| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre ultimul album al celor de la Pink Floyd, The Endless River?

5 răspunsuri:
| vaporwave a răspuns:

sincer? nu imi place, scuze syd
prea monoton, linistit pentru gusturile mele. nu am gasit vreo melodie care sa imi atraga atentia
totusi, trupa s-a schimbat ceva. primele lor doua albume sunt complet diferite de restul. daca asculti primul si apoi ultimul album, contrastul e foarte mare

(bonus pentru ca nu ma pot abtine), cel mai mult imi place albumul Animals. mi se pare albumul perfect, cel putin pentru mine

| anonim_4396 explică (pentru vaporwave):

Nu iti cere scuze pentru opinia proprie. Ma cheama Andrei, apropo laughing. Sunt de acord ca e ceva diferit, nici eu nu pot sa spun ca imi place in mod deosebit. Cred ca e un tribut pentru clapistul care a murit in 2008, piesele sunt in mare parte compozitii facute impreuna de el si chitarist. Desigur ca este o diferenta intre acest album si primele. Piper at the Gates of Dawn si A Saucerful of Secrets sunt cu primul chitarist, Syd Barrett (de aici vine si username-ul meu) si dau inspre psihedelic.

Desigur, Animals... Cand am fost mai mic l-am ascultat singur intr-o camera pe vinyl, frumoasa experienta. Aveam doar 10-11 ani, as fi vrut sincer sa se intample acum, but "one day you find ten years have got behind you".

| vaporwave a răspuns (pentru anonim_4396):

ok, Andrei
eu cand eram mica ascultam EuropaFM, deci nu stiu sentimentul. abia in ultimii ani am inceput sa dau spre alte genuri de muzica in afara de pop. de ce ai fi vrut sa se intample acum?
apropo, da, stiam deja de la ce vine username-ul tau

| anonim_4396 explică (pentru vaporwave):

Si eu ascultam ce rula la radio sau televizor, mai ascultam involuntar Beatles, Floyd, Dire Straits in masina din cauza parintilor. Nu am dat prea multa importanta muzicii pana pe la vreo 10 ani, cand am inceput sa ascult rock mai "comercial", usor de digerat, pe langa Pink Floyd. Si cu timpul am evoluat spre piese mai complexe, am inceput sa ma intreb ce vor sa transmita etc. De ce as fi vrut sa se intample acum? Pai, dupa cum ziceam, nu aveam gandirea asa dezvoltata la 10 ani si pot sa zic ca a fost putin dificil pentru mine, fiind doar "familiarizat" cu cateva piese de pe Dark Side, Wall, Division Bell, dar o experienta interesanta fara doar si poate; in plus, calitatea de pe vinyl e inegalabila si, din pacate, persoana care detinea pick-up-u si discurile a murit, deci nu stiu cat de curand o sa am ocazia sa repet experienta. Ai incercat vreodata Shine on You Crazy Diamond cap-coada? Sau chiar tot albumul Wish You Were Here.

| vaporwave a răspuns (pentru anonim_4396):

da, am incercat si shine on you crazy diamond cap-coada
si tot albumul wish you were here. a fost printre primele pe care le-am ascultat

si eu la inceput ascultam "rock mai "comercial" " asa cum spui tu, si sincer mi-e rusine de asta. dar probabil daca nu le ascultam pe alea si apoi nu realizam ca nu imi mai plac acele melodii (apropo, m-am plictisit cam de orice trupa pe care am ascultat-o vreodata in afara de iron maiden si pink floyd), nu ajungeam sa ascult ceea ce ascult acum
deci e bine