| SpaimaN3agra a întrebat:

Se aproprie ziua mea si as vrea o chitara.Eu ma gandeam la acustica dar am auzit ca cea clasica este pentru incepatori.Ce fel de chitara ar trebui sa imi iau:clasica sau acustica? si daca stiti niste marci, ca sa nu ma duc in magazin si sa ma uit ca vitelul la poarta noua.Nu am limita de bani.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Emily_Emy_1998 a răspuns:

Daca esti incepator, nu prea conteaza tipul de chitara.eu am cumparat direct una acustica.cea clasica e in general pentru balade si chestii de genu, pe cand cu cea acustica poti canta cam orice.pentru un sunet cat mai bun, iti sugerez sa ai corzi de metal, pentru ca cele de plastic suna mai infundat si e mai dificil sa le acordezi.de preferat sunt cele de bronz.cateva marci de chitara ar fi: stagg, ibanez, hora, fender si sunt destule. sper ca te-am ajutat! happy

| SpaimaN3agra explică (pentru Emily_Emy_1998):

Multumesc mult! Care din acele marci e cea mai buna?

| Emily_Emy_1998 a răspuns (pentru Emily_Emy_1998):

Multumesc pentru funda!

| Emily_Emy_1998 a răspuns (pentru SpaimaN3agra):

Eu o am de la stagg si sunt foarte multumita.am mai incercat si alte marci, dar nu prea am sesizat diferenta, mi s-au parut cam la fel, deci toate sunt cam la fel de bune

5 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Chitara clasica nu este pentru balade,este pentru muzica clasica sau flamenco.
Corzile de metal sunt strict pentru chitara acustica sau electrica,nu fa prostia sa le incurci,ca pe langa sunet, si chitara ti se va strica.
Daca ai de gand sa iti cumperi o chitara acustica, nu iti lua de la firme de **** cum ar fi harley benton, stagg, flame...hora,ia-ti una care sa aiba un brand in spate, ca altfel, dupa ce vei invata sa canti cat de cat, vei incepe sa observi diferite defecte pe care le are chitara.
http://www.mcmusic.ro/......-v72e.html
http://guitarshop.ro/......a_p51.html

| MegamortX a răspuns:

Dacă vrei acustică, atunci cumpără o acustică.
Dacă o să-ți iei clasică, deși tu vrei acustică, s-ar putea să fii dezamăgit.