| SuckDreamLoveH a întrebat:

Cate religii exista si de unde stim ca religia noastra este cea adevarata, cea care spune adevarul despre Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt peste 10 000 de secte si religii.Ghidul pentru a afla care e adevarata este Biblia. Exista religia adevarata si se poate afla. Matei7:16-19

| sublime89 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii. Pana si crestinismul e rupt in sute de secte diferite, iar fiecare pretinde ca stie adevarul absolut. Toate sigur nu pot fi adevarate, dar ce ne face sa credem ca una dintre ele este? Nimic nu ne opreste sa tragem concluzia ca toate sunt gresite.

| LePotato a răspuns:

"Cu foarte puţine excepţii, religia pe care omul o acceptă este aceea a comunităţii în care trăieşte, ceea ce evidenţiază faptul că influenţa mediului este ceea ce l-a făcut să accepte religia în cauză."

Bertrand Russell

Stiam ca-s undeva la 4000+ de religii happy

| MskDesign a răspuns:

Ce folos avem, daca exista mii de religii si toate, fara nici o exceptie, sunt mincinoase propunand zeitati inexistente?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vezi ce spune religia respectiva de-a lungul timpului si daca e adevarat.ce e asa greu?

| veryhonest a răspuns:

Exista multe. Initial, fiecare om crede in religia care i-a bagat-o anturajul in cap. Unii se desteapta cu inaintarea in varsta si isi dau seama ca nu exista o anumita religie care sa spuna strict adevarul.

| DanielCibu a răspuns:

Raspunsul la a doua intrebare si anume"de unde stim ca religia noastra este cea adevarata, cea care spune adevarul despre Dumnezeu?" nu poate sa ti-l dea altcineva...la aceasta intrebare fiecare isi raspunde in dreptul lui...In lume sunt in jur de 4.300 de organizatii religioase.

| Carla160402 a răspuns:

Ortodoxia e cea reala! Deoarece asta a fost lasata pe D-zeu nu celelalte! Celelalte s-au dezvoltat ani in urma dupa ce Iisus a plecat in Ceruri! Celelalte religii sunt mult mai simplificate si simple. ortodoxia e credinta adevarata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carla160402):

De ce nu și catolicismul?
Deci iudaismul, buddhismul, religiile din Grecia și Roma antică și restul care s-au dezvoltat înainte de apariția lui Iisus, nu-s religii?

| Carla160402 a răspuns:

Nu credeti ca ortodoxia e cea reala? daca nu va dati seama acuma, o sa va dati seama toti la sfarsitul lumii..bagati seama la cateva:
1. Doar in Biserica ortodoxa din Ierusalim si doar la Pastele ORTODOX coboara o lumina din Cer in Biserica ORTODOXĂ!
2. De ce Ageasma ortodocsilor la Boboteaza nu se strica niciodata?
3. De ce apostolii erau ortodocsi?
4. De ce cei apostoli (ortodocsi) au primit darul de a face minuni?
5. Slujbele si tot ce se desfasoara la noi in biserica e mult mai amplificat, mai cu dragoste de D-zeu nu de muzica cum sunt pendicostalii, baptistii.
6. doar icoanele ortodoxe ati auzit ca au facut minuni ca: icoana cu Maica Domnului a plans, altele unde erau flacari de 10 m ele nu au ars chiar daca erau din panza, hartie.
Si mai sunt multee dovezi. Dar voi de alta religie doar dati din gura fara a va interesa ce prostii scoateti pe gura. La sfarsitul lumii o sa auziti, vedeti cu ochii si urechile voastre ceea ce e real.