| anonim_4396 a întrebat:

Un copil a fost violat. Cata suferinta indura numai el stie. Cat de greu ii va fi sa se adapteze in societate numai el stie. Cat de greu este sa treaca peste asta numai el stie.
Unde a fost Dumnezeu in momentul in care copilul era violat? De ce a permis Dumnezeu sa i se intample asta? Se presupune ca este omnipotent, nu? Atunci putea sa opreasca asta. De ce nu a facut-o?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Carmen100, ai perfecta dreptate. Mai ales dacă ai trecut sau cunoști pe cineva lângă tine ce a trecut prin asa ceva, greu e sa justifici orice zeitate ca exista.

Asta pana sa ajungem la teologie și cat de frumos Dumnezeu permite ca sa avem curcubeie perfect colorate.

După mine, "problema suferinței" în general face teza oricărei zeități aproape irelevante. Ce dacă ar exista acel zeu (desi nu prea exista nici o dovada ca ar fi), daca nu ii pasa cand nu numai copilul e violat, dar in multe cazuri cel ce a abuzat emrge mai departe in viata si nu e pedepsit. Poate acel cineva va creste copii si aceștia vor fi abuzați de asemenea.

Desi poate nu e necesar, totusi daca stii cineva ce are nevoie de suport, cauta sa o inviti mearga la un psiholog. A trece prin depresie poate duce la sinucidere (intre altele) si o viata e nepretuita in comparatie cu imaginatia ca un zeu va exista.

Partea cheie, e ca Biblia (pentru cei ce au citit-o) nu numai ca nu condamna violul, dar de obicei femeia abuzata e foarte des tratata ca vinovata, ajungând sa fie soția violatorului, sau sa fie ea omorâta "ca nu a strigat destul de tare". Ma mira încă și azi cum unii cauta justificări biblice de "moralitate".

Probabil discuția creștină o sa fie: "zeul X vrea ca toți sa aibă liberul arbitru". Bineînțeles, ca totul e adevărat atât timp cat nu vorbim de liberul arbitru al victimei. Se pare ca Dmnz apreciază liberul arbitru, doar ca acea persoana sa fie cea care păcătuiește.

Incep sa fiu cu parerea ca Satan e mai de treaba!

31 răspunsuri:
| Liviu a răspuns (pentru milan9):

"Este vorba despre libertatea omului, peste care Dumnezeu nu trece. O libertate responsabilă pe care El o respectă în mod deplin... " Hmmm, tipu e cam sado-maso daca ii face 'placere' sa se uite cum unii oameni se chinuie.CUm sa nu intervina peste liberu arbitru? toti care il pupa in fund pe dumnezeu, cum apare un ateu cum " vai, faci pacate, ca dumnezeu te vede si etc" Ganditi inainte sa scrieti. Adica cu alte cuvinte el nu se baga in viata noastra dar el exista.Cum vine asta? Liber arbitru? Atunci pot alege sa fiu ateu, sau crestin, sau etc.Ca nu e treaba lui, am liber arbitru corect? Atunci de ce sa cred in el daca el nu da doi bani pe mine?(Vorba vine, oricum nu cred puppy dog eyes )