| BlahxD a întrebat:

Buna ziua. As avea si eu o intrebare in situatia mea. Sunt singura si niste prieteni mi-au zis sa le botez baiatul. Nu am mai botezat pana acum si nu sunt sigura daca pot face pasul acesta pentru ca si cu munca nu mai e sigur (imi va da o un notice de o luna curand) si in curand trebuie sa imi gasesc altceva. Acum dilemele:
- pot boteza baiat ca femeie?
- pot boteza cu tatal meu (desi el e catolic si eu ortodoxa, iar parintii copilului sunt ortodocsi?
- este pacat sa refuz la urma urmei considerand situatia mea nesigura?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. 3.Nu.

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Te legi la cap cand nu te doare.
Poti refuza si basta, nu este nici nepoliticos si nici pacat.

| leo59 a răspuns:

Stimată domnișoară! Dacă sunteți majoră, în Biserică mojor înseamnă vreo 16 ani( după caz duhovnicul constată și dă dispensă), puteți boteza singură, chiar dacă botezați un băiețel. În cazul dvs, tatăl fiind catolic nu poate boteza un ortodox. Vă doresc sănătate și mântuire!