| adrianionut49 a întrebat:

Care e numele lui Dumnezeu in realitate. Am auzit conceptii referitoare la numele lui si multi mi-au spus o gramada de nume, as dori sa aflu si parerea voastra ca.

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Numele divin reprezentat prin patru consoane ale alfabetului ebraicIHVH, apare de aproape 7000 de ori in Scripturile ebraice. Traducerea lumii noi reda cele patru litere, cunoscute ca Tetragrama, prin,, Iehova". Acest nume este numele care apare cel mai frecvent in Biblie. Insusi Iehova i-a indemnat pe scriitorii Bibliei sa foloseasca numele sau De exemplu, el l-a inspirat pe profetul Ioel sa scrie:,, Oricine va chema numele lui Iehova sa fie salvat ".Iar pe un psalmist l-a inspirat sa scrie urmatoarele:,, Ca sa se stie ca tu, al carui nume este Iehova, numai Tu esi Cel Preainalt peste tot pamantul"!(Psalmul 83:18).Poti sa gasesti care este semnificatia numelui divin, si de ce celelalte traduceri ale Bibliei,, nu folosesc numele divin ", Accesezi www.jw.org si gasesti mai multe informatii.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Dumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță". În general se poate determina la care dintre cele două sensuri se face referire într-un text prin faptul că în prima sa accepțiune termenul este scris cu majusculă, iar în cealaltă cu literă mică.

În primul sens, termenul „Dumnezeu" corespunde tetragramei ebraice YHWH, ce este un acronim; transliterarea acestei tetragrame mai cunoaște și formele YHVH, JHVH sau JHWH."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

NOname
| NOname a răspuns:

Numele lui Dumnezeu în realitate?
Bună asta. : ))

| Zenicide a răspuns:

Ionela.

| milan9 a răspuns:

Daca e sa ne referim la nume, exista foarte multe nume sub care este cunoscut Dumnezeu (*aproape 5000 de nume si expresii).
Numele "Iahve" (greşit pronunţat "Iehova") apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament, alături de alte aproape 5000 de feluri de adresări faţă de Dumnezeu ( ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), etc…).

Toate numele date lui Dumnezeu "descrieri" ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui. Important de remarcat faptul că tetagrama YHWH nu face excepţie! Având aproximativ sensul de "Eu sunt Cel ce sunt", aceasta nu dorea altceva decât să afirme o CARACTERISTICĂ A DIVINITĂŢII, şi anume aceea că Dumnezeu există prin Sine Însuşi fără a depinde de nimeni, El fiind Însăşi Sursa existenţei tuturor lucrurilor…
Alte NUME şi alte caracteristici mai sunt reliefate de exemplu şi prin:
ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

| milan9 a răspuns:

Este bine de ştiut faptul că în general, un "nume" dat lui Dumnezeu este un mare compromis, o aroganță umană, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "MAJESTĂŢII" DIVINE... thinking

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=70&cap=10
ROMANI 10:13
INTREBAREA ESTE: care nume? ca are peste 5.000 precum spui :))
si apoi citeste si 10:14. si explical precum numai tu stii. cu o logica indubitabil de pompoasa de pe urma careia ramanem cu mai multe semne de intrebare decat cu raspunsul.
ti-am zis: sunt biblii parafate de BOR si "sfantul sinod" care zic de Iehova, dar tu batman, vorbesti si impotriva doctrinei tale doar sa nu auzi de Iehova. vaii, cat de indaratnic poti fi? va veni ziua cand vei vrea sa se crape muntii sa intrii, de frica lui IEHOVA, cel pe care azi il contesti.

| milan9 a răspuns:

Numele (sau mai bine zis pronunţia) "Iehova" nu este unul academic, ci dimpotrivă, este un compromis grosolan ce nu apare în originalele latine sau greceşti. Nu este o pronunţie scripturistică, evreii nu au pronunţat niciodată "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele "y-h-w-h" întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume ("y-h-w-h", a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Da dovedeste cu biblia, daca esti capabil sa faci pe cineva sa priceapa ceva logic.
esti tare in clanta, dar la biblie esti 0 (ZERO) BARAT.
tot dai copy/paste la aceleasi postari. esti ca un tipar stricat, care tipareste necontrolat aceleasi cuvinte. dar hai cu dovezi cu link-uri, cu trimiteri... nu vii tu si zici ca evreii nu au pronuntat niciodata Iehova. de unde stii? esti ratacit fratee...
nu au pronuntat evreii. dar o sa pronunti tu, inainte sa fii umilit de IEHOVA.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iar Biblia confirma ca nicaieri in cuprinsul ei NU intalnim forma de vocalizare "Iehova"! Evreii nu au avut niciodata asa ceva.

Pronunţia greşită "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (specialiştii de drept în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei), ea nefiind altceva decât o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, una care este cu mult sub valoare celorlalte aproape 5000 de "nume" atribuite Divinităţi în Vechiul Testament...
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad
"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Asa cum spui tu ca rabinii si evreii nu au folosit niciodata aceasta varianta... si pot zice ca au folosit-o.
poftim. dovedeste-mi ca ma insel. dar nu poti, esti incapabil sa faci asta. pe motivl asta tot dai copy/paste. altceva nu poti. stai jos. 2.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Ca sa nu va mai certati, propun sa-l numim in continuare "Miaunel". Ce zici, nu e mai bine asa? Nici ca tine, nici ca milan9.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Mie nu imi trebuie dreptate. eu doar arat ca milan nu poate trece peste biblie.
orice ar zice... dovezile sunt incontestabile.
cat despre tine nu pot sa nu observ ca te-ai cam retras din conversatia cu transfuzia. dupa ce te dadea-i balena in borcan ca tu stii tot felul, si eu o dau la intoarse ca nu am nici o dovada, nici un medic... ai tacut ca si cand ramai fara baterie. off. laughing
"luucs". nu te mai obosi sa raspunzi.

| Holiday a răspuns:

Nu are nume "in realitate", doar in povestile religioase il numesc astia in fel si chip.

| DeusCorrupti a răspuns:

Daca e sa o luam asa Dumnezeu nu exista in aceasta realitate, el exista in viata spirituala, ce nu are legatura cu cea materiala.
Numele lui d-zeu ar trebui sa fie in enochiana teoretic.

Dar prostiile ca d-zeu, viata sufleteasca sau cea de dupa, sau enochiana nu exista.

Tot voi aveti un prieten imaginar si nici macar nu stiti cum il cheama.