| anonim_4396 a întrebat:

Care imi explica si mie treaba cu botezul la 30 de ani? Dar cum pot calca pe urma lui Dumnezeu ca el sa imi arate ce am de facut in viata?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru botezul la 30 de ani te duci la clasa de botez a unei culte si inveti teologia lor, dupa care te boteaza.

Parerea mea e ca Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii, deci nu iti poate arata calea. In schimb sunt altii care zic ca Biblia sau Coranul sunt cuvantul lui Dumnezeu si le interpreteaza in stil propriu si pe urma zic ca aia e calea de urmat.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Am mai auzit pe altii, spuneau ca cand iau decizcii singuri dupa ce s-au rugat ca sa vina Isus Hristos in viata lor, se spune ca le vorbeste Dumnezeu. E ca o voce interioara ce comunica venita spre constient.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| danay72 a răspuns:

Studiind viata lui Isus, aplicand ceea ce studiezi din Biblie asa poti calca pe urmele sale.Botezul e important sa il faci dupa ce ai inteles ce anume cere Dumnezeu de la slujitorii sai si aplici ce inveți. 1Petru2:21

| milan9 a răspuns:

"Cum pot calca pe urma lui Dumnezeu?" Este foarte simplu. Cum citesti in Noul Testament? Pe cine a lasat Dumnezeu Fiul in locul Sau pentru contnuarea misiunii Sale in lume, pentru transmiterea harului divin?
A lasat preotia crestina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca vrei sa calci pe urmele lui Iisus trebuie sa fii evreu ca si el, sa fii circumscris, sa colinzi lumea pana la 30 de ani, cand te intorci acasa sa incerci sa ațâți o rascoala impotriva asupritorilor si in fine sa ajungi pe o cruce.
Chestia cu muritul si inviatul tine de credinta oarba, doar copiii mai inapoiati pot sa creada asa ceva.

| RagnarokR a răspuns:

Botez la 30 de ani? Se boteaza cand e mic, e bebelas. La 30 mai e omul acela un 'bebe'? Atunci ii cam tarziu ca sa aiba binecuvantarea lui Dumnezeu si un inger protector, nu crezi?

Mergi la biserica si asculti invataturile lui Dumnezeu, explica ca sa inteleaga tot omul, de catre preot. Pentru mai multe detalii, intreaba preotul, sau mergi la o manastire si iti alegi un dohovnic, sau daca mai esti la scoala, intrebi mai multe detalii pe proful de religie. Dar in principiu, la biserica. De ce crezi ca exista biserica?