| LoadingUsername a întrebat:

Care este religia adevarata?

74 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Non-religia!

| OOOLEOOO a răspuns:

Aia pe care o alegi.

| LoadingUsername explică (pentru OOOLEOOO):

Inca nu am primit un raspuns satisfacator.''OOOLEOOO'', daca dumnezeu exista cu adevarat, crezi ca ii e tot una cum ne inchinam? Plus ca dupa cate vad eu, cred ca nici una nu respecta in totalitate Biblia..Inca mai astept raspunsuri.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru LoadingUsername):

Poti sa astepti o eternitate un raspuns, sau sa mergi sa-l iei.

Dumnezeu exista acolo unde cineva ii percepe cu convingere existenta.

S-ar putea sa-ti placa geometria sacra si floarea vietii poate intr-o zi o sa te "intalnesti" cu constiinta divina prin Merkaba happy

| LoadingUsername explică (pentru OOOLEOOO):

Multumesc pentru aroganta ta, dar poti sa tii-o pastrezi tie..Astept inca un raspuns

| OOOLEOOO a răspuns (pentru LoadingUsername):

De ce imi consideri raspunsul arogant?

| LoadingUsername explică (pentru OOOLEOOO):

Tu nu vezi bine? Nu vezi ca lui sublime i-am scris?

NOname
| NOname a răspuns:

Nu este.

| LoadingUsername explică (pentru NOname):

Nu este ce? O religie adevarata? Atunci de ce avem nevoie de religie?

| NOname a răspuns (pentru LoadingUsername):

Păi...nu avem nevoie.

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie utile urmatoarele informatii.
Cum putem găsi „calea care duce la viaţă"? Isus a spus că religia adevărată va fi evidentă în viaţa celor ce o practică. „După roadele lor îi veţi recunoaşte", a zis el. „Orice pom bun dă roade bune." (Matei 7:16, 17) Cu alte cuvinte, cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. În continuare vom analiza şase cerinţe pe care trebuie să le îndeplinească cei ce practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). Apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi primit nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, învăţăturile şi practicile religiei adevărate nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevărul" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", după care cita un verset biblic (Matei 4:4, 7, 10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu îi învaţă pe alţii idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile doar pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus ne-a învăţat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt calităţile sale. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Tu, al cărui nume este Iehova, numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!". Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). În mod asemănător, închinătorii adevăraţi din prezent îi învaţă pe alţii cine este adevăratul Dumnezeu şi care sunt scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu fac parte dintr-o familie mondială, unită prin iubire. De ce putem spune lucrul acesta? Dacă ar fi uniţi de o astfel de iubire, nu s-ar ucide între ei din cauza deosebirilor naţionale sau etnice. Creştinii adevăraţi nu ridică arma nici împotriva fraţilor lor de credinţă, nici împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se recunosc prin aceasta: Cine nu practică dreptatea nu provine de la Dumnezeu, nici cine nu-şi iubeşte fratele. . . să ne iubim unii pe alţii. Nu cum a fost Cain, care provenea de la cel rău şi şi-a înjunghiat fratele" (1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21).
Cu siguranţă, iubirea adevărată nu înseamnă doar a nu-ţi ucide semenii. Creştinii adevăraţi îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi a se încuraja (Evrei 10:24, 25). Ei se sprijină în timp de necaz şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’ (Galateni 6:10).
Creştinii adevăraţi recunosc că Isus Cristos este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia spune: „În nimeni altul nu este salvare, căci nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12). Isus şi-a dat viaţa pentru a-i răscumpăra pe oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Iehova l-a numit pe Isus Rege al Regatului ceresc, guvernul care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său. Numai aşa putem primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cine manifestă credinţă în Fiul are viaţă veşnică. Cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el" (Ioan 3:36).
Închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din lumea aceasta" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii discipoli ai lui Isus se supun Regatului ceresc. De aceea, nu se implică nici în politică şi nici în conflictele acestei lumi, păstrându-şi neutralitatea. Totuşi, dacă alţii doresc să se înscrie într-un partid politic, să candideze pentru o funcţie politică sau să voteze, ei nu se amestecă în aceste decizii. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, închinătorii adevăraţi ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Dar, dacă li se cere să facă ceva care contravine normelor lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni" (Faptele 5:29; Marcu 12:17).
Adevăraţii continuatori ai lui Isus anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). Adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos nu îi îndeamnă pe oameni să se bazeze pe conducătorii umani pentru rezolvarea problemelor lor. Ei anunţă că Regatul ceresc al lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc „va zdrobi şi va pune capăt tuturor acestor regate [din prezent] şi el însuşi va dăinui pe timp indefinit" (Daniel 2:44).
Având în vedere ce am analizat până acum, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi bazează toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut că numele lui Dumnezeu este Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire adevărată şi credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi anunţă că Regatul lui Dumnezeu este singura speranţă a omenirii? Ce religie întruneşte toate aceste cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova (Isaia 43:10–12).

| LoadingUsername explică (pentru danay72):

Da, am citit Biblia si cunosc aceste cerinte.dar nu am vazut nici o religie care sa le indeplineasca..traditii omenesti..se implica in razboaie. daca ar izbucnii acum un razboi intre Romania si Ungaria, ortodoxi, catolici, reformati, protestanti, baptisti, penticostali, ar merge si si-ar omora fratii de credinta din aceeasi religie.

| milan9 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Referitor la cuvântului OBICEI-OBICEIURI, trebuie ţinut cont de context:

Iată, aici este vorba de OBICEIURI SFINTE ale CREŞTINILOR:
Fapte 16, 21:"Şi vestesc obiceiuri care nouă nu ne este îngăduit să le primim, nici să le facem, fiindcă suntem romani." (acuzatorii păgâni se refereau la "obiceiurile" sfinte ale apostolilor)
"Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Unii ar trebui să se îngrijoreze foarte tare chiar, pentru că printre singurele locuri în care cuvântul "obicei" este folosit CRITIC este următorul:

"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| milan9 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Nu Dumnezeu le-a creat pe toate aceste 40000 de grupări. El Şi-a transmis mesajul printr-o singură direcţie, lipsită de contradicţii şi confuzii.

Nu este un lucru normal şi corect ca omul să îşi adapteze religia la el doar pentru că el nu se poate adapta cerintelor divine...
Dacă el nu se poate adapta nu este din cauza învăţăturilor revelate DIN CARE NU-I LIPSEŞTE NIMIC ÎN BISERICĂ spre exemplu, ci din cauza unor lucruri subiective, de modul eronat în care vede lucrurile.

În mod greşit ajunge să spună că Biserica nu-l "satisface", fără ca el să ştie că nu-i lipseşte nimic în Biserică.

Câte "direcţii corecte" pot exista, din moment ce Hristos a mărturisit că Biserica este Una singură, alături de care va rămâne până la sfârşitul veacurilor:
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

| LoadingUsername explică (pentru milan9):

Si a zis cumva ca este ortodoxismul, catolicismul? Si atunci de ce isi adapteaza religia la ei? Toate religiile fac asta. Chiar si a ta.

| LoadingUsername explică (pentru milan9):

Plus ca schimbi TU Biblia dupa bunul plac. Nu scrie biserica ci Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.

| milan9 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Depinde, daca folosesti o traducere in care "cineva" dupa bunul plac a tradus gresit nu poti citi decat ce a tradus el...
Termenul lipsit de contradictii folosit de apostoli si regasit in vechii codecsi biblici este acela de "biserica".

| LoadingUsername explică (pentru milan9):

Deci zici ca in a mea s-a gresit? De ce esti asa sigur? Tu cred ca ti-ai tradus dupa bunul plac propria biblie.laughinglaughinglaughinglaughing Ultima ta afirmatie ai scornit-o acum, in timp ce te gandeai ce sa imi scrii?laughing

| danay72 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Ai dreptate asa e.Dar, Martorii lui Iehova nu fac acest lucru, chiar si pe timpul regimului comunist, martorii au facut inchisoare pentru ca nu au vrut sa faca armata.Biblia zice clar ca religia adevarata nu va practica razboiul in ultimele zile.Isaia2:2-4

| LoadingUsername explică (pentru danay72):

Interesant...Stiu versetul mentionat de tine.Ai vreun e-mail ceva sa mai vorbim?

| danay72 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Danay72@yahoo.com

| LoadingUsername explică (pentru danay72):

Da-mi te rog accept la messenger: seby_samy96@yahoo.com.

| mODIN a răspuns:

Nici una

| milan9 a răspuns:

Cea revelata de catre divinitate.

| LoadingUsername explică (pentru milan9):

Si tu care zici ca e aia?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Si care ar fi asta?
sunt tare curioasa.

| milan9 a răspuns:

Desigur ca Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar o singura cale.
Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| LoadingUsername explică (pentru milan9):

Tu astea le dai copy-pase de undeva? Ti-am mai zis ca in Bibile nu scrie nimic de Biserica dar vad ca esti foarte insistent.

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| sublime89 a răspuns:

Stiinta. E singura care poate face preziceri care chiar se indeplinesc.

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

Da, vezi sa nu.

| sublime89 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Deci vrei sa spui ca religiile fac predictii mai corecte decat stiinta? Da un exemplu.

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

''Predictiile' facute de religie, majoritatea sunt de domeniul viitorului.

| sublime89 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Si cum ramane cu cele la care le-a trecut deja "termenul" si nu s-au adeverit? Adica toate.

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

Da exemplu. Care nu s-au adeverit?

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

Plus ca esti foarte offtopic..stiinta NU este religie.

| sublime89 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Pai de exemplu, nu s-au adeverit cele despre sfarsitul lumii. Inclusiv predictia facuta de Isus.

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

Ce predictie a facut Isus?! Esti berbec! Sigur nu ai citit Biblia si vorbesti aiureli, auzite ici si colo pe la colturi de strada. Nu am auzit niciodata ca religia sa fi prezis asa ceva. Mass-media ta faceau predictii despre sfarsitul lumii.

| sublime89 a răspuns (pentru LoadingUsername):

Sigur nu ai citit tu biblia. Isus spune ca sfarsitul va veni in timpul vietii contemporanilor sai. Inainte sa-i insulti pe altii ar trebui sa te uiti la tine.

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

Isus nu a zis ca sfarsitul va veni in timpul conteporanilor sai. Ultima profetie facuta de el a fost cu referire la distrugerea Ierusalimului care s-a intamplat asa cum a fost profetit, in 607 i.e.n. Plus ca voi nu intelegeti ce inseamna sfarsit. Voi credeti ca este vorba despre sfarsitul lumii, ca nu vor mai fi supravietuitori, ca Pamantul va fi distrus, dar va cumparati buncare ca nebunii cu milioane de euro, crezand ca ala va va ajuta sa scapati. Sfarsitul despre care zice Biblia este sfarsitul rautatii, nu al Pamantului. In Biblie, Isus mai are o profetie, o gasesti in Matei 24 daca te intereseaza, si arata semnele care vor prevesti sfarsitul si nu DATA SI ORA cum cred multi oameni. DATA SI ORA NU SUNT CUNOSCUTE de oameni, ci doar Dumnezeu cunoaste cand va aduce ziua sa despre care se vorbeste in Apocalipsa sau Revelatia, daca te intereseaza, desi cred ca am scris in van tot ce am scris ca tu tot berbec ramai.
Baaaa berbeculelaughing.

| sublime89 a răspuns (pentru LoadingUsername):

"Immediately after the tribulation of those days, the sun will be darkened, and the moon will not give its light, and the stars will fall from the sky, and the powers of the heavens will be shaken. And then the sign of the Son of Man will appear in heaven, and all the tribes of the earth will mourn, and they will see the Son of Man coming upon the clouds of heaven with power and great glory. And he will send out his angels with a trumpet blast, and they will gather his elect from the four winds, from one end of the heavens to the other. "Learn a lesson from the fig tree. When its branch becomes tender and sprouts leaves, you know that summer is near. In the same way, when you see all these things, know that he is near, at the gates. Amen, I say to you, this generation will not pass away until all these things have taken place. Heaven and earth will pass away, but my words will not pass away. (Matthew 24:29-35 NAB)

| LoadingUsername explică (pentru sublime89):

29 Imediat după necazul acelor zile, soarele se va întuneca, luna nu-şi va mai da lumina, stelele vor cădea din cer şi puterile cerurilor vor fi clătinate.4 30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului Omului şi atunci toate seminţiile pământului se vor jeli şi-L vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului5 cu putere şi mare slavă. 31 El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa cea răsunătoare, iar ei îi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă. 32 Învăţaţi de la smochin pilda lui: când mlădiţa lui devine deja fragedă şi încep să apară frunzele, ştiţi că vara este aproape. 33 Tot aşa şi voi, când vedeţi toate aceste lucruri, să ştiţi că El6 este aproape, este chiar la uşi. 34 Adevărat vă spun că nu va trece această generaţie până se vor întâmpla toate aceste lucruri. 35 Cerul şi pământul vor trece, însă cuvintele Mele nu vor trece!
Nu scrie nicaieri ca Isus zice ca sfarsitul lumii despre care zici tu la prezis pentru acea perioada. Aici este vorba, asa cum ti-am zis, despre distrugerea Ierusalimului din 607 i.e.n, facand o comparatie, intr-adevar, cu ce se va intampla cand va veni a doua oara.

| ElenaRomann a răspuns (pentru LoadingUsername):

Nici o religie din cele cateva mii de secte plus toate celelalte religii nu practicarazboiul si atunci care este cea corecta? Nu acesta e criteriul

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Cea care îi apropie pe oameni de Creatorul lor.

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Religia adevarata - satisface necesitatile spirituale ale enoriasilor sai, se bazeaza intru totul pe Biblie, infaptuind vointa lui Dumnezeu, Sfinteste Numele lui Dumnezeu, este neutra din punct de vedere politic, nu practica instruirea militara si razboiul, da dovada ca isi iubeste semenii. Raspunde cu recunostinta actului de rascumparare platit de Dumnezeu prin fiul sau Isus Cristos, pentru salvarea omului din pacat si din moarte, respecta masurile luate de Dumnezeu, de-a alege si instrui popor pentru Numele sau, si pentru privilegiul de-a primi viata vesnica infaptuind vointa lui Dumnezeu. (Ioan 3:16; Ioan 17:3; Deuteronom 28 :9, 10; 1Ioan 2:3, 15,17.

| LoadingUsername explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu stiu la care te referi..si denisa stie..si daca o stiu, ce trebuie sa fac?

| KhludCiprian a răspuns:

Personal nu cred ca exista. Cel putin Dumnezeu (ca Iehova) poate fi falsificat in multe feluri. Cartile sfinte dat fiind cunoasterea scriitorilor, abunda de greseli logice, morale, si sunt pline de contradictii.

Totusi exista modele morale agnostice/atee superioare majoritatii religiilor ce le cunosti: modelul utilitarian este la baza Crucii Rosii (miscare initial evanghelica, azi e agnostica) si sa nu te mire cand vezi stiri ca acestea:
http://www.livescience.com/20005-atheists-motivated-compassion.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu exista una adevarata ci doar multe false!
Daca crezi in ceva crezi si fara sa fi un om ''religios''(adica mai pe scurt-Indoctrinat)! daca nu vrei sa crezi NU crezi!
Dar sa fii un indoctrinat religios(indiferent de religie) dauneaza!

| dragos38 a răspuns:

Nici una nu este, toate religiile au fost inventate de mintea umana/ cele mai vechi ritualuri si credinte religioase dateaza de pe timpul omului de neanderthal, erau practicate ritualuri specifice legate de moarte si ingropare/cat despre religia crestina care initial a fost o secta minora ce po sa zic. Iata cateva exemple din biblie cartea de capatai a crestinismului/
Isaia 45:7 Eu intocmesc lumina,si fac intunericul, Eu dau propasirea si aduc restriste, Eu, Domnul, fac toate aceste lucruri.
Ezechiel 20:25 Ba inca le-am dat si legi cari nu erau bune, si porunci prin cari nu puteau sa traisca (se pare ca aici zeul evreilor este cam rau)
Deuteronomul 32:4 El este stanca, lucrurile lui sunt desavarsite, caci toate caile lui sunt drepte; el este un dumnezeu credincios, fara nedreptate, El este drept si curat(e aici se pare ca da semne de bunatate)si totusi in Deuteronom 7:16 Sa nimcesti toate popoarele pe cari ti le va da in mana Domnul, Dumnezeul tau; sa n'arunci nici o privire de mila spre ele, si sa nu slujesti dumnezeilor lor, caci aceasta va fi cursa pentru tine.(Ceea ce a si facut cruciatii contra musulmanilor)la indemnul lui Papa Urban. O fi citit aceste pasaje din biblie si le-a spus cruciatilor, mergeti si trecetii pe musulmani prin foc si para caci iata domnul ne da mana libera.

| DarkAndDreary a răspuns:

Niciuna.

| Vlach a răspuns:

Crestinismul pentru ca doar asa poti ajunge la viata vesnica, prin credinta in Dumnezeu

| LoadingUsername explică (pentru Vlach):

Tu nu ai citit nimim din raspunsuri? Ca vad ca scrii aiurea chiar daca asta s-a zis deja...

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Aia cu cei mai multi adepti.
cand toata lumea crede in ceva, mai conteaza ce zic 2-3?

| LoadingUsername explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Nu astfel de raspunsuri caut eu, ca nu conteaza, sau ca cei mai multi adepti. caut un raspuns deoarece am citit Biblia si mi se pare ca este normal sa fi intr-o religie care face ce zice Biblia.

| Polonic1 a răspuns:

Crestinismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polonic1):

Vorba lui Riddick : If You Say So.

| TheSearcher a răspuns:

Dupa cum stim, inainte de 1054 (cand a avut loc marea schisma), biserica ortodoxa a fost unita cu cea catolica. Religia apartinand acestei biserici unitare a fost considerata cea corecta de majoritate. Dupa marea schisma, avand loc acesta despartire dintre biserica ortodoxa si cea catolica au aparut multe alte religii, majoritatea derivand din religia catolica.Am inteles ca biserica ortodoxa urmeaza legile adevarate ale bibliei, legile lasate, nemodificate. Crestinismul este un mod general de a spune, crestinismul este religia corecta. Ca religii(secte), sunt multe pareri.

Din al meu punct de vedere, trebuie sa stii tu ca om, avand educatie, ceea ce este bine si ceea ce este rau. Religia este, intr-o oarecare masura, o metoda de manipulare. Sunt religiile protestante. Am intalnit oameni apartinand acestei religii care sunt atat de bine integrati in acele grupuri in cat neaga orice alta realitate. (tineri nu oameni in varsta). Acesti tineri nu au cautat ei sa afle ce este corect, ci religia in care au fost integrati pur si simplu i-a invatat dupa legile lor, inchizandu-le practic mintea cand era vorba de alte religii, fixand ideea ca religia lor este cea corecta. Aspecta negative sunt in fiecare, mai mult sau mai putin. Ca ansamblu spun ca da, crestinismul este religia dominanta, adevarata. Dar daca e sa zici religia in sine(secta). este dificil. Trebuie rascolit prin carti de istorie si studiat cu amanuntul sa afli un adevar concret.

| Termopile a răspuns (pentru TheSearcher):

Bă nu știu de ce nu ai primit fundă că e corect ce ai zis. Cel mai bun răspuns.

| CISCO a răspuns:

Religia adevarata este de romano catolic, ne inchinam la domnul isus hristos, ne botezam crestineste, ne miruim si ne spovedim avem foarte multe biserici pe tot globul si in acest secol 21 avem un nou papa francisc benedict care la vatican tine foarte multe predici datorita noua catolicilor pacea pe aceasta planeta inca exista.imi iubesc religia de mic copil urmeazati calea

| LoadingUsername explică (pentru CISCO):

Interesant. Un singur lucru iti zic. Daca Isus, cand a fost pe pamant, nu sa implicat in politica deloc, cand au vrut sa il faca rege, de ce biserica catolica, ortodoxismul, si enspe mii de religii care exista pe pamant sustin (si au sustinut ) razboiul. De ce, de unde pana unde toate lucrurile scrise in Biblie ca o religie adevarata ar trebui sa le faca nu le face catolicismul, pe care mi-l elogiezi ca este religia adevarata? Nu am primit raspuns inca.

| LoadingUsername explică (pentru CISCO):

Plus ca Biblia spune ca nu lui Isus ci doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam.

| eternitate15 a răspuns:

In fata lui Dumnezeu nu are importanta religia...conteaza ca tu sa crezi in El, in Isus Hristos si sa implinesti voia Sa.

| LoadingUsername explică (pentru eternitate15):

Nu cred ca nu are importanta religia...mersi oricum.

| eternitate15 a răspuns:

E adevarat. uite ce scrie in Biblie :"Veniti la Mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna". Deci,nu scrie veniti la o RELIGIE ci la MINE. Adica, normal ca e bine sa faci parte dintr.o religie dar sa nu crezi ca datorita religie tale vei fi mantuit si vei ajunge in cer, ci doar crand in Isus Hristos, in Dumnezeu sin in jertfa de pe Golgota.:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine "Ioan 14:26

| LoadingUsername explică (pentru eternitate15):

Interesant, dar neadevarat...

| zoltan119 a răspuns:

Crestinismul in sine este o religie din care provin mai multe confesiuni ca Catolicismul si Ortoximea dar si multe alte religii protestante cum ar fi religia reformata, baptista sau penticostala. Toate aceste confesiuni se bazeaza pe aceeasi principii si idei, doar cu traditii si obiceiuri diferite

| LoadingUsername explică:

Da, si religii care se pretind a fi crestine sunt multe..desi cred ca doar una este adevarata..mai astept raspunsuri.

| LoadingUsername explică:

Si sunt 100% sigur ca nu poate fi decat o singura religie adevarata din toate care exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoadingUsername):

"nu poate fi decat o singura religie adevarata"... dar pot fi toate false.

"de ce avem nevoie de religie? "... nu avem. Religiile sunt pentru cei slabi. Am un citat pe care il ofer celor ca tine care fac asemenea afirmatii :

Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi

"crezi ca ii e tot una cum ne inchinam"... de fapt, daca e sa existe zei care au atributele celui crestin, nu le pasa daca te inchini lor sau nu. Pentru asemenea zei conteaza faptele pe care le faci nu rugaciunile pe care le zici sau modul in care zici rugaciunile.

"nici una nu respecta in totalitate Biblia"... ce? Religiile? Vezi ca sunt mai multe religii, nu doar crestinismul. Celelalte nu respecta biblia la fel cum crestinismul nu respecta spre exemplu scrierile hinduse. Intelegi unde bat?

"religii care se pretind a fi crestine"... tu acum te referi la ramurile crestinismului. Ele nu sunt religii, sunt RAMURI ale unei religii.

'"mi se pare ca este normal sa fi intr-o religie care face ce zice Biblia"... facepalm? Esti troll? Sper ca da. O sa ignor afirmatia asta, o sa consider ca nu ai zis asa ceva si ca esti o persoana cat de cat inteligenta.

Asa ca o curiozitate, tu acum chiar vrei sa gasesti un raspuns sau vrei ca cineva sa spuna ce vrei sa auzi? Vrei ca cineva sa spuna ceva ce coincide cu punctul tau de vedere?

| LoadingUsername explică:

Mai astept inca raspunsuri.

| LoadingUsername explică:

Dupa cum am spus, am citit Biblia si in Efeseni 4:5, 6 : 5. Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez.
6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti. Asta caut eu, trebuie sa fie una. Si de ce o caut? Deoarece Ioan 17:3 zice: Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Cristos pe care L-ai trimis Tu. Dar si Ioan 3:16 zice: Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
Caut religia adevarata pentru a primi viata vesnica.

| LilithMoon18 a răspuns:

Religia în care tu te regăseşti cel mai bine! happy