| anonim_4396 a întrebat:

Am un Paradox pentru Creștini. Nu mă aștept la un Răspuns prea Complex pentru că știu că aveți Multe limite în Gândire.

Poate Atotputernicul Dumnezeu să facă o piatră atât de grea încât El să nu o poată ridica?

-Dacă răspunsul este NU, atunci Dumnezeu nu ar fi Atotputernic deoarece nu poate să facă această piatră.

-Dacă răspunsul este DA, atunci Dumnezeu nu ar fi Atotputernic deoarece nu poate să ridice această piatră.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nici eu nu ma asteptam la o intrebare originala, ci la una preluata.

| danut a răspuns:

Dragule, nu crerea unei pietre este paradoxal ci aparitia unui individ ca tine dar Dumnezeu a reusit sa doboare si acest "paradox" si uite ca te "zgaltaie" gandirea fara ca omenirea sa pateasca ceva. P.S. Stie cineva cam cate intrebari de genul asta se pun pe an sau in ce "perioada" a anului ca sa ne luam cate o "vacanta" binemeritata?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este paradoxul tau, ci al lui Averroes, erai obligat sa dai sursa, insusirea gandirii altcuiva arata pe langa limitarea ta si lipsa ta de cinste. De asemenea, raspunsul Bisericii este foarte vechi, tu nu-l cunosti tocmai dintr-o limitare. raspunsul este simplu: Dumnezeu nu creeaza lucruri fara sens, doar ca sa le faca pe plac celor ce-l contesta. Sper sa reusesti sa intelegi, e destul de simplu.

| ShockWaver a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am Precizat că este al meu.Argumentul tău este Invalid.Lipsa ta de Gândire arată faptul că te Crezi Superioară din punct de vedere Academic față de Atei, chiar dacă ești atât de indigenă încât să crezi ce scrie într-o Carte. Nu e vina ta, e vina celor care te-au îndocrinat cu Religie.

| Brigaela a răspuns (pentru ShockWaver):

Ai spus ca este al tau, citeste ce ai scris. Mai citeste o data si raspunsul tau de mai sus. Nu cunosti sensul cuvantului indigen. Evident, nu cunosti nici sensul cuvantului academic. Nu ai nici un argument pentru a sustine invalditatea argumentului meu, ai gasit doar cuvantul invalid undeva si te-ai decis sa-l folosesti, desi sensul lui iti este partial nefamiliar si nu il poti argumenta. Nu cunosti reguli de baza ale limbii romane, ca de exemplu cand se foloseste majuscula. Nu face presupunerea ca te pricepi la ceva, este evident ca mai ai mult pana sa intelegi lucrurile despre care discutam aici. Pacat ca oameni atat de ignoranti isi permit sa-si dea cu parerea.

| Dandanache a răspuns (pentru ShockWaver):

Raspunsul Brigaelei nu e raspunsul unui religios, ci al unui observator impartial. De altfel, ea nici nu raspunde decat foarte rar la categoria Religie, fiind foarte activa la o categorie unde sunt necesitate raspunsuri obiective si bine fundamentate: Medicina.

E insa intr-adevar dificil sa te abtii, ateu sau teist, sa nu ii faci o observatie unui individ ca tine. Nu stapanesti sensul cuvintelor, ai prejudecati in ce priveste capacitatile logice ale crestinilor si vii cu un paradox care a circulat de zeci de ori pe acest site, la care utilizatorii mai vechi au renuntat deja sa mai raspunda.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multumesc, venind din partea ta consider randurile de mai sus un compliment

| anonimg a răspuns:

Nu este in caracterul Sau sa faca asa ceva. Omul este limitat in gandire; caci Dumnezeu poate sa faca o piatra de un numar infinit de tone, dar tot poate sa o si ridice. Problema este la noi oamenii -caci socoteala aceasta nu prea poate sa intre in mintile noaste limitate, si pe deasupra afectate de pacat.

Problema cu piatra este alta: ca oamenii si-au facut inimile de piatra, iar Dumnezeu nu le poate schimba daca omul nu Ii da voie.
O alta problema cu piatra este aceea ca Domnul Isus este piatra de care se poticnesc multi; pentru ca multi oameni vor sa ajunga in ceruri dar nu vor sa aiba de-a face cu Fiul lui Dumnezeu. Numai ca nimeni nu poate ajunge la Tatal ceresc decat prin Domnul Isus.

| Exilee a răspuns:

Dumnezeu nu poate "ridica" piatra de pe inima unei persoane pe care nu-L doreste si nici nu-L iubeste.

"iubire cu forta nu exista" o vorba inteleapta spunea odinioara.

| KhludCiprian a răspuns:

Ca ateu cred ca intrebarea este un avantaj pentru crestini! E ca si cum ai intreba: "Cum a pus animale pe arca" ca si cum ai presupune ca exista potopul global sau Dumnezeu.

Inainte sa pui intrebarea asta, as pune:
"ce dovezi concrete sunt pentru orice Dumnezeu"?

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Tu știai că știința se opune neexistenței lui Dumnezeu. Una din aceste lucruri al fi apariția primei forme de viață, având în vedere că s-a dovedit științific că un corp fără viață nu poate deveni un corp viu. Explicațiile științifice nu pot spune cum a apărut prima formă de viață, deci pentru noi creștini e mult mai ușor de explicat, dacă-mi răspunzi mai am câteva astfel de lucruri să-ți mai spun.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Dragul meu, argumentul negativ nu e argument decat negativ!

Stiinta nu a raspuns definitiv (inca;) ) la abiogeneza.

Raspunsul stiintei acolo unde nu stim este: "Nu stiu!", singurul raspuns onest ce cred ca poate fi luat. Te rog sa imi spui explicatia stiintei si cum aduci un argument pozitiv la ea, multumesc anticipat!

"Tu știai că știința se opune neexistenței lui Dumnezeu." - gresesti!

Stiinta e agnostica, nu e atee.

In fapt ea devine gnostica de existenta unui dumnezeu atunci cand cei credinciosi aduc un experiment sa il arate. Stiinta era agnostica de evolutie prin selectie naturala sau Big Bang acum 200 de ani. Acum exista argumente ce arata ambele perspective, deci stiinta avand argumente si modele, poate ave o pozitie in care sa accepte o astfel de pozitie.

Imi poti da un argument pentru oameni facuti din lut? Sau de ce barbatii special creati au mamele? De ce oamenii au caracteristicile mamiferelor intre care par, urechi cu pavilion, mamele, copii nascuti in lichid amniotic, sange cald, etc.

Si acum te intreb pe tine, daca accepti: "având în vedere că s-a dovedit științific că un corp fără viață nu poate deveni un corp viu" - cum a aparut viata? Te rog sa imi dai un experiment ce poate atesta asta.

Uite un experiment foarte simplu sa iti explice evolutia, doar desenand o linie: http://www.wimp.com/demonstrateevolution/

Have fun!

| ShockWaver a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Cel mai Probabil a venit din Cosmos, sub forma unui Meteorit care conținea Amoniac și Azot, furnizând astfel elementul necesar formării moleculelor cu autoreplicare.Și de aici începe Evoluția, de la Bacterii la Oameni.Mult mai plauzibil decât să spui că am fost făcuți din pământ.

| RockOrNothin a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Și Dumnezeu de unde a apărut? A apărut așa, din senin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pti fi atat de destept, incat sa pui intrebarea asta ce a fost atat de des pusa, da in asa fel incat, sa nu pari la fel de prost ca ei? ceilalti care au repetat-o precum papagalii? ca eu iti pot da pariul lu pascal, care nu spune daca ezista ori nu ezista dumnezeu dar iti lasa portita de scapare si una de filozofeala?

| AlexL28 a răspuns:

Exista zeci astefle de paradoxuri inutile create de mintea umana care nu poate sa constientizeze ca nu e totul asa cum pare si ca Dumnezeu nu e asa cum il credem noi; nu se stie cum e, nu se stie ce este cu adevarat, nu trebuie pus la incercare, trebuie doar sa crezi

| ShockWaver a răspuns (pentru AlexL28):

Tocmai, poate Există un " Dumnezeu " dincolo de percepția noastră. Doar că acești Cre(ș)tini cred că suntem făcuți după asemănarea lui, și mai apare și Hristos, fius-o.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Exista multe moduri care pot dovedi ca nu exista si multe moduri care pot dovedi ca exista. Spune-mi : Exista ceva 100% adevarat pe lumea asta?

| KhludCiprian a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

Stiinta nu e de domeniul matematicii si logicii. Depinde doar de metoda stiintifica ce testeaza modele. De aceea nu atinge niciodata 100%.

Exista domenii in care pot spune ca sunt 100% adevarate:
1) 1-1= 0 in sistemele binare, octale, decimale, etc.
2) faptul ca Isus nu se putea naste si inainte de 4 i.e.n. ca in Matei, sau dupa 6. e.n. ca in Luca
3) faptul ca nu avem nici un o hartie stiintifica in ultimul secol ce arata creationism (!)

Daca vrei, ai caut!

| RobertFHC a răspuns:

Acest paradox e chiar foarte interesant, de prima oara cand am vazut intrebarea, mi-am dat seama despre ce e vorba.

El nu trebuie sa dovedeasca atotputernicia sa nimanui ci sa avem credinta.
Cred ca asta e raspunsul.

| Alina570 a răspuns:

Uite ca totusi ai inventat ceva, n-am mai auzit pana acum de "indigeni mentali".

| RockOrNothin a răspuns:

Și de aceea eu îl consider un prieten, nu o chestie atotputernică și supremă mie

| PreotCrestin a răspuns:

Noi nu avem dreptul sa punem la indoiala judecata Lui DUMNEZEU. Faci o mare blasfemie pentru ca tu crezi ca poti sa IL intelegi cu logica ta. Adica faci pacatul orgoliului si pacate ca acestea acumulate te vor face sa ajungi in iad.

| ShockWaver a răspuns (pentru PreotCrestin):

Îndoindu-ne de judecata lui a apărut Știința.Defapt tu n-ai ce căuta pe site-ul ăsta, dacă nu exista Știința tu nu aveai acum Calculator.Deșii Imposibil și Ilogic, să zicem că ar exista.Crede-mă că prefer Iadul și nu un Dumnezeu indiferent.Și o să am companie în Iad, o să fie plin de Celebrități.Și îmi pare bine că societățiile gen Illuminati vă crede o turmă de oi și vrea să scape de voi.All Hail Megatron.

| Impact1234567 a răspuns:

Da. Tipic pentru atei ca tine. Iti raspund intrebarii la urma, pentru ca, amandoi stim ca nu ai pus-o din curiozitatea de a sti, ci pentru a demonstra,, teoria chibritului,,.
Nu stiu de ce, dar aveti tot timpul o impresie generalizata asupra unei opinii. De ce vi se pare ca voi sunteti asa de speciali, pentru ca, din cauza carentei unei educatii (de mai mai multe forme si mijloace) nu ati ajuns sa Il cunoasteti pe Dumnezeu, si ca rezultat, ati ajuns sa sustineti sus si tare ca nu exista? Adica, de ce ti se pare ca ai avea la 20+ (sau in minus) ani ai tai, cunostintele necesare asupra unui domeniu de acest gen, despre care nu stii absolut nimic (atat timp cat esti ateu, nu ai cum sa imi demonstrezi ca stii ce este credinta in sensul ei spiritual). De ce ai avea tu dreptate, si nu ar avea atatea sute de conducatori (fie ei bisericesti sau nu), atatia mii si chiar sute de mii de sfinti, mucenici, mari mucenici si martiri si atatea milioane de credinciosi din diferite clase sociale( de la locuitori rurali pana la profesori universitari, medici, profesori, oameni de stiinta)? Daca ti se pare ca noi suntem ingraditi, te inseli-Tu esti ala! Esti incapabil sa Il percepi in viata ta, in inima ta. Te lasi convins de toate elementele lumii ce te inconjoara si ajungi sa negi existenta Lui, din mai multe motive.
Acum hai sa fim sinceri, cu ce te ajuta ce esti ateu? Cu absolut nimic remarcabil. Poti face tot felul de pacate (trupesti sau spirituale) fara a avea constiinta incarcata ( gen : sa fumez, drogez, consum alcool etc.- de ce nu, innafara de sanatate sau, nu am ce afecta in decursul vietii mele fizice, iar in cea sufleteasca, aproape nimic).Aaa, ca nu esti,, manipulate,,? Este o prostie! Ateul este cel manipulat, privind cu exagerare eronata anumite informatii : *Bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului- de ce, ca sunt deja sute de biserici in tara( de parca or sa se faca 20 de catedrale) * preot aflat in stare de ebrietate- ha, ha vai de capul crestinilor, asa sunt toti preotii ( cand de fapt sunt preoti, si inca foarte multi, care daca iti vorbesc din tot sufletul, iti poti schimba si viziunea asupra vietii)*etc. Facand o referire la biserici, daca ziceti ca sunt multe, atunci, daca sunt cu sutele, voi la cate va duceti in fiecare sarbatoare? Sa se faca pana se ajunge la o biserica pe cap de locuitor. De ce nu faceti atata valva la construirea a,, n,, numar de localuri de noapte, baruri, Pub-uri (unde se cultiva viciile, violenta etc) intr-un cartier in care gasesti o singura biserica(unde omul afla liniste, bunatate in principal pe Dumnezeu si energiile Sale? Bine, acum nu iti pot zice ca in toate bisericile gasesti la fel, asa e zona religioasa, si asa e cercul in care imi desfasor activitatea si viata de zi cu zi. Sunt si biserici in care preotii nu au destula putere spirituala, dar sunt exceptii.
Eu cred in Dumnezeu, pentru ca simt asta ( nu cred si nici nu voi crede ca viata mea e formata din un lung sir de coincidente extrem de precise si zilnice, post-rugaciune, ce m-au salvat si de la moarte intr-un anume caz). Sunt multe de zis despre asta, dar nu are rost sa imi bat capul cu tine, oricum nu vei crede, si sunt sigur ca imi vei lua oprirea asta drept cine stie ce motiv ca nu mai am ce zice sau altceva. Plus ca eu cred, dupa ce am trecut totul prin firul gandirii si logicii (si iti pot zice ca nu sunt deloc incapabil), pentru ca asa cere si Sfanta Biblie, sa cercetam pentru a crede cu desavarsire.
Dar nu vreau sa continui, desi am multe de zis despre voi, ci pentru ca ar fi nevoie de o minune ca sa convingi un ateu sa nu mai stagneze in starea lui de orbire si dezorientare. Celui care crede ii poti dam sute de noi motive, iar celor ce nu cred nu ai sa ii dai nici unul. ( asta te las sa o interpretezi dupa capul tau, asteptandu-ma sa zici, ca,, deja indoctrinati, accepta tot ce li se da,, etc.-oricum nu ma intereseaza.).
Acum raspunsul la intrebarea ta. Da, e un complex. Pe care nu ai cum sa il intelegi. Desi imi vine sa rad ca asociezi asemenea lucruri cu Dumnezeu totusi hai sa iti zic cum vad eu situatia asta. Daca Dumnezeu este Atot-Puternic e logic faptul ca orice lucru ii este cu putinta, asa ca poate creea o asemenea piatra, dar fiind Atot-Puternic, trece de situatia asta si ajunge sa o poata ridica. Dar e penibil, si tu ai zis-o, e Atot-Puternic, trece de limitele normale ale puterii, trece de orice bariera fizica. Asa ca o ultima intrebare : provenind din maimuta ( teoria lui Darwin, pe care chiar el a contrazis-o, afirmand existenta lui Dumnezeu), tu, ca si ateu, ce vei pati dupa moarte? Incinerat \ ingropat, bagat la cutie si gata? Tareeeee.

| Impact1234567 a răspuns:

Si uite cum un tip inchis la minte, incearca fara nici un rezultat sa demonstreze... Ce vrea sa demonstreze? ..NIMIC! E ca si cum ai sta intr-o multime de oameni si te-ai zbate din rasputeri sa demonstrezi ca 2+2=5. Jenant...

| ShockWaver a răspuns (pentru Impact1234567):

Eu ti-am cerut un Rãspuns, nu sa mã faci incult pentru cã nu cred niste aberatii.N-are rost sã-mi pun mintea cu tine.

| Impact1234567 a răspuns (pentru ShockWaver):

Dar pana la urma, de ce nu ai fi tu un indoctrinat te societate?