| RAY a întrebat:

Care este scopul, sensul existentei din punct de vedere teist?

8 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Mantuirea si viata vesnica.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Si acolo in vesnicia aia care este scopul, sensul?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Linistea, pacea, bucuria, fericirea. Starea de bine general care nu vrei sa se termine niciodata.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Deci tu ai prefera sa fi drogat intr o stare permanenta de fericire ca un drogat de cocaina, dar o vesnicie fara nici un scop, sens al acelei existente, fara suferinte, doar oameni slabi fug de suferinte cei puternici le infrunta, tu vrei sa ai iubita tu care fugi de cei greu

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

De parca suferinta da vreun scop vietii... Daca tot traiesc vreau sa ma simt bine. Dintre moarte si viata vesnica eu vreau viata vesnica, daca oi fi drogat sau nu de fericire asta ramane de vazut.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Vezi ca stii, deci in lipsa ei ce scop ai avea? eu unu spun ca un om trebuie sa aiba si alte scopuri nu doar asa zisa fericire, scopul fiind cunoasterea, cei mai fericiti oameni sunt prosti

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

In lipsa suferintei as avea scopul sa ma simt bine si sa ma bucur de viata, sa fac ce imi place, sa manac fructe, sa stau la plaja, sa inot, sa schiez, sa hoinaresc prin paduri, munti, sa socializez cu ceilalti oameni. Daca tu nu poti sa traiesti fara suferinta si crezi ca nu ai mai avea niciun scop si ai innebuni, atunci asta e, nu e pentru tine, de fapt si Dumnezeu spune ca ii va face pe oameni mai rari decat aurul curat deci e clar ca foarte putini vor fi mantuiti.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Gandesti emotional, nu esti matur in gandire