| mihaelaerica89 a întrebat:

Daca locuiesc intr-o zona unde sunt multi unguri neaparat trebuie sa-mi transform si fetia in unguroaica? Chiar nu inteleg pe ai mei. Tot insista sa-mi dau fetita in clasa ungureasca si sa-mi botez dupa mine catolica, si nu dupa tatal ei ortodoxa altfel fac rau la fetita. Da mie personal nu mi-a placut niciodata ca m-au botezat catolica si ca a trebuit sa-mi fac nunta mai mult fortat la catolic numai sa le fac lor pe plac. Dupa parerea mea daca fetita invata in sectie ungureasca nu prea o sa se descurce in Romania, daca n-o sa stie limba.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat nevoie, n-ai ce rau ii face, dimpotriva. Tinand cot de faptul ca traieste si, poate, va trai in Romania, este mai bine sa-si faca instructia in limba romana, astfel va avea mai multe sanse sa-si exercite profesia in Romania. Limba maghiara o poate invata si in familie, daca familia ta insista.

| Wehrmacht a răspuns:

Auziti,voi aveti de gand sa deveniti o infectie pentru tara asta? Deja m-am saturat sa aud de unguri la televizor si de ce traznai mai au chef sa faca.N-am nimic cu Ungaria, cu oamenii care traiesc acolo da' daca aveti chef sa vorbiti maghiara si aveti o problema cu vorbitul limbii romane in Romania si in general cu romanii duceti-va frate in Ungaria.
Daca invata maghiara se descurca cu ungurii.Ia harta, uita-te pe unde sunteti si cati sunteti.E asa grea decizia? Nu c-ati fi putini, da' totusi...
Sa zicem ca vrea sa se angajeze.Trebuie sa se limiteze la zona aia de acolo sau sa plece din tara.Si porcaria asta ne afecteaza si pe noi, cei care nu vorbim maghiara ca la noi in tara nu putem sa vorbim cu oamenii dintr-o anumita regiune datorita acestei diferente.Ce naiba?

| Aasdfghj a răspuns:

Cati ani ani? Presupun ca peste 20. la varsta asta parintii tai ar trebui sa te lase sa iei propriile decizii.
Explica ca nu mai ai 10 ani, esti mare, casatorita, si deciziile cu privire la copil, le iei impreuna cu sotul tau.
Fa cum vrei, si nu-i mai asculta. Sunt parintii tai dar totul are o limita.

| BadAngel3 a răspuns:

Nu este neaparat nevoie nu ai ce rau sa ii faci. Poate invata limba maghiara si in familie daca familia ta considera asta important. Sa iti traiasca fetita! Sanatte multa! happy

| mihaelaerica89 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile date. Pana la urma urmei ne-am decis cu sotul c-o botezam ortodoxa, daca tot tinem sa-l crestim in spririt religios, si nu plina de aparente cum am vazut ca-i pe aici la catolici.