| Noone4u a întrebat:

vreau si eu sa stiu mai multe despre Nicki Minaj big grin de ex: ce zodie e, cine e mama, tatal sau lucruri de genul asta big grin

Răspuns Câştigător
| NiallsFutureWife a răspuns:

Nicki Minaj (n. Onika Tanya Maraj, 8 decembrie 1982, Port of Spain, Trinidad-Tobago)[1] este o rapperiță și cantautoare originară din Trinidad-Tobago care a câștigat notorietate în 2010, odată cu lansarea primului său album de studio numit Pink Friday.[2] Discul s-a bucurat de succes critic și comercial,[3][4] iar unele publicații aveau să o numească pe Minaj „Noua regină a muzicii hip-hop".

Nicki Minaj este o cantareata de rap, nascuta in Statele Unite ale Americii. In luna August 2009 a semnat cu Young Money Entertainment, cu care va lansa in 2010 primul ei album de studio.

Nicki Minaj( al carei nume real este Onika Maraj) a crescut in Queens, New York, intr-o familie in care tatal avea probleme mari cu alcoolul si cu drogurile. Asa se face ca acesta a incercat sa isi ucida sotia dand foc casei. In urma acestui incident, Nicki a luat hotararea ca va lupta pentru a face ceva in viata, pentru a deveni cunoscuta, si pentru a ii schimba mamei sale viata.

Cariera a inceput in 2004, cantand ca backing-vocals alaturi de diverse nume cunoscute sau mai putin cunoscute ale hip-hop-ului.
A fost descoperita pe MySpace de catre Dirty Money CEO Fendi. A fost contactata apoi si de Lil Wayne, cei doi colaborand la cateva piese.

A lansat piesa "PlayTime Is Over" pozand in postura de papusa Barbie pe coperta. Lil Wayne a aparut pe piesa "Can’t Stop, Won’t Stop".

Nicki Minaj a putu fi auzita si alaturi de Mariah Carey cu piesa "Up Out My Face".

Primul single a fost lansat la data de 30 Martie 2010, numele cantecului fiind "Massive Attack"
Producatorii cu care a lucrat spun despre Nicki Minaj ca este o perfectionista, si ca vrea sa faca totul sa fie cat mai maret

Uite si contul de Twitter
http://twitter.com/#!/nickiminaj

3 răspunsuri:
| yaVanilla a răspuns:

Numele ei real este Onika Maraj, a crescut in Queens, New York, intr-o familie in care tatal avea probleme mari cu alcoolul si cu drogurile. Asa se face ca acesta a incercat sa isi ucida sotia dand foc casei. In urma acestui incident, Nicki a luat hotararea ca va lupta pentru a face ceva in viata, pentru a deveni cunoscuta, si pentru a ii schimba mamei sale viata.
Primul single a fost lansat la data de 30 Martie 2010, numele cantecului fiind "Massive Attack"
Producatorii cu care a lucrat spun despre Nicki Minaj ca este o perfectionista, si ca vrea sa faca totul sa fie cat mai maret.
Zodia - Sagetator.

| Aηdεεε a răspuns:

Conform Wikipedia :

Nicki Minaj (n. Onika Tanya Maraj, 8 decembrie 1982, Port of Spain, Trinidad-Tobago) este o rapperiță și cantautoare originară din Trinidad-Tobago care a câștigat notorietate în 2010, odată cu lansarea primului său album de studio numit Pink Friday. Discul s-a bucurat de succes critic și comercial, iar unele publicații aveau să o numească pe Minaj „Noua regină a muzicii hip-hop".

Nume naștere Onika Tanya Maraj
Data și locul nașterii 8 decembrie 1982 (28 de ani)
Trinidad-Tobago Port of Spain,
Trinidad-Tobago
Origine Statele Unite Queens, New York
Gen muzical Rap, R&B, Dance-pop
Ocupație Rapperiță, cantautoare
Ani de activitate 2007 — prezent
Case de discuri Young Money Entertainment,
Cash Money Records,
Universal Motown
Colaborare cu will.i.am, Lil Wayne, Drake, Rihanna, Christina Aguilera,
Britney Spears, Kesha
Website en mypinkfriday.com