lunga(totusi esti in clasa a 4-a, nu poti recita o poezie de o strofa, mai ales daca e vorba de un concurs) si foarte emotionanta. Eu si la varsta mea(20 de ani) plang cand o citesc/ascult. Succes!

| Andeuta a răspuns:

Uite una frumoasa:
Cuvant frumos copilaria
E un cuvant de neutat
cand un copil alearg-afara
descult pe strazile din parc
sau cand copilul recit-o poezie
Iti creste inima de dor
Cuvat frumos copilarie
E un cuvant nemuritor

| Anamaria2002 explică (pentru Andeuta):

De cine este scrisa Cuvant frumos copilaria?

| Andeuta a răspuns (pentru Anamaria2002):

Nu stiu sincer am citit-o intro revista si mi-a placut atat de mult incat am retinut-o

| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Furnica Fanica

Furnica harnicuta
Cu sacii amandoi
Se duce pe carare
La ea in musuroi.

Acolo este casa
Cu camarute mici
Cu rafturi si sertare
Dulapuri, dormitoare
Si scoala unde-nvata
Copiii de furnici.
Invata sa citeasca
In limba furniceasca.

Tine-te de urs

Am – bam – bus
Tine-te de urs.
Ursul n-are coada
C-a mancat o baba.
Baba n-are furca,
C-a mancat o curca.
Curca n-are pene,
C-a mancat-o Ene.
Ene n-are cap,
C-a mancat un tap.
Tapul n-are coarne,
C-a mancat bomboane.
Bomboanele sunt dulci,
Tu, mai nene, sa te duci.

Succes happy

| Anamaria2002 explică (pentru ѕмιℓєfσямєℓℓу):

Heii e un concurs pentru. clasa 4 nu clasa 1!

| ingerulpazitor a răspuns:

Buna! Iti recomand poezia" Primavara "

Primăvară, Primăvară, Bine ai venit în ţară! Pomii sunt înmuguriţi, Ghioceii înfloriţi, Păsările vin în ţarăCa să facă cuiburi iară,

Copilaşii sunt voioşiŞi aleargă bucuroşi, Gâzele s-au dezmorţitŞi zboară necontenit, Bucuroase fiind şi eleDe-astă minunată vreme!

| kostyx a răspuns:

Eu cand eram in clasa a patra, adica acum 16-17 ani am invatat moartea caprioarei. E mai lunga un pic dar e frumoasa si daca o reciti frumos eu cred ca ai toate sansele sa castigi happy

| dDANIELLA a răspuns:

Ia noi in clasa a 4-a am invatat poezia asta:doar ca poate ii un pic prea lunga da eu cred ca ii buna:
http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/adio.php

| LuckyVictorious a răspuns:

Face oricine ce vrea, Ana Blandiana ( poate e cam lunga)

| stefytzasmekerytza99 a răspuns:

Eu zic sa incerci ceva gen Tudor Arghezi sau George Cosbuc.Parerea meawinking

| Elisabeta23 a răspuns:

Iti recomand poezia Lacul de Mihai Eminescu... sper ca o sa-ti placa.
Lacul codrilor albastru
Nuferi galbeni îl încarcă;
Tresărind în cercuri albe
El cutremură o barcă.

Şi eu trec de-a lung de maluri,
Parc-ascult şi parc-aştept
Ea din trestii să răsară
Şi să-mi cadă lin pe piept;

Să sărim în luntrea mică,
Îngânaţi de glas de ape,
Şi să scap din mână cârma,
Şi lopeţile să-mi scape;

Să plutim cuprinşi de farmec
Sub lumina blândei lune -
Vântu-n trestii lin foşnească,
Unduioasa apă sune!

Dar nu vine... Singuratic
În zadar suspin şi sufăr
Lângă lacul cel albastru
Încărcat cu flori de nufăr.
Poate aceasta ti se va potrivi.Succes! Sa-mi scrii te rog ce poezie o sa inveti.Eu sunt in clasa a opta.