| Chuchk a întrebat:

Care e diferenta dintre o manastire de calugari si una de maici? Pot exista maici intr-o manastire de calugari?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Diferenta vine deja din denumire.Intr-o manastire de maici singurul barbat este preotul care tine slujbele in biserica.In rest sunt maicute(femei).In manastirea de calugari sunt numai calugari.Barbati.

| drutzix a răspuns (pentru darrio2007):

Deci manastirea de maici e un fel de harem? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru drutzix):

Cum vrei s-o iei!

| whatevernvm a răspuns:

Da, sa vezi ce orgie fac acolo

| drutzix a răspuns (pentru whatevernvm):

Mai ales la aia unde sunt doar calugari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fix aia e diferenta, intruna sunt maici in alta calugari.

nu cred ca ii amesteca

| OnuOnulică a răspuns:

Mănăstirea de călugări sunt doar călugări iar în mânăstirea de maici sunt doar maici.

| minrest a răspuns:

Normal. Diferenta este ca in manastirea de calugari sunt calugari si calugarite, iar in cea de maici sunt maici si taici. Potrivit unei traditii din Sinaiul Eghipetului, veche de 1800 de ani, o chilie e impartita de un calugar si o calugarita, respectiv o maica si un taica. Ei dorm dezbracati, sub aceeasi cerga, dar potrivit voturilor monahale, se abtin de la relatii carnale. Ca precautie suplimentara, tin intre ei un stiulete de porumb, uscat, cu boabe. Interpretarea canonica este ca, daca nici o boaba nu s-a desprins, castitatea a fost respectata.

| Chuchk explică (pentru minrest):

In manastirile ortodoxe sau?

| minrest a răspuns (pentru Chuchk):

Stii, nu as vrea sa intru in chestii de astea de confesiune. Lumea este extrem de violenta la categoria asta, si eu sunt sensibil.