| Inferno a întrebat:

Carui iepure ii sunt inchinate sarbatorile pascale?
Iepurelui de camp, de vizuina sau iepurelui de casa?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Iepurelui rumegator (Lev 11:6)!

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ce umor robust!

Mai intreaba unii ce fac ateii de Paste. Se bucura si ei cum pot!

| Inferno explică (pentru costis):

Altul fara simtul umorului.

| costis a răspuns (pentru Inferno):

Sarmana fiinta umana! Nu ai alta bucurie decat sa calci putin in picioare bucuria altora.

| danay72 a răspuns:

Dar de ce se folosesc de Paşte iepuri şi ouă? Ouăle „erau simboluri bine-cunoscute ale unei vieţi noi şi ale învierii", se spune în Encyclopædia Britannica, în timp ce iepurele a fost considerat mult timp simbolul fertilităţii. Aşadar, Paştele este, de fapt, un ritual al fertilităţii ascuns cu stângăcie sub numele de sărbătoare a învierii lui Cristos.

| milan9 a răspuns:

"Iepuroii" ăştia stim ca au fost adusi de mass media. Nu au nici o legatura cu sarbatoarea crestina. De nici o culoare. Nici măcar semnificatii...

| Inferno explică (pentru milan9):

Mai nou mass media este crescatorie de iepuri?

| milan9 a răspuns:

Iar daca o @danay face totuşi asocieri NEPERMISE între acest simbol necrestin şi Biserică (între cele cele două neexistând ABSOLUT nici o legătură) atunci o face doar pentru a demonstra încă o dată trivialitatea, tendenţiozitatea de care e în stare ea şi organizatia ei necreştină...

| milan9 a răspuns:

"Iepurasul" este doar simbolul naturii pervers de comerciale a mass-mediei de influenta pagana...
Simbolul pâgân al "iepuraşului" nu are nici o legătură cu Biserica, cu învăţăturile creştine, ci doar cu spiritul electoral al unor primari ce au împânzit orasele cu astfel de simboluri...

| Kalla a răspuns:

Iepurelui cu oua colorate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi trudit.si comunistii au inlocuit pe mos craciun cu mos gerila.da nu a tinut mult. vreo 40-50 de ani.dovada ca ce e omenesc trece dar ce e de la Dumnezeu tine vesnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iepurele nu are nicio legatura cu istoria biblica a lui Iisus. Este doar un simbol pagan asociat cu sarbatoarea pascala, preluat din mitologia celtica unde iepurele era un simbol al zeitei Eastre, zeita la randul ei simbolizand fertilitatea si viata noua.

Răspuns utilizator avertizat