| Constantin1963 a întrebat:

Daca Dumnezeu ne iubeste de ce copii se nasc cu tot felul de boli incurabile? De ce Dumnezeu ii lasa sa sufere daca nu au nici un pacat?

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu nu iubeste, pentru ca Dumnezeu nu este bun.
Caracteristicile divinitatii sunt inefabile.

| sublime89 a răspuns:

Crestinii zic ca d-zeu ii pedepseste astfel pe parintii copilului. Iti dai seama ce corect e zeul nostru fata de fiecare nou-nascut creat de el.

| Exilee a răspuns:

Se nasc din neglijenta parintilor. Poate unii, Doamne fereste, se nasc cu diferite aneuploidii/poliploidii din cauza unor aberatii cromozomiale sau a unor mutatii gametice ( care se transmit ereditar). Se mai intampla, Doamne fereste. Tocmai pentru asta exista si doctori.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Exilee):

Ma intreb cum pot sa vindece doctorii bolile INCURABILE de care vorbeste el.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bizuindu-ne pe puterea Domnului. Da, dar doctorii pot afla din timpdaca femeia va naste sau nu copil ce prezinta aberatii cromozomiale si le ajuta cu anumite sfaturi genetice happy

| Constantin1963 explică (pentru Exilee):

Da,doctori ti-ar recomanda sa avortezi copilul.Si asta este un mare pacat in conceptia bisericii.

| Exilee a răspuns (pentru Constantin1963):

NUU. Doctori pot afirma daca copiul va prezenta anumite aberatii cromozomiale si pe abza analizelor pot ajunge la asa-zisul sfat genetic.

| Exilee a răspuns (pentru Constantin1963):

Ma rog, se poate face un diagnostic prenatal pentru a evalua riscul ca o familie s aaiba un copil cu bolnav. Stiudiul se realizeaza prin mai multe metode: amniocenteza, prelevarea celulelor din vilozitatile coriale ale placenteim fetoscopia, prelevarea de sange etc.

Este indicata in urmatoarele situatii: cand femeia a faut avorturi multiple, cand parintii au rude cu descendeti sau ascendenti ce prezinta un anume sindrom ( ex sindrom Down), cand se produce o iradiere accidentala a embrionuluoi, dupa nasterea unui copil citogenetic mai putin normal.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

"Se nasc din neglijenta parintilor."
Absurd, parintii nu au control la genotipul copilului ca sa-l faca imun la boli.

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca Dumnezeu, desi ne iubeste, nu exista.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu pedepseste copiii ca sa sufere parintii si sa se indrepte.Toate Domnul le face cu intelepciune nemasurata.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Cata ipocrizie.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu,aici este intelepciunea si puterea nemasurata a Creatorului nostru!

| Constantin1963 explică (pentru Maxim96):

Cred ca mult mai intelept ar fi ca parinti copiilor sa-si primesca pedeapsa pe propriul trup nu pe niste prunci nevinovati.

| Maxim96 a răspuns (pentru Constantin1963):

Dumnezeu toate le face itru dreptate.

| DamnedShadow a răspuns (pentru Maxim96):

Inseamna ca Dumezeul asta pe care il iei tu in slavi e mai mult decat sadic, pedepseste ca un calau orice persoana, indiferent daca e nevinovat sau nu. Misterioase cai...

| Miauti a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da e ceva de genul ma duc si o violez pe acea fetita de 6 ani ca sa ma razbun pe ma-sa ca nu mi a dat 10 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ori nu ne iubeste ori nu exista.
In crestinism esti vinovat pentru pacatele parintilor, bunicilor, strabunicilor si stramosilor tai.
Adica mai bine nu te nasti decat sa fii invinovatit pe degeaba de parca ai ales tu unde sa te nasti.
Dar stai ca acum vin astia cu "asa spune scriptura" si te lamuresc. laughing

| gingergirl1 a răspuns:

Or avea ei o boala dar le da alte daruri(si aici ma refer la talente s.a) Daca te referi la copiii bolanvi de cancer,oricine a venit pe lume cu un scop,poate schimba o persoana, sau etc(cred ca ti-ai dat seama ce vorbesc)
De exemplu! poate nu prea are legatura dar am vazut un film! A walk to remember! Cred ca il sti, e superb filmu! este vorba despre o fata, care avea leucemie si a cunoscut un baiat(dar pe urma ea a murit sad )si a reusit sa il faca un baiat bun, el fiind un golan! ajunsese la facultate si etc! deci...asta mi-a trecut acum prin cap...laughing

| Aiwendil a răspuns:

Noi nu avem doar o singura viata, ci mai multe. Daca intr-o viata ai fost un violator exista probabilitatea ca intr-o alta viata sa fi violat.Sau daca ai ucis 30 de persoane vei plati avand cancer.
Apoi mai e chestia ca la unele slujbe se cere iertarea tuturor pacatelor pana a celui de al 3-lea neam. Poti sa ceri iertare si pana la al 6-lea sau chial al 9-lea neam.
Noi suntem oameni, nu ingeri.Nu putem sa nu avem nici un pacat pentru ca noi suntem si buni si rai.

| Dumniezău a răspuns:

Asta nu are treaba cu religia ci cu biologia.Aici depinde de gene sau ADN.

| Dragonfly6 a răspuns:

I don't know...maybe...because he doesn't exist?

| pirij a răspuns:

Fiecare om are misiunea lui in viata, doar Dumnezeu stie care este aceea

| Alexa_Alexandrel_2000 a răspuns:

Ca daca Dumnezeu l-ar ajuta pe acel blonav una-n-doua, oamenii isi vor lua in cap