| Bree a întrebat:

Voi credeti ca parintii ar trebui sa apeleze la pedepse pentru a-i determina pe copii sa fie ascultatori? Ce credeti voi despre sistemul acesta pedeapsa-recompensa?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce credeti voi despre sistemul acesta pedeapsa-recompensa?"

la animale funcționează sută-la-sută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În nici un caz pedepse aspre, gen bătaie sau injurii, cum se întâmplă în famiile dezorganizate.
Mai bine o mustrare şi o pedeapsă care să fie educativă şi productivă pentru copil, gen: să-şi facă ordine în cameră, să nu iasă la joacă până nu îşi face toate temele şi nu îşi învaţă lecţiile.

| Xpressurself a răspuns:

Cred ca sunt foarte multe carti in librarii care dezbat subiectul foarte bine si amanuntit. Si sunt foarte multe lucruri de inteles. Am sa dau un exemplu care poate parea impertinent la prima vedere. Un cunoscut si-a cumparat un catel la curte, nu orce catel, un catel din rasa Border Collie. Nu stiu daca cunoasteti ceva despre acesti catei, dar nu sunt catei de tinut nici macar in curtea casei daramite in apartament. Asta pentru ca au atata de multa energie incat sunt folositi la stani foarte mari de oi sau la concursuri de viteza si dexteritate unde sa alerge toata ziua. Proprietarul, nestiind nimic despre aceasta rasa a legat cainele in lant pentru ca rodea absolut tot prin curte. E normal sa faca asta pentru ca el simte nevoia sa fie mereu in miscare, nu suporta sa stea. Imi spunea ca a ros tot copacul, a ros cusca, scormoneste pamantul si distruge absolut tot. Era suparat si dorea sa pedepseasca catelul dar stiind despre ce este vorba l-am intrebat: "T-ai gandit vreodata ca el se razbuna pe tine pentru ca il chinui si il tii prizonier, fiind unul dintre cei mai energici caini din lume?" Nu se gandise niciodata la asta. Il considera un caine foarte rau.
Te intreb, ce inseamna "rau". Poti sa incerci sa dresezi un Border Collie sa stea cuminte cat vrei dar vei fi dezamagit. Insa daca il dresezi sa intoarca turmele de oi si de vaci va face minuni. Asadar de ce vrei sa iti pedepsesti copilul. Stii ce faci? Cred ca este mai indicat sa descoperi ce vrea si sa il directionezi decat sa il faci sa fie ascultator. Cunoaste-l. Fii cea mai buna prietena a lui. Un psiholog poate afla usor ce anume trebuie sa faci si apoi sa iti recomande si carti bune. In general sunt 5 tipuri de inteligenta. Nu poti pune un copil cu inteligenta kinestezica (gimnastica, lupte) sa picteze, sau sa faca matematica pentru ca are prea multa energie.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Eventual ii poti cere sa faca matematica dupa ce a facut karate doua ore si nu mai are atat de multa energie.

| Dana2103 a răspuns:

Da,dar depinde de pedeapsa. Nu sunt de acord cu bataia, fiindca unii o duc la extrem rau sau cu sechestrarea copilului, care nu face decat sa l izoleze social.

| Dana2103 a răspuns:

Depinde ce inseamna pedeapsa. Da, e ok sa l tii in casa sa mediteze la ce a facut dar nu cu forta, sechestrul. Il pui sa aleaga.
Fie merge ramane si invata, fie iese si atunci cum s-a neglijat el o poti face si tu cand va vrea sa se recompenseze cu vreo jucarie sau petrecere