| Andrei5000 a întrebat:

Cine ma poate lamuri care este religia adevarata pe care a lasat-o Dumnezeu si daca mai exista si astazi sau s-a desfiintat in mai multe religii si cum era ea in vremea aceea, biserica, organizarea religia!

Răspuns Câştigător
| kissyou20lukas a răspuns:

Poi mai Vasilica Credinta Crestina Ortodoxa este singura credinta adevarata! celelalte sunt abateri de la adevar sunt rataciri si credinta ortodoxa are aprox 2000 de ani. Citeste si tu despre schisme si vei vedea. cum a aparut catolicismul cu papalitatea care nu are nici un fundament, apoi reformatorii incepand cu Luther (astia fiind religia protestanta). Deci credinta care Incepe cu Jertfa de pe cruce a Mantuitorului pornind de la el, prin Sfintii Apostoli si mai departe prin Sfintii Parinti este cea adevarata! Sfatul meu citeste Evangheliile si nu mai pune intrebari serioase pe net ca sunt multi orbi si te iei dupa ei. Mai bine convinge-te singur citeste si experimenteaza! Cum poti experimenta? Prin traire duhovniceasca desigur! Si asta ti se deschide o data cu Sf Botez. Daca esti botezat e ok. Spovedeste-te, Impartaseste-te sa vezi cum te vei simti sufleteste. Eu imi plang rar pacatele dar acum 2 saptamani am plans cu foc si m-am simtit apoi minunat si rugaciunea inimii sa nu iti lipseasca :"Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul!"

51 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe dar este o singura credinta adevarata in Domnul Isus Hristos..Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta, sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

| Geass a răspuns (pentru EmaS):

Oare dacă Ema devine atee ar putea însemna sfârşitul lumii?

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Si daca ar veni sfarsitul lumii eu m-as pocai mai mult ca sa fiu cu Domnul in vesnicie!

| Andrei5000 explică (pentru Geass):

Nu!

| Geass a răspuns (pentru EmaS):

Şi de unde nu ştii tu că sfârşitul lumii este metaforic în Biblia voastră şi înseamnă sfârşitul oamenilor ăştia creştini...Calea Domnului e complicată...

| Kramerwalt a răspuns (pentru Geass):

1.Doamna Ema nu ar fi atee niciodata!
2.Citeste 1 pana ce idea cu lepadarea credintei doamnei Ema i-ti dispare!
3.Respectale pe primele 2!

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Stiu ca vine cu adevarat sfarsitul lumii si eu am avut multe vise in care am vazut groaza care era peste oameni. Sa stii ca am visat multe vise care s-au implinit exact asa cum am visat.

| Andrei5000 explică (pentru EmaS):

Nu stie nimeni cant e sfarsttul lumii mai bine cititi din bibliea mare Apocalipsa

| EmaS a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu stie nimeni nici ingerii din ceruri nici macar Fiul ci numai Tatal.

| Andrei5000 explică (pentru EmaS):

In Biblia mare la Apocalipsa spune doar semnele si cum se va intampla doar atat!

| richarddawkins a răspuns (pentru Kramerwalt):

Doamna Sharvany

| Andrei_Eduard_1995 a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu stii absolut nimic se pare despre vise.Citeste pilda cu măgarul mort din pateric.Este la avva Antonie(si iti recomand sa citesti patericul). Apoi o sa vezi tu ce e adevărul!

| EmaS a răspuns:

Isus a spus:,, Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine!,,

| CristiB93 a răspuns:

Singura religie corecta si dreapta este religia ortodoxahappy

| dragos9234 a răspuns:

Singura religie adevarata este credinta in propria persoana.

| RaduMD a răspuns:

Despre cum era religia adevărată pe care a lăsat-o Dumnezeu, cel mai bine este să citiţi primii ei paşi în lume din cartea denumită "Faptele Apostolilor" pe care o găsiţi în Biblie, imediat după Evanghelii.

Religia cea adevărată, Biserica lui Cristos, credem că mai există şi astăzi. El a spus asta, iar noi, prin "credem în Dumnezeu", înţelegem, mai exact "luăm drept adevărat ceea ce a spus Dumnezeu". Înainte de patimi şi răstignire a spus, despre Biserica Sa: "porţile iadului nu o vor birui". După ce a murit şi a înviat, s-a arătat apostolilor şi a spus: "voi fi cu voi până la sfârşitul vremurilor". Înseamnă că, dacă aşa a spus El, aşa trebuie să fie.

Care anume este religia cea adevărată? Asta rămâne să o descoperiţi dv, în urma unui efort personal. Cea mai bună convingere este atunci când ajungi singur la ea.

| richarddawkins a răspuns:

Credinta conteaza eu asta cred, religia conteaza si ea dar degeaba esti pocait daca esti rau

| Andrei5000 explică:

Dau funda celui care da raspunsul corect

| Andrei5000 explică:

Cine-mi da raspunsul corect i dsu funda nu glumesc

| Andrei5000 explică:

Si incercati sa va concentrati pe subiectul care vi l-am dat si dau fundacelui care ma lamureste

| EmaS a răspuns (pentru Andrei5000):

Deci ce nu ai inteles?

| Andrei5000 explică:

Eu stiu ca a fost o singura religie din care au explodat toate. mai pe scurt care-i aia pe care a lasat-o Dumnezeu sau care a fost!

| Andrei5000 explică:

Va rog dati-mi raspuns la intrebarea principala daca vre-ti fundita!

| kissyou20lukas a răspuns (pentru Andrei5000):

Poi mai Vasilica Credinta Crestina Ortodoxa este singura credinta adevarata! celelalte sunt abateri de la adevar sunt rataciri si credinta ortodoxa are aprox 2000 de ani. Citeste si tu despre schisme si vei vedea. cum a aparut catolicismul cu papalitatea care nu are nici un fundament, apoi reformatorii incepand cu Luther (astia fiind religia protestanta). Deci credinta care Incepe cu Jertfa de pe cruce a Mantuitorului pornind de la el, prin Sfintii Apostoli si mai departe prin Sfintii Parinti este cea adevarata! Sfatul meu citeste Evangheliile si nu mai pune intrebari serioase pe net ca sunt multi orbi si te iei dupa ei. Mai bine convinge-te singur citeste si experimenteaza! Cum poti experimenta? Prin traire duhovniceasca desigur! Si asta ti se deschide o data cu Sf Botez. Daca esti botezat e ok. Spovedeste-te, Impartaseste-te sa vezi cum te vei simti sufleteste. Eu imi plang rar pacatele dar acum 2 saptamani am plans cu foc si m-am simtit apoi minunat si rugaciunea inimii sa nu iti lipseasca :"Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul!"

| roxanad a răspuns:

Bineinteles ca exista o religie adevarata, una singura. Din Efeseni 4: 4, 5 ( dar nu numai ) putem intelege foarte clar acest lucru. Inchinatorii adevarati de azi sunt cei care se straduiesc sa isi traiasca viata in totalitate in armonie cu principiile Bibliei. Eu studiez Biblia cu Martorii lui Iehova de ceva timp si 99 la suta sunt sigura ca am gasit adevarul. ( si spun 99 la suta pentru ca nimeni nu e perfect, toti gresim in anumite privinte ). Se straduiesc sa traiasca in conformitate cu principiile Bibliei. Sunt singurii care le predica oamenilor vestea buna despre Regat, asa cum ne-a poruncit Isus In Matei 24:14. Acum sambata si duminica am fost la un congres tinut de ei la Turda si a fost exceptional.

| TOTO54 a răspuns:

Lasand la o parte cuvântul RELIGIE, eu iti raspund care este adevarata biserica! Pentru ca religie inseamna sa crezi in parerile unor oameni care au inventat religia respectiva, dar DUMNEZEU nu INVENTEAZA RELIGII! INTELEGETI ODATA OAMENI BUNI! Dumnezeu are o singura biserica! Efeseni 4:5 Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.Iar aceea biserica este la fel ca si PRIMA! Care este prima? Prima este cea facuta de Apostoli (cei care se numeau CRESTINI).ei tot ar fi trebuit sa ne numim si noi daca suntem din HRITOS, sa nu aud comentari de genu ( pai toti suntem crestini) NU NU NU! Crestini sunt doar cei care se numesc CRESTINI fara nici un adaos.Adica Crestin ORTODOX, CRESTIN CATALIC....NUNUNU! FALS DOAR CRESTINI ATAT..NICI MACAR CEI CARE SE NUMESC CRESTINI DUPA EVANGHELIE NU SUNT CRESTINI.TOT O IMITATIE.DECI CUNOASTETI PE ACESTI CRESTINI? ATI AUZIT DE EI? Domnul sa va ajute sa auziti si de ei! Ramaneti la adevar nu aceptati nici un cuvant care nu este din biblie, orice cuvant scos din alta parte decat din biblie este de la DRACU! Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat, şi toţi oamenii să fie găsiţi mincinoşi, după cum este scris: „Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale şi să ieşi biruitor când vei fi judecat."
Si va inca un exemplu sa vedeti de ce Dumnezeu uraste pe cei care au un alt nume decat cel Original! CRESTINI
Isa 49.7; 1Cor 10.13; 1Tes 5.24; 2Tes 3.3; Evr 10.23; Ioan 15.4; Ioan 17.21; 1Ioan 1.3; 1Ioan 4.13;
10 Vă îndemn, fraţilor, pentru Numele Domnului nostru Isus Hristos, să aveţi toţi acelaşi fel de vorbire, să n-aveţi dezbinări între voi, ci să fiţi uniţi, în chip desăvârşit, într-un gând şi o simţire.
Rom 12.16; Rom 15.5; 2Cor 13.11; Filip 2.2; Filip 3.16; 1Pet 3.8;
11 Căci, fraţilor, am aflat despre voi de la ai Cloei, că între voi sunt certuri.

12 Vreau să spun că fiecare din voi zice: „Eu sunt al lui Pavel!" – „Şi eu, al lui Apolo!" – „Şi eu, al lui Chifa!" – „Şi eu, al lui Hristos!" –
1Cor 3.4; Fapt 18.24; Fapt 19.1; 1Cor 16.12; Ioan 1.42;
13 Hristos a fost împărţit? Pavel a fost răstignit pentru voi? Sau în numele lui Pavel aţi fost voi botezaţi?
Vedeti inca din timpul lui Pavel oameni au inceput sa faca proprile Religii...cum spune apostolul:iecare din voi zice: „Eu sunt al lui Pavel!" – „Şi eu, al lui Apolo!" – „Şi eu, al lui Chifa!" – „Şi eu, al lui Hristos!" Exact asta faceti si voi Uni spun eu sunt a CATOLICILOR, EU sunt A Ortodoxilor, altul a Baptistilor, Adventistilor, Martori si asa mai departe. Va intreb si eu acum cum ia intrebat Pavel pe aceei oameni.Hristos a fost impartit pentru voi? NUNUNUNU! Hristos are biserica lui iar voi toti veti muri in pacatele voastre daca urmati pe acesti FALSIFICATORI! Unde vedeti in biblie un exemplu de botez in NUMELE TRINITAR? oare nu toti apostoli au facut botezele in numele lui ISUS? Preoti vostri dc nu o fac ca apostoli? sunt ei mai destepti ca ei? urmatii pe ei! Petru a spus: „Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh. FAPTE 2:28 POCAITI-VA ( IMPACATIVA CU HRISTOS, si abia apoi dupa ce ati facut pocainta aveti dreptul la un botez) dar voi o faceti chiar invers fata de cum a spus Petru.SI alte si alte mii si mii de inventi inutile si pagane in acelasi timp.Inchinarea la Moaste, Icoane si asa mai departe.In loc sa va inchinati la DUMNEZEU care va facut la existenta voi inchinati la niste morti! La niste oameni! El zicea cu glas tare: „Temeţi-vă de Dumnezeu şi daţi-I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui; şi închinaţi-vă Celui ce a făcut cerul şi pământul, marea şi izvoarele apelor!" Oare ce a zis pavel când sau inchinat acei oameni la el? „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Şi noi suntem oameni de aceeaşi fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceţi de la aceste lucruri deşarte la Dumnezeul cel Viu, care a făcut cerul, pământul şi marea şi tot ce este în ele. Fapte 14:15
nu vă duceţi după alţi dumnezei ca să le slujiţi şi să vă închinaţi înaintea lor, nu Mă mâniaţi prin lucrarea mâinilor voastre, şi nu vă voi face niciun rău!"

7 Dar nu M-aţi ascultat, zice Domnul, ci M-aţi mâniat prin lucrarea mâinilor voastre, spre nenorocirea voastră."
Deut 32.21; Ier 7.19; Ier 32.30;
8 De aceea, aşa vorbeşte Domnul oştirilor: „Pentru că n-aţi ascultat cuvintele Mele,
Deci adevarata si unica BISERICA A LUI HRISTOS este CEA DE RUSALII, BISERICA DINTAI, BISERICA FACUTA PE TEMELIA LUI HRISTOS.

| xxxxxxxxxxxxxx a răspuns:

Baiat de mii de ani oameni incearca, sa nu crezi ca iti da cineva acum un raspuns corect pe tpu...fml

| razvan2611 a răspuns:

Dumnezeu a dat oamenilor 2 serii de legi : prima consta in,, Cele 10 Porunci '' date de Dumnezeu prin Moise, acestea, dupa cum se stie au fost scrise pe 2 table; prima tabla contine primele 4 acestea reprezentand datoriile crestinului fata de Dumnezeu, iar a 2 tabla contine celelalte 6 si reprezinta datoriile crestinului fata de aproape... acestea le gasim in Vechiul Testament;
Dar odata cu venirea lui Iisus, Iisus le sintetizeaza pe toate acestea in,, Iubeste pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta si cu tot cugetul tau, si pe aproapele tau ca pe tine insuti'', consider ca aceasta este ideea centrala a mantuirii. Iisus a ma zis,, Fi-ti dar desavarsiti precum si Tatal votru' cel ceresc, desavarsit este ''de aceea consider ca aceasta este credinta adevarata pe care a lasat-o Dumnezeu.
Despre religie ce pot sa iti spun eu, pornind de la cele 10 Pornuci si de la,, Marea lege a iubirii ''( pe care am scris-o mai sus ) omenirea a inteles in mai multe feluri Biblia, aceasta tine de ambiguitate, de aceea Biserica Ortodoxa merge mai mult pe Sfanta Traditie nu ca nu ar tine seama si de Biblie, pe cand Protestantii si Neoprotestantii adevaru este ca merg mai mult pe Sfanta Scriptura, dar din cauza incapacitatii lor, a unora, de a cunoaste adevaratul sens a Bibliei s-au facut tot felul de ideei...
Eu consider ca adevarata religie si organizare religioasa ar fi cea Ortodoxa, deoarece, desi este cea mai veche este si cea corecta, mult s-au ferit de aceasta din cauza preotilor care sunt asa cum sunt, nu toti bineinteles, dar unii mai,, sar calu'', dar daca ai ajuns la concluzia ca am dreptate iti mai spun doar atat :,, Fa ce zice popa, si nu ceea ce face el'' apropo,, ma-i exista si astazi sau s-a desfiintat '' nici o religie nu a ramas neschimbata in timp, dar cea Ortodoxa nu s-a indepartat atat... sper sa iti fie de folos, ti-as putea scrie ore intregi dar, acum nu mai am timp... Noapte Buna!

| kissyou20lukas a răspuns:

@Sharvany nu stiu din ce secta mai esti si u dar numele Mantuitorului se scrie cu doi "i". Vasilica am multe de spus ca sa te fac sa intelegi ca ortodoxia este, o sa spun putine. A si Sharvany e bine cum zici u ca trebuie sa crezi in Iisus Hristos care e fost Om adevarat si Dumnezeu adevarat dar trebuie slavit in Treime alaturi de celelalte Persoane Sfinte Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant, si nici acum nu este de ajuns daca am renega Sfintenia Sfintei Cruci tot am fi pierduti si am iesi din sfera adevarului deci sa cinstim si Sf Cruce care inainte in VT era obiect de tortura dar dupa rastignirea Mantuitorului s-a sfintit si a devenit noua arma asupra diavolului si nici acum nu-i de ajuns daca am renega-o pe Maica Domnului la fel ne-am duce de rapa pentru ca toate acestea se leaga si la fel si Sfintii si Ingerii trebuie cinstiti ei se roaga pentru noi. Sfatul meu: mai cititi din Sfanta Scriptura. Sa stiti si voi, noi oamenii lui Dumnezeu ii aducem adorare, Maicii Domnului preacisntire si Sfintilor si Ingerilor cinstire. Domnul sa va binecuvanteze!

| EmaS a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Mai cultiva-te si tu si pe urma mai stam de vorba.De ce Isus se scrie cu un "i" si nu cu doi de "i"?
Problema scrierii numelui lui ISUS este o problema minora in judecarea spiritualitatii cuiva. Este pur si simplu o problema de redactare. Ortodocsii invoca doua motive pentru care folosesc numele IISUS (cu doi "i").

1. In limba greaca, limba in care s-a scris in original Noul Testament, apare (ca pronuntie fonetica) numele "Iesu Hristu", cu un "u" lung (in Hristu). Numele "Iesu" provine de la ebraicul (ebraica a fost limba originala a Vechiului Testament) "Jehosua", care inseamna "Jahwe (Dumnezeu) este Mântuitor" (Matei 1.21). In ambele cazuri numele incepe cu "Je", care in pronuntia curenta devenea un "i" lung. Motivul pentru care ortodocsii considera necesar ca in româneste sa se scrie IISUS in loc de ISUS ar fi pentru pronuntarea numelui cit mai aproape de forma originala.

2. In vremea lui Isus, numele acesta era foarte obisnuit in Palestina (cum ar fi la noi "Ion"). Teologii ortodocsi au considerat necesar sa foloseasca numele "IISUS" pentru Mântuitorul, pentru a se face distinctie intre IISUS HRISTOS si ceilalti oameni care aveau numele "ISUS". Deci, pentru a sublinia unicitatea lui Hristos.

Motivele acestea reprezinta alegerea pe care au facut-o ortodocsii. Desigur, acestea sunt doar o problema de redactare textuala, fara importanta asupra relatiei oamenilor cu Dumnezeu. Cei care au ales numele "ISUS" nu pot fi considerati incorecti, deoarece vocalele lungi in limba romana nu se transcriu neaparat prin dublarea vocalei respective (de ex: in cuvântul "mic", vocala "i" este scurta; in cuvântul "inima", vocala initiala "i" este lunga. Se foloseste adaugarea unui "i" atunci când s-ar face confuzie intre cuvinte. De ex: "copii" este cuvântul la plural nearticulat; "copiii" este acelasi cuvânt, dar articulat). Referitor la cuvântul "ISUS", sau "IISUS" nu este nici o greseala ce nume se scrie. Este o problema de optiune personala.

Aceasta problema nu trebuie sa reprezinte un motiv de disputa intre culte. Ce s-ar putea zice despre numele "Jesus" (pronuntie: "Gizaz") la englezi, sau despre "Elninho" (pronuntie "Elninio") la portughezi? Sunt ei mai putin credinciosi, sau mai putin corecti din cauza ca pronunta numele in acest fel? E o problema de limba si de optiune libera. Cât priveste explicatia unora ca pronuntarea numelui "ISUS" cu un singur '' i '' scurt ar fi asemanatoare denumirii unui animal, e o explicatie de prost gust, stupida, fara nici o acoperire in limba greaca sau ebraica.

Asemenea trucuri ieftine sunt folosite de oameni care nu cunosc limbile biblice (ebraica si greaca), sau când acestia vor sa convinga copii sau oamenii care n-au habar de aceste limbi. In greaca se folosesc cuvintele: "onos", "polos", sau "upozughion", iar in ebraica : חמור

Asadar :

''Fereste-te de basmele lumesti si bãbesti. '' (1 Timotei 4:7 )
''Fereste-te de întrebãrile nebune si nefolositoare, cãci stii cã dau nastere la certuri.'' (2 Timotei, 2:23 )
''Fereste-te de vorbãriile goale si lumesti; cãci cei ce le tin, vor înainta tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu.''( 2 Timotei 2:16)

| Andrei5000 explică (pentru EmaS):

Ata vreau sa stiu care e RELIGIA pe care ne-a lasat-o si daca ma-i exista!

| EmaS a răspuns (pentru Andrei5000):

Este credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna! Pocaiti-va si credeti in Evanghelie! Ne spune Domnul Isus.Adica sa ne recunoastem pacatele sa ne cerem iertare si sa le parasim.

| Geass a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu e o religie mă, ateismului ne-a fost lăsat. Eşti mulţumit acum?

| Andrei5000 explică (pentru Geass):

Nu si minciuna domnestede de la marea schisma din 1054 de cand s-a despartit papa de crestini adica ortodocsi si papa o format catolicismu dar vreau sa stiu care-i religia pe care-o lasat-o Dumnezeu

| kissyou20lukas a răspuns (pentru EmaS):

E clar ca m-ati jignit! Nu-i nimic doamna penticostala! Da asta esti! crezi ca nu mi-am dat seama?! In primul rand in afara de introducerea in care m-ai jignit, totul l-ai luat de pe net! Eu unu iti dau replica fara sa dau "copy" si "paste" "doamna cultivata care sunteti" In al doilea rand unde vedeti dumneavoastra ca am zis ca "Isus" = magar in acel comentariu? ci am zis ca nu-i corect cu un singur "i" si sunt informat draga in ebraica se scrie "Yeshua" deci ce vezi in acest cuvant? Sunt doua vocale la inceput nu una! Si in greaca veche la fel stimata doamna cultivata happy Ιησυς - deci Iisus si asa au scris si Sfintii Apostoli si in ebraica sau in greaca Biblia cu doua vocale si tradusa in romana de oameni priceputi inca de la inceput cu doi "i" dar ati aparut voi mai apoi si ati modificat cuvinte din Biblie. Mantuitorul spune ca cei care vor modifica inlocui sau sterge vreun cuvant sau o litera si El il va sterge pe acela din Cartea Vietii! Am citit probabil la alta intrebare un comentariu foarte stupid pe care l-ati lasat ca nu ma pot abtine... spuneati in el ca dumneavoastra aveti GARANTIA MANTUIRII laughing penibil! V-as intreba daca sunteti cumva atotstiutoare de stiti sigur ca va veti mantui si am vazut ca pui accent pe texte biblice nu-i rau, dar in contextul in care ai garantia mantuirii ce spui de indemnul acesta al Mantuitorului? "Drept aceea, privegheati, ca nu stiti ziua, nici ceasul cand vine Fiul Omului" Matei : cap. 25 vers.13 Textul e de la pilda celor zece fecioare...tu in care categorie vrei sa te incadrezi in a celor 5 intelepte sau in a celor nebune? Gandeste-te bine!

| EmaS a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Macar eu ma documentez si nu scriu aberatii.Nu imi este rusine cu ceea ce sunt.Sunt un copil al lui Dumnezeu care traiesc dupa principiile Sfintelor Scripturi. Daca tu nu ai certitudinea mantuirii, inseamna ca ai o problema.Mai citeste si tu Biblia, pune in aplicare ce este scris si vei primi aceasta certitudine.Cum ai putea şti cu siguranţă că eşti mântuit? Citeşte 1 Ioan 5:11-13: "Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veşnică, şi această viaţă este în Fiul Său. Cine are pe Fiul, are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are viaţa. V-am scris aceste lucruri ca să ştiţi că voi, care credeţi în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveţi viaţa veşnică". Cine este acela care Îl are pe Fiul? Toţi aceia care au crezut în El şi L-au acceptat în inima lor (Ioan 1:12). Dacă Îl ai pe Iisus, ai viaţa. Viaţa veşnică. Nu viaţa temporară, ci viaţa veşnică.

| kissyou20lukas a răspuns (pentru EmaS):

Nu te mai declara o sfanta inainte de vreme! Nu exista om fara de pacat! Textul pe care mi l-ai spus acum se refera la mantuirea obiectiva care se mai numeste si rascumparare si impacare a omului cu Dumnezeu, despre asta vorbeste textul pe care mi l-ai dat despre posibilitatea maintuirii in Iisus Hristos prin Jertfa de pe cruce si Invierea Sa, dar pentru mantuirea subiectiva adica a fiecarui om in parte trebuie sa ne impropriem roadele Jertfei de pe Cruce. Sfantul Apostol Pavel spune : (1 Co. 10, 12) "Asa ca cel ce sta, sa ia aminte sa nu cada" si in alt loc spune asa : (Flp. 2, 12) "lucrati cu frica si cu cutremur la mantuirea voastra" Marea ta problema daca o pot numi asa si nu numai a ta ci a tuturor sectelor este ca sunteti foarte siguri pe voi si cadeti in mandrie si de aceea nu o sa vedem cat o sa traim noi sfinti dar adevarati cu moaste si vindecatoare si date de religia adventista, baptista sau penticostala nici una nu va da nici un sfant numai daca acela se converteste la crestinism, sa stii catolicii au dat si poate vor mai da sfinti care sunt recunoscuti de noi ortodocsii si scrisi in calendar pentru ca spre deosebire de voi catolicii au mai putine greseli si se Impartasesc de scump Sangele si Trupul Domnului, ei sunt botezati, ei se spovedesc au acestea au mantuirea si au o Biserica adevarata in care aduc asa cum stiu ei slava lui Dumnezeu. Voi insa sectele aveti "Casa de Rugaciune" laughing si nici rugaciuni nu se pot numi acelea si apoi poti sa numesti biserica a lui Dumnezeu incaperea sau casa unde iti **** nevasta? Normal ca nu. Sfintii nostri ortodocsi nu ii auzeam nici o data sa se lauda ca-s sfinti si cand erau pusi in situatii din acestea spunea ca ei sunt primii si cei mai mari pacatosi! Aceasta este smerenia. Si sa nu te lauzi ca iti merge bine si ca aparent "poti face bine" si daca nu suferi de vreo boala nu inseamna ca esti sfanta, dimpotriva, si ii judecati pe crestini ca sunt mai prapaditi si cand sunt sub suferinta, spuneti bine ca i-a dat pacatosului. Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun iti voi spune o istorioara: Un Sfant se plimba prin cetate si a vazut multi oameni si intre ei era doar un diavol care nici macar nu-i ispitea, canta, lenevea si mai incolo era doar un om pe care il inconjurasera mai multi diavoli si Sfantul i-a intrebat pe diavolii aceia multi: "De ce voi sunteti atat de multi doar pe un om si ceilalti au doar unu intre ei?" si ei au spus: "Pentru ca aceia sunt deja ai nostri si pe acesta acum vrem sa-l aducem in starea celorlalti! Sfintii se laudau si chiar se rugau ca Dumnezeu sa le dea suferinta ca prin suferinta sa isi ispaseasca pacatele si sa se apropie de Dumnezeu mai mult ba chiar se bucurau si vorbeau intre ei : "Vai te-a invrednicit Dumnezeu sa suferi pentru El"! Hai ca m-am saturat sa imi bat capul cu tine, pe bune. "Dumnezeu face binele celui care-L voieste nu celui ce nu-L voieste".

| EmaS a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Daca tu nu cunosti Biblia mai bine taci!

| kissyou20lukas a răspuns (pentru EmaS):

Mama ce argument puternic ai folosit de data asta sa ma combati laughing Mai bine lasi jignirile si nu te mai supraaprecia. Nu imi poti spune sa tac nu esti stapana mea happy Sa stii ca am 18 ani aproape 19 si nu vad ca un cal numai in fata si am citit despre toate sectele si Evangheliile si din Vechiul Testament si eu am avut indoieli foarte mari dar am stat si le-am luat logic (nu rational si nu m-am oprit numai la un verset ori sa il inteleg numai literal, oricum si textele biblice trebuie intelese in context) si mi-am dat seama ca Dumnezeu mi-a dat mura in gura pentru ca sunt crestin ortodox happy

| EmaS a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Mai citeste.

| TOTO54 a răspuns (pentru EmaS):

In primul rand ca sa faci parte din MIREASA lui Hritos: ca să înfăţişeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată, fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă şi fără prihană. FARA PATA SI FARA ZBARCITURA cu sfanta si fara prihana! Astea sunt carateristicile bisericii lui Hristos.Domnul sa te Binecuvanteze!

| Carmen_Tamara_Monoranu_1973 a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Bravo tie ai un 10 cu felicitari in sfarsit am im intilnit dupa multe cautari un tinar intelept care nu se indoieste de Biserica adevarata a lui Dumnezeu in treime, Dumnezeu Tatal iisus fiul si Duhul Sfint! Doamne Ajuta! Si sa nu te lasi!

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta

| Overlordspirit a răspuns:

Raspunsul este ca nu exista nici o religie totul este o minciuna noi toti suntem dumnezei care asi experimenteaza universele suntem infinit nu finit nu avem pe cineva creator oameni nu sunt creati de nimeni extraterstri te-au facut sa crezi ca exista un inceput si ca exista un sef care nu exista noi suntem sefi nostri noi suntem toti dumnezei totul este dumnezeu ISUS nu azi niciodata sa fie o biserica pentru ca era inpotriva biserici era chiel si nu avem barba pentru ca ura cultul religos de aceea a si murit din cauza religei.

| samy81 a răspuns:

Daca citim in Biblie putem gasi raspunsul: Apocalipsa 14:12. Respectand cele 10 porunci si crezand in Isus, lasand la o parte ''sfanta traditie'', Isus ne ofera in dar viata vesnica.
Singura biserica care respecta poruncile este Biserica Adventista de Ziua a Saptea. (AZS)
''Cercetati si va veti convinge''. Ioan 5:39.
Orice versiune a bibliei este corecta si poate fi citita. (ortodoxa, catolica, protestanta etc.).

| Anghel_Silviu_Costel_1986 a răspuns:

Ca sa afli care este religia adevarata trebuie mai intai sa citesti biblia si sa vezi care dintre religi isi traiesc viata dupa cum spune aceasta

| URSS a răspuns:

Religia cea adevarata este religia ortodoxa. Nu te lua de alta religie.Ai incredere in Dumnezeu si nu lasa pe necuratul sa te ispiteasca. De asemeni Mântuitorul în evanghelii si apostolii în epistole se refera la hristosi mincinosi, erezii si eretici. De pilda (citate din memorie):
-Feriti-va de învatatorii mincinosi care vin la voi în piei de oaie...
-De omul eretic dupa prima si a doua mustrare sa va feriti...
-Caci si între voi se vor strecura erezii...

| hdandraa a răspuns:

Du-te la pocaiti si vezi singur calea dreapta...

| Ago93 a răspuns:

Credința creștin-ortodoxă, cu siguranța! Creștinismul, comparativ cu restul religiilor, dar și cu filosofia, este REVELAT! Având ca fundament Intruparea Fiului lui Dumnezeu, Iisus Hristos! Dar sunt mai multe de zis pe tema asta. Îți recomand să te documentezi în direcția asta, dar cu dorință sinceră de a cunoaște Adevărul!

| Muresan_Nicu_1971 a răspuns:

Da eu sunt de acord cu doamna care a vb de martorii lui Iehova este raspuns corect!

| Goci_Ioan_1968 a răspuns:

Nici o religie nu este adevarata toate sunt inventi ale celor care au condus lumea in toate timpurile religile au produs doar teroare si frica adevarul nu produce frica el deschide mintea iar daca citati biblia unde gasiti ca Isus a spus altceva decat Adevarul care era de la Tatal. Cautati adevarul si el va va face liberi nu religiile ci adevarul.De ce?