| bobby92 a întrebat:

Piesa asta suna tare bine! Ce ziceti?

15 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu se numeste piesa.Se numeste zgomot.

| MrAngelus a răspuns:

Dovada

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Cacat comercial care nu transmite nimic. Versuri de 3 lei treizeci.

| LittleMønster a răspuns:

Căcat comercial. Dacă trag apa la wc sună mai interesant decât "piesa" asta.

| Raynn a răspuns:

Care e intrebarea?

| TempleOfTheDog a răspuns:

De unde ai mai scos si maneaua asta?

| Moldoveanul a răspuns:

Acest cantec nu este decat o copie ieftina, care s-a "inspirat" din alte copii ieftine. Daca e sa ma gandesc, nici nu este cantec.

Instrumentele lipsesc cu desavarsire (inclusiv vocea, care este 70% calculator si 30% sunete de origine animala).

Cantareata se pare ca a fost la inregistrari pentru ca altii au obligat-o. Pentru 20 de secunde e normal, dupa se tine de nas (?), iar urmatoarea etapa consta in mimarea nereusita a soaptelor, reusind sa imi creeze o stare de greata mai mare decat momentul in care am ascultat aceasta piesa pentru prima oara:

http://www.youtube.com/watch?v=pfElckgKbPE (cel putin e originala).

Versurile au abilitatea de a termina psihic pe cineva, iar sunetele scoase de instrumentele virtuale creaza impresia unui dezgust fara sfarsit fata de muzica adevarata. Dupa ce am ascultat aceasta productie "unica" (pe cine pacalesc, majoritatea cantecelor romanesti sunt la fel), am stat si m-am gandit serios asupra faptului ca cine a compus aceasta piesa ori era plictisit, ori a inteles ca manelele computerizate sunt noua moda in Romania.

Sper ca in curand sa descoperi muzica originala si compusa cu capul si inima, nu cu picioarele si fundul.

| bobby92 explică (pentru Moldoveanul):

Vocea nu este modificata pe calculator. Asculta aici vocea ei live si vezi ca suna la fel :) http://www.youtube.com/watch?v=5apS7hqJ99Y

| Moldoveanul a răspuns (pentru bobby92):

Vrei sa spui ca vocea ei din videoclipul pe care mi l-ai dat tu (primul videoclip) nu e facuta pe calculator? Ba chiar cred ca are aceleasi proportii pe care le-am scris mai sus.

Nu spun ca fata nu are o voce buna. Dar orice persoana sanatoasa la cap stie ca inainte ca producatorul sa scoata melodia, o trece prin mai multe filtre, daca pot sa le spun asa. E un lucru stiut atat de fanii pop cat si de fanii metal.

Problema la melodia asta e ca exact aceste programe de editat care au ca scop eliminarea partilor ce suna aiurea au stricat-o. Aceste efecte speciale sunt folosite prea des, iar asta transforma vocea ei in cuvinte fara legatura care au ca scop principal frustrarea unei persoane ce se poate lauda ca a ascultat mai mult de doua genuri muzicale.

Deasemenea, calitatea proasta a cantecului se datoreaza si versurilor. Nu ma astept sa explice cum s-a format universul, dar ma asteptam la un mesaj.

Concluzie: Majoritatea melodiilor romanesti fura elemente unele de la altele, iar exact lipsa de originalitate, computerizarea melodiilor (in totalitate; nu partial, ca la alte genuri muzicale) si versurile scrise cu picioare ma fac ca de fiecare data cand ascult un hit proaspat scos de niste "ilustrii necunoscuti" sa sar din masina.

| pingu20 a răspuns:

Spui "feel" apoi tragi apa big grin