| meyryn a întrebat:

De Craciun am primit o chitara insa am inceput sa vreau sa cant la ea debea acum cateva zile insa cand invatam acordurile, de fiecare data cand apasam pe coarda si incercam sa cant coarda bazaia si in timp ce o dezacordam pentru a o curata bine deoarece are ceva praf pe ea am observat ca pragusul este stramb: in partea stanga este mai ridicat si in dreapta este lasat atingand gatul chitarii. Cum sunt incepatoare nu stiu ce sa cred, este normal ca pragusul sa fie asa sau este defect de fabricare? Daca este defect ce ar trebui sa fac? Influenteaza cumva asta corziile? Va rog ajutati-ma! Precizez ca nu stau la oras deci imi va fi destul de greu sa o duc va vreun profesionist.

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

1)E normal sa bazaie, n-ai inca destula forta ca sa apesi calumea, o sa se rezolve in cateva saptamani probabil.
2)N-am inteles, pragusul e stramb si cand corzile sunt tensionate? Atunci e stricat, dar un pragus e destul de ieftin, am cumparat unul pentru acustica la 6 lei daca nu ma insel.Mai bine pui o poza sa ne dam seama daca e ceva defect, sincer n-am prea inteles.