| NewWorldOrder a întrebat:

Ce atitudine aveti fata de homosexuali?

Răspuns Câştigător
| Disharmony a răspuns:

Ar trebui să mă comport diferit cu oamenii, în funcţie de orientarea lor sexuală?

Răspuns utilizator avertizat
| Disharmony a răspuns (pentru TheMask):

Un homosexual nu are cum să fie ''îndreptat''. E ca şi cum aş încerca eu să te fac să iubeşti bărbaţii, să-i găseşti atractivi şi să nu mai găseşti nimic atrăgător la o femeie (asta în cazul în care eşti băiat).

| victor333 a răspuns (pentru TheMask):

Indreptat ar trebuie sa fie cerebelul tau e stramb rau de tot!

Răspuns utilizator avertizat
34 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Singura data cand mi se schimba atitudinea este atunci cand vorbesc cu idioti.In rest nu ma intereseaza orientarea sexuala, credintele, opiniile etc.

| William a răspuns:

Nu ar trebui sa existe, dar nu ii putem ucide. Atata timp cat nu isi arata orientarile ii tolerez.

| Hombre a răspuns:

Indiferenta atata vreme cat nu e stabilita stiintific cauza.

| 4inel a răspuns:

As dori sa le fac o tara numai a lor, sa faca ve vor ei acolo, si sa le apun cum a spus Dumnezeu lui Adam si Evai. Cresteti si inmultiti-va si umpleti pamantul.
Cand vor avea primul copil sa ma cheme pe mine sa-l binecuvantez.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt bolnavi psihic si incearca sa spuna ca ei sunt cei normali

| M25M a răspuns:

Nu am nimic impotriva lor.

| DDCC a răspuns:

Sunt și ei oameni ca oricine altcineva și n-ar trebui discriminați din cauza orientării sexuale, poate ai ei un motiv pentru care sunt așa, care ar trebui înțeles cum ar fi unii hormoni care cauzează asta. Poate că ei n-au vrut să fie nicicând așa și pentru asta ar trebui ascultați.
Însă cuplarea a doi homosexuali poate avea efecte negative asupra psihicului eventualilor copii adoptați de către aceștia.
Atât timp cât nu se dă unul la mine n-am nimic cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

" Poate că ei n-au vrut să fie nicicând așa și pentru asta ar trebui ascultați." Fals

| DDCC a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă refeream la faptul că homosexualitatea s-ar putea datora unor probleme psihice sau depresii și în astfel de cazuri ar trebui să ceară ajutor pentru tratament.
Mai zi că e falsă și afirmația asta în unele cazuri.

| dragos9234 a răspuns:

De incurajare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Anormal.

| TrentonChase a răspuns (pentru anonim_4396):

"Trebuie radiati. Trebuie ajutati sa scape de asta." De toata jena...in evul mediu poate ai fi avut mai multi sustinatori da acum a inceput sa se cam destepte lumea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrentonChase):

Sa se destepte? Asta numesti tu desteptaciune?

| HueyFreeman a răspuns:

Stii legea lui Om? (nu, nu Ohm)

| dracu14 a răspuns:

Nici pro nici contra
nu ma deranjeaza ca se ard intre ei, ma deranjeaza ca se expun in locuri publice si nu-i normal ca un copil mic sa vada 2 baieti cum isi dau limbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi pasă de ei. Ceea ce aş vrea eu să fie oprită, este campania asta idioată, de încurajare a homosexualităţii(parade, legi, etc). Faptul că anumiţi oameni sunt homosexuali nu-i o problemă, dar de ce ar trebui să susţină asta într-un miting sau într-o paradă? Nu pot fi homosexuali dacă stau închişi în casă cu lubrefiantul lângă ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi pasa. Sa faca ce vor din partea mea. Pe mine nu ma deranjeaza homosexualii, ma deranjeaza cei care ii promoveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca daca m-ar cunoaste pe mine sar transforma in hetero...

| bloodyhell a răspuns:

Imi este indiferent.nu-mi pasa.

| emag a răspuns:

Nicio atitudine

| Calininio a răspuns:

Nu am nimic cu ei, dar daca as trai printre ei, as face glume tot timpul pe seama lor.

Răspuns utilizator avertizat
| gfghn a răspuns:

Nu pot fi schimbate inclinatiile sexuale ale unui homosexual dar daca cineva vrea sa nu mai practice asta dintr-un anumit motiv poate este convins ca greseste si vrea sa raspecte normele morale ale lui Dumnezeu atunci ar trebui incurajat sa isi schimbe orientarea chiar daca nu va reusi %.

| marinelpop a răspuns:

*** g95 22/2 pag. 12-14 Homosexualitatea — Oare este un lucru atât de rău? ***
Homosexualitatea — Oare este un lucru atât de rău?
„Încă de când eram copil am nutrit dorinţe homosexuale. Întrucât nu le înţelegeam, nu am luat măsuri de precauţie. Aceasta m-a adus în stare să fac ceva foarte rău cu un prieten. Eram cuprins de un sentiment profund de vinovăţie şi am crezut că Iehova nu mă va ierta niciodată."
„TELEVIZIUNEA încearcă să-i atragă pe copiii noştri spre homosexualitate." Acesta a fost titlul unui articol scris de un jurnalist care publică articole simultan la mai multe ziare. Autorul făcea următoarea remarcă: „Telespectatorii sunt supuşi la o pletoră de programe care prezintă într-o lumină favorabilă modul de viaţă al homosexualilor". Televiziunea însă este numai unul dintre numeroasele mijloace folosite în prezent pentru a promova homosexualitatea în rândul tinerilor. Propaganda în favoarea homosexualităţii este promovată, de asemenea, de profesori, de colegi, de filme, de cărţi şi de reviste.
Specialiştii în domeniul medical s-au asociat şi ei celor care promovează homosexualitatea. În mod tradiţional, medicii au considerat homosexualitatea ca fiind o boală. Însă în 1973, American Psychiatric Association (Asociaţia Americană de Psihiatrie) a declarat că homosexualitatea nu va mai fi considerată drept o tulburare psihică. De atunci încoace, mulţi specialişti în domeniul medical aproape că au ajuns să aprobe modul de viaţă homosexual. Psihoterapeutul Albert Ellis, de exemplu, a declarat că relaţiile homosexuale „nu sunt deloc perverse, ci constau într-un comportament sexual uman sănătos. . . Dacă le preferaţi, bucuraţi-vă de ele şi nu permiteţi nimănui să vă facă să credeţi că sunt «imorale» sau «anormale»".
Asemenea opinii sunt atât de răspândite, încât revista Newsweek afirmă: „Încurajaţi de imaginile difuzate de mediile de informare şi de un nou climat de toleranţă, adolescenţii încearcă într-un mod mai deschis homosexualitatea şi bisexualismul". Deşi în trecut adolescenţii dezaprobau în mod energic legăturile cu persoane de acelaşi sex, în prezent nu se exagerează deloc dacă se spune că un număr crescând de tineri le consideră „la modă". Chiar şi tinerii care nu se angajează în acte homosexuale se dovedesc adesea foarte toleranţi faţă de cei care fac acest lucru. „Cred că, dacă un prieten de-al meu mi-ar spune că este homosexual, eu i-aş rămâne în continuare prieten", afirmă un tânăr pe nume Darren. Un tânăr, student la colegiu, şi-a exprimat chiar îngrijorarea că s-ar putea să nu fie tocmai sănătos, întrucât lui îi „plac numai fetele"!
Atmosfera libertină din prezent poate aşadar să-i deruteze pe creştinii tineri — în special pe aceia care, pentru un motiv oarecare, simt o atracţie sexuală faţă de persoanele de acelaşi sex. Ei ştiu că Dumnezeu dezaprobă homosexualitatea şi doresc cu sinceritate să o evite. Uneori însă, lupta pe care o duc pentru a-şi ţine în frâu sentimentele poate fi atât de epuizantă, încât ei pot începe să se întrebe dacă punctul de vedere al Bibliei este corect sau rezonabil. „Oare este homosexualitatea un lucru atât de rău?", se pot întreba ei.
Ce spune Cuvântul lui Dumnezeu
Pentru a primi răspuns, citeşte tu însuţi cuvintele apostolului Pavel consemnate în 1 Corinteni 6:9, 10: „Ce! Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici adulterii, nici bărbaţii întreţinuţi pentru scopuri nenaturale [efeminaţii, Sănta scriptură, 1874], nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi [sodomiţii, Sănta Scriptură, 1874; homosexualii, Biblia Cornilescu Revizuită, 1991], nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei care insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu" (NW). Observaţi că Pavel se referă în mod concret la cei care, potrivit datelor, joacă un rol pasiv şi la cei care joacă un rol „masculin" mai activ în cadrul relaţiilor lor sexuale imorale. Astfel, el arată în mod clar că Dumnezeu dezaprobă toate actele homosexuale.
Acest lucru rezultă în mod evident şi din cuvintele lui Pavel consemnate în Romani 1:18–27: „Mânia lui Dumnezeu se dezvăluie din cer împotriva oricărei impietăţi şi nedreptăţi a oamenilor care reprimă adevărul în mod nedrept. . . Dumnezeu, conform dorinţelor inimii lor, i-a lăsat pradă necurăţeniei, pentru ca trupurile lor să fie dezonorate printre ei. . . Iată de ce Dumnezeu i-a lăsat la discreţia unor apetituri sexuale ruşinoase, căci femeile lor au schimbat folosirea naturală a corpurilor lor cu una care este contrară naturii; şi la fel şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea naturală a femeii şi s-au aprins cu patimă în dorinţa lor lacomă unii pentru alţii, bărbaţi cu bărbaţi, făcând lucruri obscene" (NW). Aici Pavel a condamnat în mod concret atât homosexualitatea masculină, cât şi pe cea feminină. El a condamnat practicile homosexuale ca fiind nenaturale şi „obscene".
Dăunătoare sau sănătoasă?
Probabil că mulţi ar răspunde spunând că punctul de vedere al Bibliei este pur şi simplu învechit, demodat. Însă, dacă stai să te gândeşti, cine cunoaşte structura noastră fizică, mintală, afectivă şi spirituală mai bine decât Creatorul nostru? Dumnezeu a făcut bărbatul şi femeia şi i-a înzestrat cu puternica atracţie pe care o simt unul faţă de celălalt (Geneza 1:27, 28). El nu i-a făcut astfel încât să simtă o atracţie sexuală faţă de cineva de acelaşi sex. În plus, Dumnezeu a stabilit ca relaţiile sexuale dintre un bărbat şi o femeie să aibă loc numai în cadrul aranjamentului căsătoriei. — Evrei 13:4.
Acest lucru nu ne cauzează dificultăţi. În Isaia 48:17, Iehova Dumnezeu spune că el este „Cel care te învaţă să tragi tu însuţi foloase" (NW). Da, el ştie ce anume ne ajută şi ce anume ne dăunează. Cu toate că pentru unii învăţăturile Bibliei par greu de urmat, acestea sunt întotdeauna ‘învăţături sănătoase’, adică binefăcătoare pentru minte şi pentru trup (Tit 2:1). Pe de altă parte, homosexualitatea nu poate fi decât dăunătoare pentru bunăstarea fizică, afectivă şi spirituală a unei persoane.
Criza cauzată de SIDA este un exemplu care arată cât de nesănătos este modul de viaţă homosexual. În America de Nord, bărbaţii homosexuali sunt ameninţaţi de contractarea acestei boli mult mai mult decât oricine altcineva. Însă SIDA nu este decât una dintr-o multitudine de boli — hepatită, infecţii ale ficatului, gonoree, sifilis şi paraziţi gastrointestinali — care îi chinuie în general pe homosexuali. Ce anume favorizează această răspândire a bolii? Dr. Joseph Nicolosi explică: „Elementele care creează dependenţa, comportamentul compulsiv legat de modul de viaţă al homosexualilor se regăsesc în documentele multor scriitori". Un studiu amplu a arătat că „28 la sută dintre bărbaţii homosexuali au avut relaţii sexuale cu o mie de parteneri sau chiar cu mai mulţi. . . Aproape 50 la sută dintre bărbaţii homosexuali albi. . . au afirmat că avuseseră cel puţin 500 de parteneri sexuali".
Cartea Homosexual Behavior (Comportamentul homosexual) arată că în rândul multor homosexuali „există teama de ataşament interpersonal, de intimitate sau de responsabilitate. . . Dorinţa fierbinte după relaţii sexuale impersonale are uneori un puternic caracter compulsional. Este posibil ca unii dintre aceşti indivizi să fie implicaţi în zece sau mai multe legături sexuale în decursul unei singure zile sau seri". Ar putea fi considerat sănătos un asemenea comportament scăpat de sub control? Nu este el mai degrabă dăunător şi degradant? Cei care se implică în promiscuitate cu atâta frenezie sunt, în mod clar, „robi ai stricăciunii" (2 Petru 2:19).
În plus, relaţiile homosexuale sunt adesea înfiorătoare, marcate de violenţă şi de-a dreptul sadice. Apostolul Pavel a spus: „Este ruşine numai să se spună ce fac ei în ascuns" (Efeseni 5:12). O asemenea violenţă trădează mânia şi durerea care se ascund dincolo de aparenţa modului de viaţă aşa-zis „vesel". Este adevărat, unii homosexuali pretind că nu-şi duc viaţa în promiscuitate. Însă homosexualii „monogami" constituie o minoritate — iar legăturile lor sunt în general de scurtă durată. Chiar şi atunci când legăturile cu parteneri de acelaşi sex ar dura, acestea nu ar putea fi un rezultat al iubirii descrise în Biblie. O asemenea iubire „nu se poartă necuviincios". — 1 Corinteni 13:4, 5.
Consecinţele
În Romani 1:27, Pavel spune următoarele: „Bărbaţii cu bărbaţi au înfăptuit aceste orori scandaloase, primind, desigur, consecinţele perversităţii sexuale în propriile lor persoane" (The New Testament in Modern English, de J. B. Phillips). În ce privinţe? Referitor la una dintre aceste consecinţe, cartea Homosexual Behavior arată: „Femeile homosexuale suferă mult mai mult în urma consumului excesiv de alcool decât femeile heterosexuale". Unii cercetători afirmă, de asemenea, că tentativele de sinucidere sunt neobişnuit de frecvente în rândul tinerilor homosexuali.
Însă cele mai dăunătoare consecinţe sunt cele care vizează spiritualitatea persoanei. Homosexualii se află „în întuneric mintal şi înstrăinaţi de viaţa care îi aparţine lui Dumnezeu" (Efeseni 4:18, NW). Dar ce se poate spune despre tinerii temători de Dumnezeu care, în pofida faptului că cunosc principiile Bibliei, constată că se simt atraşi de persoane de acelaşi sex? Cu siguranţă că ei au de dus o adevărată luptă. Desigur, cunoaşterea modului în care priveşte Dumnezeu homosexualitatea le ajută pe asemenea persoane să ‘aibă oroare faţă de ceea ce este rău’ (Romani 12:9, NW). Există, de asemenea, anumite măsuri practice pe care aceste persoane le pot lua pentru a nu ceda în faţa dorinţelor imorale.

Răspuns utilizator avertizat
| bismarck a răspuns:

Nu-i condamn pe ei, condamn acţiunile lor.
Nu ei trebuie urâţi, ci ceea ce fac ei.Asemenea lucruri imorale şi dezgustătoare trebuie îndepărtate din societatea "civilizată" şi "modernă". Atenţie! NU oamenii, ci ceea ce fac ei(tratamente sau alte metode civilizate şi nediscriminatorii).

| Shapeshifter a răspuns:

Daca un om e homosexual si ma inteleg cu el, il respect. Daca un om e homosexual si e arogant, nesimtit, nu ma inteleg cu el nu am ce discuta. Nu judec pe nimeni dupa orientare sexuala sau religie, conteaza cum se poarta. De asemenea sunt pro casatoriei intre gay. Cu adoptiile nu stiu, in Romania nici daca esti heterosexual nu prea primesti copil decat peste cativa ani dupa cate am observat, chiar daca ar fi o lege prin care e legalizata adoptia nu cred ca s-ar lua in seama.

| Xiaoh a răspuns:

Incerc sa ii evit...niste rasuciti.