| Curious233532 a întrebat:

Buna TPU in ultima vreme vreau sa aflu mi multe despre religia ortodoxa deci ce nu aflu de altundeva de ce nu se canta cu instrumente si muzica nu e asa melodica sa spun asa?

Răspuns Câştigător
| bluestrawberries a răspuns:

E foarte frumoasa muzica de la ortodoxi. Parerea mea e, ca e mult mai frumos sa auzi doar vocea omului, fara instrumente, parca e mai frumos sa te rogi asa decat ascultand si chitara si vioara si pian si altceva. Ori e concert, ori rugaciune.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La biserica nu, dar muzica crestina serioasa exista. Voila, una despre Noe - https://www.youtube.com/watch?v=kVQEYpfYQ8w

| Elvina a răspuns:

Sunt destui de invechiti, de asta si multi din adepti fug pe la catolici.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns:

Ce înseamnă asta? Vreţi chitară în biserică? Am fost într-o catedrală romano-catolică şi oamenii ăia cântau cu o chitară. Prima dată am crezut că mă aflu la un concert de colinde pentru copii.
Ce e mai înălţător decât muzica bizantină? Ce e mai frumos ca muzica psaltica, muzica aceea pe care nimeni altcineva nu o poate produce.Cât de frumos e într-o biserică/mănăstire, unde nişte protopsalţi/preoţi/diaconi/monahi (etc.) cântă psaltic?
E foarte frumos! E mult mai bine decât să luam o chitară şi un "ţambal" în Biserică. Doar nu facem în biserică horă sau concert. happy
O seară faină!

| milan9 a răspuns:

Liturghia orrtodoxa nu are cantari foarte ritmate dar asta tocmai pentru ca scopul ei este intr-adevar acela al meditatiei la tot felul de scopuri profunde ale vietii si existentei...

Nu poti medita profund la sesul existentei tale, nu te poti ruga chiar pe orice gen de muzica... happy

| milan9 a răspuns:

Nu poti medita profund la sesul existentei tale, nu te poti ruga chiar pe orice gen de muzica...

Liturghia ortodoxa nu are cantari foarte ritmate dar asta tocmai pentru ca scopul ei este intr-adevar acela al meditatiei la tot felul de scopuri profunde ale vietii si existentei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba este melodica.nu ai tu ureche muzicala.cata muzica crestina ortodoxa ai ascultat pana acuma? uite; https://www.youtube.com/watch?v=eZnqyIh_eRI.ori aceasta?/www.youtube.com/watch?v=J9om5eBo2_4

| Ben00 a răspuns:

Muzica bizantina nu e in scop de entertainment.
In multe biserici nu e "melodica" pentru ca e cantata de oameni obisnuiti, fara calitati de interpreti.
Dar sunt si multe cantari placute.

http://www.trilulilu.ro/muzica-traditionala/deschizand-tu-mana-ta

http://www.youtube.com/watch?v=0w8-i9-Gvkc

http://www.youtube.com/watch?v=5EbJenyc0tU

https://www.youtube.com/watch?v=AE1FzSC8DBs&list=PL19FA8CA78FAFC7D5

https://www.youtube.com/watch?v=TQQ4TWHgp7o

| pet555 a răspuns:

Ortodocsii folosesc cantarile bizantine si vechi care nu sunt asa "melodice". In schimb, au si unele mai melodice, care seamana mai mult a cantari. Despre instrumente, si in Psalmi scrie sa Il laudam pe Domnul cu tot felul de instrumente. Nici eu nu prea stiu de ce.
Totusi, cultul ortodox are multe cantari din acelea frumoase cum se cantau mai demult, cu versuri frumoase si melodie.
Dar vezi tu, ortodocsii de fapt canta si cand citesc, si cand vorbesc(dar nu alea sunt de fapt cantarile)

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Parerea mea si a mea, mie mi se par mult mai melodice si inaltatoare cantecele de la biserici de pocaiti ("in general se face confuzue in privinta termenului de "pocainta", citez), mai ales cele care se cantau mai demult, dar toate sunt asa frumoase! Nu ma refer la ceva ce seamana a rock "crestin" sau ceva asemanator si ritmuri de dans de la nu stiu ce grupuri...

| Denly a răspuns:

Si eu sunt ortodox, sincer mi-ar placea sa aud la biserica cantari voce+instrumente. Te alina. Pe mine cantarile de la biserica ma cam pun pe somn, dar cu o chitara, parca suna altfel. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denly):

Poate o punem si de o discoteca cu fanfara si dansuri din buric? ceva fuste scurte? si burice goale? niste buci goale pe pereti cu tanga pe ele? nu sincer? unde s-ar opri lumea asta, daca in biserica fiecare ar face ce ar vrea? o muzica satanista ceva? ca doar biserica e a tuturor? si e libertate?

| Denly a răspuns:

Melodia are un tempo. Genurile de muzica sunt impartite si dupa tempo. Jazz, Rock, House: Deep house, Electro house... Cele mai lente nu poti sa le cansideri ca sunt de petrecere, destrabalare, sataniste etc. Conteaza ce transmite, mesajul! Eu nu cred ca Dumnezeu ar intoarce spatele unuia care ii canta o melodie care sa placa la auz. Da' ce stiti voi ce e aia muzica? Bine ca nici eu nu stiu, nici 0, 1 %, dar muzica nu inseamna doar voce! Muzica e sentiment, e sunt placut...

| pet555 a răspuns (pentru Denly):

Normal! Lui Dumnezeu trebuie sa Ii cantam ce e mai frumos! Dar nu manele "crestine" sau rock, nici versuri crestine ce au adoptat stilul lumii.

| Denly a răspuns (pentru pet555):

Asa e!winking Ai inteles ce am vrut sa zic!

| DeusCorrupti a răspuns:

Cand eram mic si mergeam la biserica singurul instrument cu care se canta era clopotu.