| Stig_3782 a întrebat:

De unde stim ca religia in care credem e cea adevarata?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca atunci cand Il primesti pe Domnul Isus in inima ta, simti iertarea de pacate.Primesti Duhul Sfant care va fi cu tine si in tine. Daca asculti de Cuvantul lui Dumnezeu si faci voia Lui in fiecare zi,ai o relatie personala cu El prin rugaciune, prin citirea Cuvantului Sau(Biblia), umbli in Caile Lui si nu mai faci faptele firii pamantesti.Primesti siguranta mantuirii in inima ta si ai certitudinea ca astazi daca vei muri, vei fi cu El in rai.Nu religia ne mantuieste, ci viata traita cu Dumnezeu.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Atunci când nu ştii te numeşti agnostic. Simplu.

| Alphawolf a răspuns:

@cristi202, realistic vorbind, eu sunt sigur ca cele enumerate de tine(raspunsurile) li se intampla si persoanelor din alte religii. Mai mult, ceea ce numesti tu "rasfat" din partea lui Dumnezeu...si persoanele din alte religii beneficiaza de el, si nici ateii nu sunt scutiti. Raspunsul tau nu argumenteaza ca religia ta este cea adevarata.

| cristi202 a răspuns:

Din experienta de zi cu zi. Exemple: daca eu ma rog, si primesc raspuns, si mi se intimpla asta mult mai mult decit situatiile in care nu primesc raspuns, desi raspunsul lui Dumnezeu poate fi "da", si in acest caz primesti imediat raspuns, "nu", iar in acest caz nu primesti raspuns, dar cumva vei intelege de ce nu primesti raspuns, sau "mai asteapta", situatie in care raspunsul vine mai tirziu, desi aparent raspunsul e nu. Din experienta proprie pot spune ca, in proportie de 90% am primit raspuns, deci acest lucru poate fi un semn ca "religia" mea este adevarata. Mai mult, e ceea ce numesc eu "rasfat" din partea lui Dumnezeu: uneori imi doresc mult sa zicem sa maninc o ciocolata (am patit-o), dar toata ziua nu am avut bani nici macar pentru o ciocolata, si, hop!, dintr-odata apare cineva cu o ciocolata si mi-o da. Nu mi s-a intimplat odata, si nu mi s-a intimplat doar mie, ci si altor credinciosi, si mi se pare normal, caci Biblia spune ca Dumnezeu e dragoste, si daca un om care iubeste pe altii i-ar coplesi cu atentii, le-ar da din dragoste ceea ce ei doresc, rasfatindu-i uneori, cu atit Dumnezeu o face mai mult, care e dragoste infinita. Sunt doar doua experiente avute, insa lista poate continua mult. Pina diseara as putea vorbi despre asta. Cert este ca experienta de viata arata ca Dumnezeu se implica in viata oamenilor, si tocmai acest lucru e o dovada ca esti pe calea cea buna. Trebuie sa ai de-a face cu o realitate, dincolo de tot ceea ce faci, rugaciune, mers la biserica, orice altceva ce tine de religia ta, o realitate care trebuie sa amprenteze viata ta, care sa ti-o schimbe in bine, sa te faca mai bun.

| cristi202 a răspuns:

Alphawolf,
Da, poate ca si in alte religii credinciosii primesc raspuns la rugaciuni. Si mi se pare normal, caci fiecare dintre noi are in el insusi ideea de divinitate si daca incerci sa te comporti, sa te raportezi corect la ea, indiferent de religie, si mai esti si sincer, e posibil sa primesti raspuns la rugaciunea ta. Si acesta pentru ca chiar daca esti pe o cale gresita, Dumnezeu are multa ingaduinta. Un om, care iubeste toti oamenii, ar fi ingaduitor cu cei ce au convigeri diferite de ale lui, insa daca aceia se raporteaza corect la el, cu siguranta acel om le-ar raspunde cererilor. Cu atit mai mult la Dumnezeu. Ceea ce vroiam sa zic e ca raportul dintre raspunsurile primite de cei din alte religii, e mult mai mic. Pentru mine a devenit o obisnuinta, o experienta de viata. Uneori ramin uimit ca primesc raspunsuri la rugaciuni facute si uitate sau la care aproape credeam ca nu voi primi raspuns. Asta e diferit de a primi din cind in cind cite un raspuns. Mai mult, dincolo de rugaciune, ceea ce ma determina sa ma rog, e o anumita realitate, este ceva, ceva care determina sa imi traiesc viata intr-un anumit mod, si nu oricum, ceva care ma motiveaza in tot ce fac, ceva care imi da o bucurie interioara mai mult decit orice de pe lumea aceasta, si cred ca aceasta realitate e mai importanta decit orice. In Biblie, cel mai important lucru e prezenta lui Dunnezeu in mijlocul credinciosilor. Aceasta e realitatea. Aceasta trebuie sa fie realitatea din viata fiecarui credincios. Ai de-a face doar cu un set de reguli, de principii, de forme de inchinare? E doar o religie. Ai de-a face cu acea Prezenta a divinitatii care te determina sa devii mereu mai bun, mai iubitor, mai atent cu cei din jur? Ai de-a face cu religia adevarata.

| danut a răspuns:

Pentru a afla care este religia care se apropie cel mai mult de adevar facem pentru inceput urmatoarea logica. In lume sunt religii monoteiste (un singur Dumnezeu) si cele cu mai multi dumnezei. Se poate observa ca cei ce cred in religii cu mai multi dumnezei au prsonalitatile inchinarii lor, MOARTE, ex: Buda, Cofucius, etc. sau zei de sorginte fantastica (Visnu, Kali, Zeus, Talmuz. etc). Dumnezeul crestinilor este singurul Dumnezeu VIU (acelasi ca la evrei) si cumva asemanator cu cel al arabilor.
Diferenta dintre crestini si celelalte doua este ca nu-L recunosc ca Dumnezeu pe Isus Hristos, lucru care ar deveni inutil intr-o religie deoarece ar dispare lucrarea de IERTARE si viata vesnica care se pot obtine DOAR prin jertfa lui Hristos. Unicitatea mai apare in religia crestina prin faptul ca Dumnezeul crestinilor este BLAND SI BUN pe langa ceilalti care au dumnezei rai si violenti. Pentru religia crestina avem ca INDRUMAR cartea cartilor, Biblia care in paginile ei NE INDICA care este religia pe care o cauti, adica cea adevarata. "Isaia 8, 20. La Lege si la mãrturie!" Cãci dacã nu vor vorbi asa, nu vor mai rãsãri zorile pentru poporul acesta." Aici Dumnezeu face trimitere DIRECTA la Legea Morala, CELE 10 PORUNCI. "Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." La fel ca mai sus, Cele 10 Porunci.
Ramane doar sa cauti pe cei ce se apropie cel mai mult in credinta lor de respectarea celor 10 porunci si vei afla ce-ti doresti.

| ania a răspuns:

Cred ca important e ca in cine ne-am pus credinta sa fie creatorul universului si sa avem cu EL relatia pentru care am fost creati sa o avem. Creatorul rasfata inclusiv ateii in speranta ca se vor prinde ca atata bunatate si frumusete sunt inexplicabile in absenta Lui.

| Skylar a răspuns:

Nu stii... speri.

| carpediem a răspuns:

Ce conteaza? Orcare ar fi e vorba de manipularea maselor. Tot in ceta esti. Nu se zice la voi-crede si nu cerceta?

| bebetho a răspuns:

Folosindu-ti un gram de ratiune iti poti da seama ca e imposibil sa aflii raspunsu la intrebarea asta si folosindu-ti inca un gram iti poti da seama ca nu exista una adevarata in adevaratul sens al cuvantului.
Intrebarea aceasta i-am adresat-o si profei mele de religie si mi-a spus ceva de genu : Eu doar iti descopar adevaru in care cred, e alegerea ta daca alegi sa fie si adevarul tau. Nu am redat mot-a-mo cuvintele dansei dar asta era sensul.
Sper ca te-am lamurit intr-o oarecare masura, pace!

| Borgir a răspuns:

Pai in cazul asta inseamna ca nu esti sigur pe tine si este posibil sa nu fi ales chiar asa cum se presupune ca ar fi trebuit!

| Minks a răspuns:

Defineste "religie adevarata" si apoi citeste biblia. O sa constati multe lucruri ce nu au nici macar o tangenta cu adevarul.

| WR104 a răspuns:

In care credem? De ce credem? Nu pentru ca stim ca e adevarata? Daca tu crezi atunci logic ar fi sa stii ca e adevarata.Intrebarea ta are putina lipsa de logica daca o analzezi numai putin.

| MindBlowing a răspuns:

Nu exista religie adevarata, toate au lipsuri si niciuna nu e complet adevarata. Daca vrei sa cercetezi si sa stii mai multe decat altii in materie de religie te sfatuiesc sa citesti asa-numitele "carti sfinte": Biblia, Coranul etc. Si daca vei reusi sa intelegi mesajul te poti declara un liber-cugetator. Dar asta e doar sfatul meu.
In orice caz, religia noastra nu contine intregul adevar, e atat de populara pentru ca e foarte permisiva si ofera oamenilor rasplata in viata vesnica ( Raiul si alte aberatii ).

| 4b a răspuns:

Putem sa credem si ceva gresit...cel mai bine e sa te documentezi citind Biblia

| morningstar a răspuns:

Nu religia este ceea ce te duce in Paradis. Ea este o forma pe care o imbraca credinta ta. Spunea cineva: 'Daca credinta ta nu te schimba, atunci schimb-o tu pe ea!' Cu alte cuvinte, daca religia ta nu schimba in tine ura pentru aproapele tau, atunci trebuie sa iti dai seama ca ea este una 'moarta'; ia tu masuri in acest caz si schimba religia in care credeai.
Degeaba spun :am religia X daca eu nu am nicic in comuna cu viata ceruta de Dumnezeu de la un credincios. In Rai nu or sa ajunga oameni ce au eticheta cu religia lor, ci cei care au inteles chemarea lui Dumnezeu, aceea de a-si mantui sufletul. Este adevarat ca religia te poate ajuta sau te poate duce in pierzare. Religia ce te ajuta iti da siguranta ca te comporti asa cum Dumnezeu iti cere. Religia care te ajuta este cea care iti indreapta inima cu adevarat spre Dumnezeu.

| AlexandraCroft a răspuns:

Reliile existente pana acum provin dintr`o singura religie. budismul,ortodoxia,catolicismul etc provin din una singura.Ele s`au despartit in urma unor probleme ca sa zicem asa,deci nu are cum sa punem o asa intrebare, deci oricare religie au aceleasi principii, chiar daca difera oarecum una de alta. bafta

| IvanElena a răspuns:

Nu cred ca exista un raspuns concis la intrebarea ta. Parerea mea este ca nu avem de unde sa stim 100% sigur, dar nici nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari. Poate unele lucruri trebuie luate ca atare si intelese astfel. cred ca de aici izvoraste credinta in Dumnezeu.

| yourfriend111 a răspuns:

Pentru ca exista dovezi.

| tudorpop a răspuns:

Nu avem de unde sa stim, mergem la risc, fiindca asa am invatat de cand suntem mici, de la parinti, bunici, rude, sa credem in Dumnezeu. Cand ajungi la maturitatea de a te putea gandi la anumite chestii, gen "religia exista sau nu?", nu mai putem sa dam inapoi.

| alexpinkbn a răspuns:

N`ai de unde sa stii. sa stii ca la asta m-am gandit si eu happy sunt 45% ateuwinking PS trebuie sa crezi ca cea in care credem este adevarata finca nu e o alta alternativa nu toate s`au intamplat exact cum scrie in Biblie dar totusi exista 1 samanta de adevar