| MaryOfHouseStark a întrebat:

Imi puteti spune niste trupe de rock/metal viking?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există viking metal. Doar trupe care cântă despre aşa ceva, precum Amon Amarth (care e melodic death). Aş putea să îți recomand în schimb melodic death: Insomnium, Hypocrisy, Dark Tranquillity, Kalmah, Moonspell oleacă, Ensiferum (poate îți place şi Finntroll şi Korpiklaani pentru că se aseamănă), Be'Lakor etc. Poți încerca Ne Obliviscaris - Forget Not, e progresiv cu o groază de influențe, precum flamenco.
Dacă vrei neapărat "viking metal". Bathory, Burzum, Enslaved, Falkenbach, Equilibrium, Týr, Moonsorrow. dar astea sunt nordice. laughing