| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare de ce la aceasta categorie "Religie" sunt nu mai prosti care in mare parte nu au legatura cu religia?

Intrebare absurda, doar de curiozitate.

16 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

"sunt nu mai prosti care in mare parte nu au legatura cu religia?"

Sau cu gramatica. Merg mana in mana.

| anonimg a răspuns:

Nu te lua dupa drutzix, Dandanache si altii carora le place sa caute greseli. Toti gresim in multe feluri. Dar greseala lor este mai mare decat greseala ta de gramatica.
Ai dreptate ca cei mai multi scriu din plictiseala, ori ca aici este categoria in care oamenii se pot exprima liber dupa parerea si opinia fiecaruia.
Oricum, noi nu trebuie sa-i facem prosti pe oameni. Fie ca recunoastem sau nu toti avem nevoie de Dumnezeu. Caci la El este pace, ajutor si nadejde. Si daca n-ar fi fost la El, atunci unde? La conducerea tarii, la acea trestie franta? Chiar Biblia spune:
"Asa vorbeste Domnul: "Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor!" (Ieremia.17:5) Sa nu-i judecam pe oameni.
Si inca ceva: religia este una, iar spiritualitatea este alta. Un om spiritual este cel care ii spune lui Dumnezeu: "Tata!"; dar pentru un om doar religios, Dumnezeu este doar Dumnezeu si atat. Inchinarea acestuia este una rece, formala. Caci si evreii se inchinau lui Dumnezeu atunci cand L-au rastignit pe Fiul Sau.
Religia este buna doar daca este insotita de spiritualitate; altfel mai bine n-ar mai fi caci face mai mult rau decat ne imaginam.
Aici scriu multi oameni care nu-L cunosc pe Dumnezeu -de aceea exista multa vorbarie; dar au nevoie de El.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonimg):

„Religia este buna doar daca este insotita de spiritualitate" - true story! Lipsa ei a adus degradare de la preot la enorias, astfel ca a ajuns dispretuita de multi.

| Mayhem666 a răspuns:

"Nu mai" se scrie legat, si da, ai dreptate, pe aici mai apar si unii care nu au nici o legatura cu religia.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai dreptate al catelea esti? Dupa scriere esti cam fruntas si greu de depasit! Iar cei credinciosi se duc la Sfanta Biserica, cei necredinciosi stau pe TPU cel mai mult, nu ajuta si mai grav nu vor sa fie deloc ajutati!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dar religia cu cine are legatura? A atras in ultimii 2000 de ani vreun destept? Religia asa a luat fiinta -Cand primul jmecher a intalnit primul prost.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

„A atras in ultimii 2000 de ani vreun destept" - Einstein, Isaac Newton si altii au fost crestini.winking

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Foarte de acord, erau botezati inainte de a se demonstra ca sunt destepti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

laughing sper ca glumesti. Tu stiai ca Isaac Newton a scris notite ale observatiilor lui din Biblie, respingand trinitatea si alte invataturi de genul, insa i-a fost teama sa le publice din cauza inchizitiei? El era crestin, protestant in ascuns, dar era crestin. Albert Einstein a fost si el crestin, chiar a scris ca, dupa citirea Talmudului si a Bibliei, a fost fascinat de Isus.

| Clorox a răspuns:

Prostul striga pe prost! laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Ce stil interesant ai. Decat sa accepti ca ai gresit afirmand ce ai afirmat mai sus, mai bine cauti alte cai spre a iti demonstra ideea. Nu are nici o relevanta in a demonstra afirmatia intrebarea ta. Probabil daca se nasteau in Tibet, nu se numeau cu numele astea si nu auzea nimeni de ei, daca erau religiosi erau budisti si traiau izolati.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu e nimic interesant, se discuta de religie nu de crestinism. Eu si numai, sustin - Ateismul este o religie a oricare alta. Si ateistii isi pun aceleasi 4 intrebari ca oricare religie -1. De unde venim? - 2. Ce cautam aici? -3. Incotro mergem?- 4. Ce exista dupa moarte. In afara de asta si in ateism exista ca in orice religie interese economice, politice si militare. Si ei sustin ca si ceilalti ca teoriilor lor sunt cele mai juste si celelalte religii sunt porcarii. Putin peste 50 % din oamenii de stiinta sunt atei. Ceilalti sustin creatia dar nu au descoperit-o in biserica cat in laborator. De religie au tras fiecare cum le-a convenit si dupa interese mii de ani dar stiinta s-ar putea sa aiba dreptate. Asa ca la intrebarea pusa de analfabet care nici nu a formulat-o cum trebuie si noi doar ghicim ce intreaba eu pot raspunde -Sunt oameni f inteligenti care au descoperit creatia dar nu in biserica.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sa stii ca sunt de acord cu tine peste 75% din ce afirmi. Imi pace cum vezi lucrurile. Ei... aproape fiecare religie cauta inca cele 4 raspunsuri la intrebarile alea. Sunt religios, cultul din care fac parte pune mare accent pe studierea Bibliei, si la o privire atenta asupra Bibliei, am putut observa ca se armonizeaza cu stiinta afirmatiile ei. Unele lucruri la prima vedere par sa fie false. Legat de starea mortilor, a fost subiectul meu favorit, m-a fascinat sa fac legatura cu ce spune si stiinta si cat de bine se intelege cu Biblia. Consider ca am raspunsurile la intrebarile alea, raspunsuri solide si satisfacatoare, care nu au fost pana acum spulberate de alte idei. Legat de afirmatia ta „Sunt oameni f inteligenti care au descoperit creatia dar nu in biserica." nu prea inteleg la ce te referi prin „creatie" si facptul ca nu a fost descoperita in biserica. Daca doresti sa-mi satisfaci curiozitatea, scrie-mi in mesaj privat. O zi buna!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru VelaJohnny):

" Teoria Creatiei " este cea sustinuta de religie si teism si se refera la Dzeu ( Creatorul ); " Teoria Evolutiei " opera lui Darwin si este total contrara Creatiei / Divinitatii. sustine hazardul, adica viata a aparut intamplator. Eu nu fac nici religie, nu sunt nici ateu, sunt ceea ce se numeste Liber Cugetator. Adica cumva ascult si pe unii si pe altii, selectez ce mi se pare just si am propriile convingeri. Ce e mai important - nu doresc sa schimb convingerile altora. Fiecare se poate informa ( acum e de unde slava Domnului ) si trage propriile concluzii. Ce consider pagubos e ca nu exista o conlucrare mai stransa intre domenii si uneori e chiar razboi. Vezi un ex interesant -
https://www.youtube.com/watch?v=iCIXTAhiq0c

| drutzix a răspuns:

In spitale de ce sunt si oameni sanatosi?

Acum intr-o nota mai serioasa.
Uita-te pe categorie si o sa vezi multe intrebari adresate de religiosi persoanelor fara religie.

Eu zic sa inveti sa scrii corect inainte sa ii numesti pe altii prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba? ma intreb si eu vazandu-ti intrebarea si primul raspuns primit, si nu prea ma mir ca ati postat la religie.Ai dreptate.