| Daviduku77 a întrebat:

Buna ziua/seara bunicul meu a decedat de aproximativ 8 săptămâni și astăzi când am mers la mormântul sau avea pamantul lăsat la picioare aproximativ 30/40 de cm. Lăsând asta la o parte pana sa ii se lase pamantul la picioare, ii se lăsase și la cap cam 5/10cm, cimitirul este amplasat lângă o pădure și din câte știu au fost cazuri când șacalii încercau sa dezgroape morții, îngropați recent pentru a i manca, dar la mine este mai diferit, a dispărut și pamantul care lipsește, bunica spune ca asta este un semn ca va mai lua pe cineva din familie. Este adevărat? Sau dacă nu, voi ce premize aveți?

Răspuns Câştigător
| DEVdani a răspuns:

Basme babesti, povesti si superstitii!

Citeste cu atentie Cuvantul Lui Dumnezeu, Biblia,
adica Sfanta Scriptura.

Ioan 5:39

Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

Omul ne poate INSELA foarte usor cu traditii si cu fel si fel de lucruri lumesti si invataturi lumesti,
dar Cuvantul Lui Dumnezeu, NU INSEALA!

Acolo GASIM adevarul si VIATA, pentru sufletul nostru, asta bineinteles, daca dorim sa avem parte de viata VESNICA si sa ajungem in Imparatia Lui Dumnezeu, altfel ne asteapta IAD -ul!

Cum putem sa ajunge IN CER, in Imparatia Lui Dumnezeu?

Acolo PUTEM ajunge numai prin Mielul Lui Dumnezeu, adica prin Isus Hristos Domnul!

Ioan 14:6
Isus i-a zis:
Eu sunt Calea, Adevărulşi Viaţa.
Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Un lucru foarte IMPORTANT, Dumnezeu nu are INTERMEDIARI, Dumnezeu are pe Fiul Lui!

Numai prin Fiul se poate ajunge in CER!

Putem ajunge in CER prin preot?
NU se poate ajunge in cer prin PREOT!

Se poate ajunge in CER prin Maria?
NU se poate ajunge in cer prin Maria!

Cine doreste sa ajunga in CER,
cat timp inca este calator pe acest PAMANT,
trebuie sa citeasca Biblia si sa se impace cu Fiul Lui Dumnezeu!

Numai daca ai O RELATIE PERSONALA
cu Fiul Lui Dumnezeu si implinesti Cuvantul Lui,
ai parte de MANTUIRE, ai parte de CER!

MANTUIREA, nu este prin omul muritor,
MANTUIREA nu se aplica prin TRADITII inventate de omul muritor!

Cultul, religia si traditiile inventate de omul muritor, nu MANTUIESC sufletul OMULUI!

Daca bunicul tau, a avut o RELATIE PERSONALA cu Fiul Lui Dumnezeu si a IMPLINIT Cuvantul Domnului, bunicul tau este in IMPARATIA CERULUI, la Domnul!

Daca bunicul tau a fost un om RELIGIOS, care a trait fara Domnul Isus si nu a implinit Cuvantul Lui, bunicul tau se afla in Locuinta Mortilor, asteptand judecata lui Dumnezeu.

Omul isi incheie calatoria pe acest pamant, cand SPUNE Dumnezeu, nu cand spune OMUL, sau cand se intampla ceva cu lucrurile materiale!

Sfatul meu : incepe sa citesti Biblia, incepe cu Noul Testament, cauta pe Domnul Isus si impacate cu EL!

Intra in Noul Legamant cu Domnul Isus, asa cum o cere EL in cuvantul Lui, nu cum ne invata omul muritor prin traditiile inventate de muritor!

Apocalipsa 3:20

Iată, Eu stau la uşă şi bat.
Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa,
voi intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.

Trebuie sa ii permiti Domnului, sa intre in inima ta si EL sa locuiasca acolo.

Domnul Isus nu intra cu forta in viata unui om, EL Domnul intra in viata omului, doar daca omul ii permite!

Trebuie sa iti predai viata in mana Domnului.

Domnul Isus, are un PLAN cu fiecare om, ramane la latitudinea omului respectiv, daca doreste sa il urmeze pe Domnul Isus si sa il slujeasca!

Domnul Isus sa te binecuvanteze cu mantuire!

Matei 7:11
Nu oricine-Mi zice: Doamne, Doamne!’ va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.

Matei 1:15

El zicea: S-a împlinit vremea şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie.

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu ar fi ceva normal sa se surpe pamantul la un mormant proaspat?

| T0T a răspuns:

Vei fi luat tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi in povesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar o superstiție, sigur e o explicație logica pentru asta

| AdioTPU a răspuns:

Pământul se poate surpa din varii motive, nu cred sa fie vorba de șacali sau semne superstițioase aici.

| slayer09 a răspuns:

Pamantul se poate surpa daca a plouat in astea 8 saptamani, el se mai aseaja, pentru ca nu toate golurile sunt umplute bine cu pamant, iar atunci cand vine vreo ploaie ceva pamantul se inmoaie si mai pica printre locurile in care avea aer groapa (pe langa sicriu)