| CMtube a întrebat:

Am o nedumerire, de curand am citit legile lui darwin si chiar multi oamenii cred mai mult in stiinta decat In Dumnezeu cica ne tragem din maimuta si nu Dumnezeu nea creat.Eu cred in Dumnezeu 100% insa vreau sa vad si parerile voastre ale expertilor.voi ce credeti? cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Zeblankob a răspuns:

Omule eu iti sugerez sa citesti bilbia, nu teorii eronate a lui Darwin.Ala cred ca era baut cand a scris chestiile alea.Ca pana la urma cine a creat tot universu asta? Zeii! Adica Dumnezeu pentru noi, Alah pentru musulmani, Budha pentru chinezi etc.Nu te lua dupa astia care iti trimit linkuri pe net cu evolutia lumii, pentru ca se vede ca sunt habarnisti in acest domeniu si nu au auzit de biblie dar sa o mai si citeasca.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cine ţi-a predat evoluţia? Popa satului?
Sigur ceea ce ai citit nu a fost broşura propagandist-creaţionistă?

http://i.imgur.com/B0e3iuU.jpg

http://i.imgur.com/EkYO1P5.png
http://youtu.be/nVeFdW1dFOA :))

Apropo, ai auzit?, s-a gasit veriga lipsă.
http://i.imgur.com/xJelI7v.png

| danut a răspuns (pentru NOname):

Dupa cum observi, "trimiterile" pe net a unor USERI foarte "EVOLUATI" si DOTATI demonstreaza in mod evident ca EVOLUTIA la oameni arata catre si intr-un singur sens privind SUBIECTUL in dezbatere. Apropierea de MODELUL dorit, MAIMUTA.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

O imagine face cat o mie de cuvinte, amiguito, si cere si gandire, de aceea "trimiterile pe net" sunt uneori mai potrivite.
Am raspuns eu pentru ca si eu am pus link-uri.

| Dandanache a răspuns:

De curand ai citit legile ui Darwin si totusi consideri ca evolutionistii afirma ca omul se trage din maimuta. Ori minti, ori ai citit cu becul sau mintea stinsa.

| RAY a răspuns:

Si farisei credeau in dumnezeu si ce, voi credeti pe naiba ma lasati cu credinta voastra pupati de moaste apoi injurati si blestemati eu nu va cunosc asa si in biserica va barfiti intre voi de asta mergeti

| Mădă0611 a răspuns:

Cam asa sta treaba: http://i.imgur.com/EJhesW5.jpg

Evolutia functioneaza cam asa: http://www.youtube.com/watch?v=F7jSp2xmmEE mai mult nu spun ca daca ai citit "legile" lui Darwin trebuie sa stii. (uitandu-ma peste comentariile clipului, vad ca nici evolutionistii nu l-au inteles, dar tu o sa intelegi, ca ai citit, nu?)

| milan9 a răspuns:

In încercarea de a demonstra teoria evoluţionistă prin selecţia naturală sau prin mutaţiile genetice de fapt NU S-AU OBTINUT rezultate care sa sustina teoria!

Aşa cum au arătat şi experienţele făcute de Th. H. Morgan şi de continuatorii şcolii sale pe musculiţa drosofila, pe care au încercat să obţină mutaţii, modificând condiţiile de mediu, după mii de generaţii, nu s-a obţinut nici un exemplar cu avantaje în dezvoltare sau structură!

Toate musculiţele care au avut mutaţii genetice, au dobândit caractere DEFAVORABILE faţă de cele normale.

Se pare că fiecare tip de organism are un sistem de protecţie care să-i asigure nu numai integritatea genetică, dar în acelaşi timp şi supravieţuirea în natură.

| milan9 a răspuns:

Selecţia naturală nu poate produce în realitate fiinţe noi, deci nu poate asigura evoluţia pe verticală.

Acest lucru a fost observat în ultimele trei decenii, după descoperirea şi analiza diferitelor tipuri de molecule ADN din cadrul unei anumite specii responsabile cu reproducerea şi dezvoltarea.

| Moisie a răspuns:

Diferenta intre credinta ta si teoria creationista a lui Darwin consta in faptul ca credinta ta nu se bazeaza decat pe irationalitate, in timp ce Teoria Darwinista se bazeaza pe dovezi stiintifice!
Motiv pentru care atat Vaticanul cat si Biserica Anglicana a lui Darwin au recunoscut valabilitatea acestei teorii si si-au cerut OFICIAL scuze postume, fata de acest Darwin pentru faptul ca l-au atacat, jignit si calomniat pe Darwin.
Faptul ca biserica ortodoxa si preotii ei nu recunosc un adevardemonstrat care a fost recunoscut si de Papa de la Roma, se datoreaza asa cum a spus si Isus ca preotii il slujesc pe Mamona adica pe Diavol, si se stie ca Diavolului nu-i plac adevarurile, cu atat mai putin cand sunt dovedite!
Tu cum te pozitionezi in aceasta disputa?
De partea adevarului dovedit, stiind ca Dumnezeu= Adevar, sau de partea popilor care il slujesc pe Tatal Minciunii, adica pe Mamona?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Te îndemn să citeşti aceste articole şi să tragi concluzii personale: http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/11020

Succes!

| Dandanache a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ca sa tragi concluzi personale, trebuie sa confrunti pozitii diferite. Punandu-i doar un punct de vedere la dispozitie, il indemni sa adere la concluziile celor care l-au emis.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dandanache):

Eu nu i-am interzis (de fapt nici nu pot) să analizeze din mai multe unghiuri întrebarea. Dar fiecare poziţie îşi are rolul ei în formarea concluziilor, nu-i aşa?

| Dandanache a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu am zis nicio clipa ca i-ai interzis. Spuneam doar ca un indemn real spre formularea unor concluzii personale, in orice domeniu, ar trebui sa aiba un ghidaj spre toate punctele de vedere emise anterior. Cand ii oferi un singur punct de vedere, cel mai probabil astepti ca el sa il accepte.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ma bucur daca faci asta pe bune

| Zeblankob a răspuns:

Si da-mi voie sa iti raspund la intrebare cu o alta intrebare.Ai vazut filmul ''Nemuritorii, Razboiul Zeilor''? Daca nu iti sugerez sa te uiti la el.E exact ca acolo. Dumnezeu nu intervine intre noi.Ne lasa sa vedem pana unde putem ajunge.Dar el exista.Stii zicala:''Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista''. Dumnezeu iti da sanatate si puterea de a exista pe acest pamant. Sfatul meu e sa crezi in continuare in Dumnezeu ca bine faci! Bafta si multa sanatate!