| BelzebuthMaui a întrebat:

E cineva pe aici care a invatat sa cante la chitara dupa ureche, fara sa invete notele? sau cunoaste pe altcineva care a invatat asa?

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Cred ca Jimi Hendrix ar fi cel mai in masura sa iti raspunda la intrebarea asta,dar nu cred ca are cont pe TPU.
Poti invata si dupa ureche,dar,nu vad care ar fi motivul pentru care sa faci asa ceva,ai numai dezavantaje.
Notele muzicale,teoria muzicala,sunt ca un limbaz,gandeste-te ca te intalnesti cu alti instrumentisti si ei incep sa vorbeasca despre,armoni,game etc...
Tu o sa te uiti si nu ai sa intelegi nimic,ca si cum te-ai duce intr-o tara straina si nu ai cunoste limba.
Teoria muzicala nu este un lucru in plus pe care trebuie sa il inveti,nu este in nici un caz o pierdere de timp(cum am auzit la unele persoane),ea te va ajuta sa poti citit portative(mult mai folositoare decat tabulaturile),te va ajuta sa scrii o piesa,ba chiar iti va imbunatati urechea muzicala, te va ajuta sa recunostii notele dupa ureche.
Deci, daca ai posibilitatea sa inveti de la cineva teorie, nu da cu piciorul daca vrei sa te apuci de facut muzica, sau macar sa o canti din placere.

3 răspunsuri:
| cristiiiiiii a răspuns:

E foarte greu sa inveti sa canti dupa ureche...ai nevoie de cineva care cunoaste meserie, stie notele si iti poate explica cam tot ce e nevoie

| JustMusic a răspuns:

Fratimiu asa a invatat, dupa ureche de pe net cu tutoriale in limba engleza, are chitara de vreo 2 ani la inceput imi sa o fac bucatele la cat de urat canta, dar dupa un timp 2-3 luni canta destul de ok si acum canta chiar foarte bine.Se poate doar tebuie sa vrei. Cred ca asta o sa te ajute http://www.tabulaturi-chitara.ro/lectie/chitara.html

| allexxys a răspuns:

Eu personal nu stiu de fellaughing dar as vrea sa invatsad. ca imi place.tongue dar cunosc pe un coleg