| Turquoiise a întrebat:

Hei. Cine se pricepe in domeniul muzicii?

Cum se canta corect? Din gat? Trebuie sa canti din diafragma mereu, sau doar cand canti note mai lungi?
Cum fac sa cant mai sus? Eu am vocea un pic mai groasa si imi e greu sa cant mai inalt. Pot sa fac vocalize si acasa?

3 răspunsuri:
| teateutza a răspuns:

1 Corect se canta cu voce de piept sau cu voce de cap, nu cu voce de gat. 2 Trebuie tot timpul sa respire miscandu-ti diafragma. 3 Poti sa faci vocalize (chiar si acasa ) si in timpul vocalizelor incearca sa urci cat de mult poti, daca vocea ta e mai joasa nu prea ai ce sa ii faci dar totusi, incearca. Sper ca te-am ajutat.

| Turquoiise explică (pentru teateutza):

Si cum se foloseste vocea de piept sau cap? Eu nu imi dau seama ce voce folosesc.

| teateutza a răspuns (pentru Turquoiise):

Vocea de piept o simti in capul pieptului, vocea de cap o simti in frunte si in ceafa uneori, depinde. Cea de gat o simti in momentul in care strangi gatul, nu pot sa iti explic cum sa o folosesti pe fiecare in parte