| alecsaLexy a întrebat:

Avand in vedere ca unicul scop al relatiilor sexuale din punct de vedere religios este acele de procreere,ce ar trebui sa faca o femeie sterila(d.p.d.v. religios)?
Adica,sa presupunem o situatie ipotetica in care o femeie nu poate avea copii(probleme din nastere ale sistemului reproducator sau un viol la o varsta frageda in urma caruia femeia ramane insarcinata,pierzand sarcina deoarece organismul ei nu era pregatit sa duca sarcina si ca urmare nu mai poate avea copii,sau in urma unei boli,sau mai stiu eu ce situatii speciale).In cadrul acestei situatii femeia are voie sa sa casatoreasca si sa intretina relatii sexuale? Daca pentru mantuire ar trebui sa ascultam de Dumnezeu si sa ne inmultim,dar ea nu poate face asta e obligata sa se calugareasca, altfel ajunge in iad?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Vezi răspunsul lui sublime89 (a avut răbdare să explice şi i-a ieşit foarte bine).

| danay72 a răspuns:

Nici unde in Biblie nu scrie ca cineva e obligat sa se calugareasca

| CoquineNoire a răspuns:

Adoptia.
dzeu l-a adoptat pe Iisus, (dar nici macar cu acte), nu l-a facut cu fecioara Maria, sau cu duhul sfant.
si nici macar nu s-a casatorit!

| mODIN a răspuns:

Daca "bunul" Dumnezeu nu ti-a dat posibilitatea de a avea copii, este doar vina lui.De ce sa te trimita in iad pentru ceva de care este el vinovat?

| CinevaNou a răspuns (pentru mODIN):

Nu uita de liberul arbitru, mai mult ca sigur ar fi putut sa nu se lase violata sau sa ia nu stiu ce boala.

| sublime89 a răspuns:

Procreerea e singurul motiv pentru care exista relatiile sexuale, nu e doar din perspectiva religioasa. Placerea are scopul de a te face sa-ti doresti asta, pentru ca inmultirea e buna laughing Daca nu cauza placere atunci probabil ca nici n-am mai fi existat. De ce ai face ceva care nu-ti provoaca placere? Problema cu religia e ca pentru ei placerea e un pacat, si atunci au venit cu teoria asta a lor ca sexul sa fie doar pentru inmultire. Sunt in stare sa interzica si prezervativele in tarile africane unde SIDA se raspandeste pe zi ce trece. In fine. Ar fi normal sa intrebam: de ce considera ei ca placerea e un pacat? Eu cred ca de rusine. Omul tot timpul a avut impresia ca zeul sta in cer si-l vede ce face. Si tot timpul s-a temut ca daca o sa-si ia lumea in cap, zeul o sa-l pedepseasca. Aici si-au avut originea toate sacrificiile ritualice din istoria omenirii. A trebuit sa sacrificam ceva pentru zei, pentru a le arata ca suntem umili si ca n-am cazut in pacatul placerii si ca n-am uitat ca de fapt ei ne-au creat si ca de ei depindem in totalitate. Si postul are aceeasi origine.

Cred ca religiosii ar fi in stare sa spuna ca daca acea femeie e sterila, si stie asta, atunci nu ar trebui sa intretina relatii sexuale deloc toata viata ei. Au ei dorinta asta de a se baga cu picioarele in viata omului. Chiar si-n viata lui intima. Fac asta pentru ca tot ce-si doresc ei e controlul total asupra oamenilor. Ei vor sa-ti spuna ce sa faci si-n pat, si vor sa-ti controleze viata de la nastere si pana esti bagat in groapa. Daca ai controlul asupra oamenilor, atunci ai garantata supravietuirea. Biserica isi doreste sa supravietuiasca, si nu doar atat, ci si sa prospere. Iar ei sunt constienti ca daca o sa-i lase pe credinciosi din mainile lor, si n-o sa mai intervina in vietile lor, atunci sfarsitul bisericii va fi aproape. Nici asa nu e foarte departe, pentru ca oamenii incep sa vada incetul cu incetul toate astea. Dovada e ca ai pus si tu intrebarea asta. Cel mai important lucru e sa ne punem intrebari, si sa nu credem totul doar pentru ca "asa se zice ca e bine".

| Radu284 a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos treaba cu obligatia de a face copii pentru a te mantui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Din punct de vedere religios " sau din punctul de vedere al unor preoti incuiati la minte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca nici un religios nu are ce cauta la tine-n dormitor decat daca este invitat (la fel cum am fost si noi invitati sa raspundem la o intrebare fara sens din start) atunci cred ca raspunsul este in functie de tipul de religios care este invitat in patul tau (fanatic, cool etc). Dar daca, religiosul respectiv care se afla la tine in pat, nu face sex decat pentru reproducere, atunci el ce cauta in patul tau "steril"?
Din punct de vedere religios probabil ca trebuie sa te apuci de rugat, probabil ca nu ai cum sa afli ca femeia e sterila pentru ca (banuiesc) ca nici medicii ginecologi nu au ce cauta in "sterilitatea" ei s.a.m.d. Nu mai continui ca imi miroase a bataie de joc si nu a treaba serioasa. Deci, fugi la manastire si afla ce are de zis staretul despre asta. Bafta!

| neneacelrau a răspuns:

Daca ai fi citit vechiul testament nu ai mai fi pus intrebarea asta idioata. Afla ca Sarah sotia lui Avraam nu putea avea copii. Si cum a reusit? Ea cu Avraam s au rugat lui Dumnezeu si pana la urma au primit in dar un copil al carui nume este Israel. E asa de greu sa citesti?

| alecsaLexy explică (pentru neneacelrau):

Pe vremea aceia nu erau medici care sa-i confirme ca nu poate avea copii.Deci ea nu era 100% constienta de asta, si nu era demonstrat ca nu poate avea copi, doar ca nu avusese pana atunci..Pe cand in cazul expus de mine era vorba despre o femeie constienta de aceasta imposibilitate dovedita clar.

| Inferno a răspuns (pentru neneacelrau):

Daca nu erai incult nu ai fi postat raspunsul asta idiot.

| neneacelrau a răspuns (pentru alecsaLexy):

Nu e pacat nsa intretina relatii sexuale