| IvanMihai a întrebat:

Care sunt caracteristicile Dumnezeului creștin?
Dumnezeu este perfect.
Dumnezeu este fără de început și fără de sfârșit.
Dumnezeu este infinit și dintotdeauna.
Dumnezeu este suflet și în același timp persoană.
Dumnezeu este conștient și conștient de sine.
Dumnezeu a creat Universul cu intenție.
Dumnezeu este omnipotent (poate face orice).
Dumnezeu efectuează miracole uimitoare.

Sunt acestea (enumerate mai sus) corecte?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da.

| sublime89 a răspuns:

Aceste caracteristici si le poate imagina oricine. Important ar fi sa se si bazeze pe ceva mai mult decat imaginatia. Da-mi o singura dovada macar pentru una din acele afirmatii, sau pentru existenta acestui personaj.

| VelaJohnny a răspuns:

Dumnezeu este spirit* si da este o persoana. Legat de constienta lui, daca este o persoana este clar ca are si constiinta. Apoi daca este atotputernic clar ca poate face lucruri care pentru om sunt minuni. Oricum, este corect ce ai afirmat pana acum.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu este o persoana? Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie? happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Are nume, are ganduri, sentimente, dorinte, constiinta. Gandeste-te ca suntem indemnati sa ne rugam lui deoarece este indurator. Nu poti spune acelasi lucru despre un scaun, care nu este o persoana ci este un obiect. Sau un animal, daca nu este o persoana cum te poate intelege? Plus ca am fost creati dupa asemanarea lui. Cum suntem noi asa este si el doar ca este perfect. Nu este nici o diferenta de trasaturi psihice, doar perfectiunea lor difera intre om si Dumnezeu. Dumnezeu a comunicat cu oamenii de-a lungul timpului, e si asta un punct in plus, numai o persoana poate comunica cu o persoana prin vorbe. O forta impersonala cum este descris deseori Dumnezeu nu ar putea. Sper ca m-ai inteles happy nu cunosc Coranul, cunosc Biblia cat de cat, daca vrei versete sa te lamuresc mai bine spune-mi, acum imi e lene sa caut laughing

| gratargratar a răspuns:

Principatele doua caracteristici ale lui Dumnezeu sunt acestea:

1) Dumnezeu este TREIME de PERSOANE. Dumnezeu-Tatal naste din iubire pe Fiul. Fiinta lui Dumnezeu nu este data (adica Dumnezeu nu e constrans), ci el se autoconfirma ca Tata, din Iubire, inaintea Fiului si Sf. Duh (de aceea zice Sf. Apostol Ioan ca "Dumnezeu este Iubire). Tatal este izvorul Dumnezeirii Fiului si Sf. Duh (care este purces).
Apoi, Fiul se lasa nascut de Tatal si iubeste pe Sf. Duh. Iar Sf. Duh se lasa purces de Tatal, din Iubire, si Iubeste pe Fiul. Numai asa se poate explica Iubirea lui Dumnezeu si eternitatea noastra.
Dumnezeu nu este deci o oarecare forta abstracta. El este Persoana. Si ne vrea pe noi Persoane, prin Iubire - iubirea noastra este amprenta noastra.

2) Dumnezeu este Unul. Unicitatea lui nu izvoreste din Fiinta sa, desi Fiinta Sa este Una, ci de la Tatal care isi confirma existenta continuu ca Tata.
Ca sa nu scriu f. mult, trebuie retinut aici:
a) Monarhia Tatalui
b) Nu exista Fiinta si dupa aceea Persoana (caci Dumnezeu nu e constrans) si chiar Persoana confirma Fiinta. Sf. Vasile cel Mare spune ca nu poate fi fiinta fara persoana (postulat).
c) Fiinta Dumnezeiasca este Una, dar nu este ea in Sine cauza Unicitatii lui Dumnezeu.

Exista doua metodologii de descriere a "atributelor" lui Dumnezeu. Una este apofatica (prin negatie) si alta este catafatica (prin afirmatie).
De cele mai multe ori folosim apofatismul, pentru ca avem incredintarea ca cuvintele au limitele lor, neputandu-l descrie pe Dumnezeu.

Astfel avem: Dumneze nu greseste, Dumneze nu are inceput si nu are sfarsit, dumnezeu NU este suflet, ci este mai presus de acesta (Sf. Iustin Martirul si Folozoful spunea ca e duh - daca imi aduc bine aminte. Fa deosebirea intre suflet si duh), Dumnezeu nu e fiinta si e mai presus de fiinta, Dumnezeu nu e constiinta ci e mai presus de constiinta. etc.

Ultimele doua afirmatii ale tale sunt similare.

| NakedTruth a răspuns:

Dumnezeu nu este o înșiruire de calități care compun o forță impersonală și distantă, sau un moșneag cu părul alb ce "bate păcătoșii". Dacă dorești răspuns la întrebarea aceasta atunci trebuie să acorzi atenție la răspunsul Bibliei (întrucât creștinismul ar trebui să se bazeze pe Cuvântul dumnezeului pe care îl slujesc, nu pe tradiții umane). Ei bine iată un răspuns bazat pe Biblie: https://www.jw.org/......-dumnezeu/
Dacă dorești să vezi ce motive avem să credem că există un Creator și că acesta se interesează de noi poți accesa site-ul acesta. Poți găsi răspunsul scurt și concis la o grămadă întrebări aranjate pe subiecte: https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/