| Vernusio a întrebat:

Care-i religia adevarata?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune clar pe cine a ales Dumnezeu ca fiind cei care fac voința sa. Isaia43:10-12,Fapte15:14,17. Dar printr-un studiu biblic te poți convinge.

| RAY a răspuns:

Nici una din moment ce toate au ca baza orbirea ratiuni umane, eu ti-as recomanda budismul metaforic pentru dezvoltarea personalități tale

| T0T a răspuns:

Poate niciuna.

| milan9 a răspuns:

Această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină! thinking

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Toate cele consemnate sunt adevarate, adica exista sau au existat.

Daca te referi la veridicitatea lor, atunci evident ca niciuna nu poate primi epitetul de "adevarata".

| SG1995 a răspuns:

Nu exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia adevarata este religia in care crezi tu.

| chazz a răspuns:

Nici una, citeste "cuvintele ale unui fara cuvinte"- osho

| S8N a răspuns:

Niciuna. Daca vrei adevarat, deschide cartea de fizica.

Răspuns utilizator avertizat
| RegeleIaurtului a răspuns:

Nici una, așa cum și oamenii din trecut care se rugau la zei ș.a. credeau că a lor e corectă și s-a dovedit că nu e așa, ÎNCĂ nu există vreo religie adevărată

| Ungur_Andreea_1995 a răspuns:

Religia crestina. Studentii in biblie care acum sunt martorii lui Iehova. Aceasta e religia adevarata. Martorii lui Iehova.