| unbaiatanonim a întrebat:

Daca dumnezeu e omnipotent, ar putea sa fie rau? sau chiar sa devina diavol?

28 răspunsuri:
| pesciolino a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Amin!

| unbaiatanonim explică (pentru OOOLEOOO):

Fals, raul e creat de dumnezeu. Dar raul spre deosebire de intuneric este masurat, la fel si consecintele.

De ex. pentru furt (ceva rau) se primeste 4 ani de inchisoare, iar pentru crima primesti intre 15-25 de ani, ceea ce rezulta ca este o diferenta intre rautatea unui hot si a unui criminal. Dar ca sa nu faci offtopic, dumnezeu ar putea deveni diavol daca ar vrea?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu totul se intelege din prima, rabdare si o sa ia raspunsul la toate, si o sa intelegi si de ce am postat acest videoclip la intrebarea ta.

| unbaiatanonim explică (pentru OOOLEOOO):

Dar tot nu ai raspuns. Ar putea sa devina diavol? Asa cum iisus a devenit om?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Se poate transforma o garoafa intr-un cactus tepos?

| unbaiatanonim explică (pentru OOOLEOOO):

Nu, deoarece garoafa nu e omnipotenta happy

| danay72 a răspuns:

Fiind omnipotent, isi foloseste putera pentru a face bine oamenilor, el nu devine un diavol pentru ca e perfect in iubire.Dar exista Satan Diavolul care incearca sa faca sa credem ca Dumnezeu e devina pentru tot ce se intampla pe pamant, si din nefericire oamenii chiar cred si dau vina pe Dumnezeu cand de fapt Satan e in spate.

| unbaiatanonim explică (pentru danay72):

Acelasi lucru, nu stii sa faci diferenta intre putinta si vointa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are numai calitatea de omnipotent, fara alte "omni", poate sa fie rau, sa devia diavol, etc.Nu cred insa ca poti face judecati si presupuneri pertinente, numai dupa o sigura calitate sau un singur defect.

| badboy18 a răspuns:

Dumnezeu este iubire!

| Esial a răspuns:

Diavolul nu exista, iar Dumnezeu nu-i ala pe care il descriu preotii. Entitate suprema care nu s-a amestecat niciodata in miseliile noastre marunte de cand ne-a creat.rate&vote

| pesciolino a răspuns:

Probabil te-ai incurcat prea mult printre atei, satanisti si tot felul de culte, e mai bine sa te odihnesti cateva ore!

| unbaiatanonim explică (pentru pesciolino):

Nu e vina mea ca nu l-am gasit pe prietenul tau imaginar prin ratiune

| pesciolino a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Abia acum imi dau seama de ce satan nu a vrut sa te cumpere, modul de gandire pe care ti-l destainui, tocmai spune ata. Ce rost ar fi avut sa cumpere un suflet care deja era a lui.
Gandeste-te bine la asta!

| unbaiatanonim explică (pentru pesciolino):

Satana nu exista, nici dumnezeu. Dar, am facut mai mult la misto pactul acela, nu era pe bune, in plus, eram si putin beat. In fine, cu ce il ajuta pe satana daca ajungem noi in iad? Inafara de faptul ca ne chinuie?

| pesciolino a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Esti cam indecis in credinta ta.
Chinul ti-l provoci tu...

| unbaiatanonim explică (pentru pesciolino):

Nu am credinta. Ateismul e non-credintawinking

| IFever a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Pai.scopul sau e sa corupa lumea sa se detaseze de dumnezeu.

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

"Satana nu exista, nici dumnezeu" Mai bine sună un prieten. laughing
"In fine, cu ce il ajuta pe satana daca ajungem noi in iad?" Dumnezeu ne iubește. Satan in El vrea să lovească.
"Dar, am facut mai mult la misto pactul acela" - Prin definiție, păcatul are de-a face cu greșire țintei (gr. „hamartia"), esecul în a face ceea ce trebuie. El este păcat doar dacă este neascultare de Dumnezeu. Dacă îl numești astfel (păcat) atiunci când îl faci, obligatoriu că și crezi în Dumnezeu!winking

| IFever a răspuns:

O intrebare mai mult filozofica.Lucrurile stau altfel, Dumnezeu e intruchiparea binelui.In prim plan raul nu exista la inceputul lumii, acesta a aparut dupa decaderea lui Adam si a Evei fiind inselati de catre diavol(Lucifer). Lucifer a fost alungat din rai datorita lacomiei, din acest fapt Lucifer a devenit inamicul nr 1, Antihrist.Binele si raul se completeaza.Insa Dumnezeu nu este si nu va fi rau.

| unbaiatanonim explică (pentru IFever):

Ok, dar dumnezeu poate deveni ceva creat de el, nu? happy

La fel cum dumnezeu fiul a devenit om.

| rares80gold a răspuns:

Religiosule...

| TheEmoBoy a răspuns:

Tu gandesti ce spui!
Cum sa devina Dumnezeu rau, atunci de ce ne mai creat, sa isi bata joc de noirolling on the floor

| unbaiatanonim explică (pentru TheEmoBoy):

Am intrebat daca poate nu daca va deveni dar tu nu stii sa faci diferenta, dar nu-i nimic, dumnezeu te-a facut asa.

| TheEmoBoy a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Fii si tu mai explicit

| unbaiatanonim explică (pentru TheEmoBoy):

Am fost destul de explicit. Am zis 'ar putea' nu 'ar vrea'winking.