| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre o chtara clasica si una acustica? In fara faptului ca cea clasica se foloseste ca sa canti muzica clasica cu ea.

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Sunt cateva diferente.
In primul rand, chitara clasica are corzi de plastic (lucru care usureaza mult cantatul pentru incepatori), iar cea acustica are corzi de fier (provoaca durere mare cam vreo saptamana, poate doua).
Faptul ca materialul din care sunt confectionate corzile e diferit afecteaza sunetul: la chitara clasica sunetul e mai dulce, dar e mai incet, fiind mai mult pentru interior. La acustica sunetul e acompaniat de acea "zdranganeala" a corzilor, foarte faina cand canti un rock acustic. De asemenea, sunetul e mult mai puternic (si datorita unei cutii de rezonanta putin mai mare).
O alta diferenta e gatul chitarei: la clasica gatul are aceeasi latime, ceea ce va ingreuna putin formarea unor acorduri, pe cand la acustica gatul se subtiaza odata ce se indeparteaza de corpul chitarei.
Alta diferenta - acordajul se face putin diferit. La clasica se face aceeasi miscare pentru cheitele de jos si cele de sus, iar la acustica se face diferit sus fata de jos (trebuie sa acordezi cate una din fiecare ca sa intelegi cum vine big grin).
Alta diferenta ar fi metoda de prindere a corzilor - daca la clasica se prind printr-un nod special de obicei, la acustica se prind intr-un fel de bulb (la unele, reprezentand majoritatea), ceea ce face putin mai greu inlocuitul corzilor la acustica.
O alta diferenta este ca la acustica freturile sunt marcate cu puncte albe si pe gat, si deasupra, cum te uiti la chitara cand canti la ea. La clasica nu sunt acele puncte albe pe partea frontala a gatului.

Cam astea sunt diferentele semnificative. Este posibil sa mai existe big grin

| Woodenpints91 a răspuns (pentru GregHouse):

*corzi de nylon şi metal, nu plastic şi fier laughing

| GregHouse a răspuns (pentru Woodenpints91):

Tot un drac big grin
Nylonul este un material termoplastic, iar metale sunt multe (eu n-am auzit de corzi din sodiu, potasiu sau calciu laughing ) - folosindu-se pentru corzile de chitara in general fier, cupru, nichel.

3 răspunsuri:
| MetalForever a răspuns:

Pai difera materialul, iar la chitara clasica ti-e mai usor sa canti(si mai putin dureroslaughing)).