| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu e omnipotent de ce a facut omul atat de imperfect?

17 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

De prost ce e!

| lpavel a răspuns:

D-zeu nu a facut omul imperfect! Asa cum un bebelus perfect, frumos, divin asa era si omul dar din pacate nu a ramas asa si asta nu e vina lui D-zeu, e tot a omului... se pare ca nu ai citit biblia! Ar c-am fi timpul ca sa nu mai pui astfel de intrebari!

| BlackSulphur a răspuns (pentru lpavel):

Pacat ca bebelusul nu este nici una din alea (Probabil frumos, in acceptia unora).
Perfectiunea este imposibila in univers.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vointa omului e de vina, tu daca vrei sa mananci si nu ai mancare tu esti de vina?

| Moisie a răspuns:

De unde naibi scoti prostia asta?
Cunosti tu vreun singur om de pe planeta Pamant care sa fi fost creat de Dumnezeu si nu nascut de mama sa?
Mai un pic si ne intrebi de ce ne-a adus barza!

| Kalla a răspuns:

Dumnezeu ne-a facut perfecti iar noi am stricat tot.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul perfect, dar a dat si libertatea de a alege intre bine si rau, nu a facut ca omul sa fie ca un robot, adica ce-i spui aceea sa faca, ci i-a dat libertate de a alege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar Dumnezeu e perfect. Sa faca o fiinta egala cu El nu ar face fi sigur.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e perfect?
Hahahahaha!
Ti se pare perfect un ucigas de bebelusi care are o biserica a sa care este cea mai bicisnica si criminala institutie din istoria umanitatii si tace ca porcu/n cucuruz atunci cand biserica sa comite crime in numele lui?

| fllu07 a răspuns (pentru Moisie):

Dar poate El, ca si Dumnezeu nu se identifica cu biserica aia. nu ai vazut cand unu are un pic de avere, urgent apar si copii si nepotii ca cipercile dupa ploaie, insa cel avut nu ii baga in seama. asa si bisericile de azi, spun ca ii slujesc lui dumnezeu, se identifica cu el, dar cum ai spus copit crime in numele lui, iar Isus, fiul lui Dumnezeu a spus SA NE IUBIM DUSMANUL, nu sa il oamoram. daca dusmanul trebuie sa-l iubim, cu atat mai mult pe semenul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa aiba ocupatie.un parinte nu stie ce va deveni copchilul lui ori cum va deveni.dar il face.din dragoste. unii mai vin si din greseala pe lume.pe aceia cine ii iubeste? ia ghiceste?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

De ce stiam dinainte care vor fi argumentele crestinilor si contraargumentele ateilor? S-a mai pus, oare, intrebarea, de n ori?! Nu cred!

| Dumniezău a răspuns:

Pentru ca nu ne-a creeat mosu' ala.Nu avem cum sa atingem perfectiunea, cu toate ca ne-am dori asta.

| Ben00 a răspuns:

Se pare ca imperfectiunea vine din libertate. Care nu-i chiar asa rea.

| iurii75 a răspuns (pentru Ben00):

Ba nu, imperfecţiunea vine din neascultare cît despre libertate într-adevăr este bună dacă e folosită într-un mod corect.

| Dragotta a răspuns (pentru iurii75):

Si sa inteleg ca prin pacatele noastre ne nastem(noi baieti) cu preput pe penis, Dumnezeu zicand mai tarziu ca trebuie taiat?