| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce dumnezeu lasa sa se intample ca un copil sa fie violat, omorat, pus la sclavie?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu dany nu exista,dar oamenii limitati care inventeaza tot felul de argumente retardate exista,cica dumnezeu exista ca cineva i contrazice existenta, desi fantomele exista, spiridusi, vampiri etc
cica acest zeu a dat liberul arbitru dar este total indiferent cu creatia lui, ori este malefic si i place sa vada raul el fiind super bun ori nu poate opri raul

uite doc despre suferinta https://www.youtube.com/watch?time_continue=184&v=BPdm1wSAo-Q

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca pare mai ocupat de cei care nu tin post, care se mastu.rbeaza sau care spala rufe duminica

| Nilsson a răspuns:

Nici macar copiii violati si asupriti nu cartesc atat de mult impotriva lui Dumnezeu cum o fac o minoritate de atei care traiesc in puf.
Cum explici tu acest lucru?

| Mclaren12 a răspuns:

In biblie zeul evreilor era criminal si rasist. De ce n-ar lasa sa se intample asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De bun si milostiv ce este. SI cireasa de pe tort desigur "pentru ca ii pasa de oameni ".

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Invata ce inseamna sarcasm, Einstein.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda,și eu mă întrebam asta.Se presupune că dacă crezi cu adevărat în El nu încerci să înțelegi, doar accepți.Și cei care încearcă să înțeleagă probabil devin atei, deci...nu prea există un răspuns concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu permite răul, dar din nefericire, conducătorului acestui lumi, Satan, îi place să ne pună la încercare, cedându-i măreția lui Dumnezeu.

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu face binele cu violență! A face binele cu violență e un capriciu deci tot ceva rău. Dumnezeu nu poate fi rău.

| Saiko10 a răspuns:

Noi nu il lasam pe Dumnezeu sa intervina prin ura si pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este un pacat anume, orice pacat

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce ar fi asta pacat? GANDESTE!

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce nu gandesc? Pentru ca spun adevarul?

| AnonImOO000 a răspuns:

Vezi tu, se spune ca Dumnezeu are un plan si nimic nu se intampla la intamplare. la final Dumnezeu va face dreptate, si nu mai este prea mult pana atunci, evenimentele care se intampla se indrepata spre directa pe care ne-o prezinta biblia. Vezi tu... Dumnezeu este suveran absolut, nimic din ce se intampla nu este decat sub controlul lui si El aranjaza toate lucrurile spre binele celor ce se tem de domnul, asa cum spune biblia, uite un mic video, https://www.youtube.com/watch?v=8LkECHXOBTE. https://www.youtube.com/watch?v=yAXHAaaS62Q

Răspuns utilizator avertizat