| Geo_6329 a întrebat:

am o nelamurire.Nu tin postul Craciunului, dar am auzit ca, chiar daca nu tin post nu este bine sa intretin relatii sexuale cu iubitul.Ma lamureste cineva cu intrebarea asta? am cautat pe internet dar nu prea gasesc...

Răspuns Câştigător
| Năpârlici a răspuns:

Se spune ca e pacat sa petreci, sa intretii relatii sexuale in orice post chiar daca il ti chiar daca nu.

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred că aici găseşti răspuns la întrebările tale : http://www.crestinortodox.ro/......68740.html

| Rapunzell a răspuns:

Postul inseamna abtinere de la patima, de la placere trupeasca.

| Bia_8599 a răspuns:

Esti casatorita? Daca nu, e PACAT sa ai relatii sexuale SI IN AFARA POSTULUI!
Interesant, esti nelamurita si cauti pe net daca e bine asta sau nu, dar te-ai intrebat daca CURVIA e pacat?

| Minks a răspuns (pentru Bia_8599):

Ce curvie ma? Voi sunteti sanatosi la cap? O face cu prietenul ei, nu o face cu oameni de pe strada. Asta e unul din momentele in care ar trebui sa va puneti la indoiala sanatatea mentala.

| Bia_8599 a răspuns (pentru Minks):

Tu stii ce e aia CURVIE? -curvia implica persoanele necasatorite care au relatii sexuale iar preacurvia implica persoanele casatorite care au relatii in afara castoriei(familiei)

¨Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii (...) nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu.(1Cor.6:9)

"Si faptele firii pamintesti sunt cunoscute, si sunt acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfranarea (...) Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri, nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu" (Galateni 5:19-21).

Stiu, ADEVARUL deranjeaza, dar asta si vreau. Nu ma intereseaza ce crezi despre mine, sunt aici sa spun ADEVARUL.

| Minks a răspuns (pentru Bia_8599):

Demonstreaza-mi ca spui adevarul.

| Bia_8599 a răspuns (pentru Minks):

Dumnezeu e ADEVARUL. Biblia e Cuvantul Lui.

| Minks a răspuns (pentru Bia_8599):

Asta nu e un argument. Invata sa iti sustii afirmatiile cu argumente, daca nu, nu te angaja in discutii contradictorii.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

E o timpenie. Tu iti traiesti viata dupa ce auzi din vecini sau dupa ce consideri tu ca iti e tie benefic? Perioadele de abstinenta pot prinde bine intr-o relatie, insa nu ca asa zice lumea si mai ales cind zice lumea ca "ar trebui".

| 220V a răspuns:

Dupa parerea tampitilor de credinciosi e pacat sa si traiesti

| aurasauras a răspuns:

Diferenta este ca o masina dupa ce o uzezi 5 ani iti cumperi alta noua, alta haina pentru oase si suflet nu gasesti pe piata.Trist...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minti.gasesti la ortodox.ro tot ce vrei despre posturi.si cum se tin,si de ce, si cabd ai dezlegari la vin la ulei, la mancaruri de frupt si despre sex.dar minti.nu ai cautat.