| IngridGreta a întrebat:

Am o problema. Acum o luna, o prietena/colega de-a mea s-a despartit de iubitul ei si de atunci se comporta ciudat. De Halloween a facut un proiect despre Illuminati si a spus "Illuminati la putere", isi face pentagrame pe maini, fata si gat cu compasul, scrie pe banca cu pixul "Illumimati" si deseneaza piramida cu ochi si pentagrame, se uita la documentare legate de Illuminati, iar acum cateva zile am vazut-o ca purta un lantisor cu pentagrama comandat de ea de pe internet. Foarte recent, un alt prieten/coleg de-al meu a inceput sa isi faca pentagrame pe corp cu compasul si si-a comandat un lantisor crucea intoarsa si ceva pe ea. Pana acum, ei doi nu prea vorbeau, dar deodata au inceput sa se inteleaga din ce in ce mai bine...

Ei doi sunt niste prieteni foarte buni de-ai mei si tin foarte mult la ei, doar ca in ultima vreme ne-am distantat, probabil pentru ca sunt credincioasa. Datorita faptului ca tin foarte mult la ei, vreau sa ii aduc la normal, sa fie totul cum era inainte, si vreau sa incerc sa ii indepartez de cel rau. Chair am nevoie de ajutor si nu stiu ce sa faaaac sad

Sfaturi serioase, va rooog! dau funda!

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Stiu, si mi-e mi se pare amuzanta ca asociaza o presupusa miscare conspirativa cu satanismullaughing

| Inferno a răspuns:

"E-o lume minunata in care veti gasi
Numai copii
Ieri am fost si noi copii
Dar timpul ne-a schimbat"

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa ii ajuti, dar doar ei pot decide ce vor sa faca. Legat de prietenii pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet util.

| CinevaNou a răspuns:

Trebuie sa ai mare grija, eloominaty is peste tot.

| sanboss a răspuns:

Roaga/te pentru ei!

| aabaaab3278 a răspuns:

In primul rand ce cauta intrebarea asta la categoria Religie?
In al doilea rand te-as ruga sa o intrebi de unde pana unde asociaza Iluminismul cu pentagrama?
Sa stii ca nici Illuminismul nici pentagrama nu au vreo legatura cu ceva "rau".

| Theo94 a răspuns (pentru aabaaab3278):

S-a referit la ILLUMINATI acea grupare, organizatie, etc care ar conduce lumea din umbra si vrea sa instaureze NWO!

| DeusCorrupti a răspuns:

Religia altora nu este treaba ta.

| CarlSagan a răspuns:

"Datorita faptului ca tin foarte mult la ei, vreau sa ii aduc la normal, sa fie totul cum era inainte, si vreau sa incerc sa ii indepartez de cel rau."
Unu la mana cum adica sa-i aduci la normal? Normalitatea e relativa! Nu poti sa-i faci sa fie ca tine, toti suntem unici si diferiti! Nu ai voie sa suprimi libertatea de exprimare a altora.Plus ca poate tu nu esti aia normala!
Doi la mana, raul, binele sunt de altfel relative, ce-i bine pentru ei e rau pentru tine.Nu exista moralitate obiectiva! Daca asta le place lasa-i, domne sa fie cum vor ei, nu cum vrei tu. Oamenii ca tine de obicei nu au multi prieteni sau nu au deloc, exact pentru ca incearca sa-i schimbe pe altii.Schimba-te tu prima oara si apoi mai vorbim.
Trei la mana, nu poate totul sa fie cum era inainte, lucrurile evolueaza, timpul trece, accepta asta! Realitatea e independenta de tine! La fel si prietenii tai.
Patru la mana, ai zis ca tii la ei. Daca tii la ei ii lasi sa fie exact asa cum sunt si sa-i accepti!

| Therraex a răspuns:

Ei bine, fie continui sa fi prietena cu doi satanisti si sa le fi alaturi ca prietena, fie continui sa faci ce ai facut si pana acuma.
Normalitatea din punctul tau de vedere vrei sa spui? Daca esti asa prietena buna cu ei ii vei accepta cum sunt.
Adevarul, normalitatea, binele si raul sunt relative.
Nu trebuie ca ei sa aiba ideile tale ca sa iti fie prieteni, nu? Sau trebuie?
Deci continua sa fi prietena cu ei asa cum sunt ei. Fiecare are drumul lui si in functie de drumul acesta isi construiesc ideile proprii. De aia suntem ''oameni'' si nu clone.

| Djnicnr a răspuns:

Ai putea incepe prin a-i sfatui sa nu mai fie paranoici!