| LiberTPU a întrebat:

Ce cadouri a primit Iisus Hristos la nastere? Cine imi raspunde primeste fundita.

Răspuns Câştigător
| cosminasimona a răspuns:

Aur,smirna si tamaie! fundita?

10 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Aur, smirna si tamaie.
Ti lene sa te uiti in Prea Marea Carte Cu Povesti?(biblia) O.o

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aur, smirna si tamaie! Dar tu, de unde sa stii ca s-a inventat Google intre timp?

| William a răspuns:

Iisus a primit de la cei trei magi aur, smirna si tamaie. Funda daca te-am ajutat.

| Filip23 a răspuns:

Ceva legat de asta :
" Manastirea Sfantul Pavel – Muntele Athos.

In aceasta manastire se pastreaza darurile care au fost aduse de Magi la Nasterea Mantuitorului Hristos: aur, smirna si tamaie. Ele au fost aduse la manastire de imparateasa Maro, fiica regelui Serbiei, Brancovici. Acesta, fiind biruit de turci, a fost nevoit sa-i dea de sotie sultanului Murad al II-lea pe fiica lui, Maro. Sultanul i-a ingaduit sa traiasca in credinta crestineasca. Maro l-a crescut pe Mahomed al II-lea, fiul sultanului de la prima sotie, ca pe copilul ei. Mai tarziu, acest Mahomed va cuceri Constantinopolul.
Evlavioasa Maro, gandindu-se si la moartea sa, a cerut voie sultanului sa se retraga undeva la liniste. Sultanul i-a ingaduit sa mearga la Seres, in Grecia. In 1470, Maro a venit cu corabia la Sfantul Munte, la limanul Manastirii Sfantul Pavel. Adusese cu ea darurile Magilor, pe care voia sa le daruiasca manastirii. A coborat din corabie si se indrepta spre manastire ducand in bratele sale acele daruri. I-au iesit in intampinare staretul impreuna cu preotii, imbracati in vesminte. La jumatatea drumului care duce spre manastire si unde astazi se afla un paraclis, s-a auzit deodata o voce femeiasca venind din inaltimea cerului si zicand:,, Maro, opreste-te! Sa nu mergi mai departe! De aici incepe imparatia altei Regine, a Imparatesei cerurilor, a Doamnei Nascatoare de Dumnezeu, ingrijitoarea, acoperitoarea, doctorul si pazitoarea Sfantului Munte".
Auzind aceste cuvinte imparateasa Maro s-a oprit inspaimantata. Apoi, daruind sfintele daruri si celelalte odoare pe care le adusese staretului si parintilor, s-a intors la corabie, nevrand sa o mai supere pe Maica Domnului, Stapana acestui loc sfant.
Imparateasa Maro a ajutat foarte mult Manastirea Sfantul Pavel. Catre sfarsitul vietii a daruit toata mostenirea sa manastirii."

| LiaYapp a răspuns:

Daruri scumpe ca un imparat

| DulceCaLamaia a răspuns:

Un Bentley.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie scrie totul, sau dai un search pe google

| FlorinaOnt a răspuns:

Aur, smirna si tamaie, din cate stiu eu, de la cei 3 pastori

| pusycatdolls a răspuns:

El a primit la nastere urmatoarele cadouri tamaie, aur si smirina.

| LiberTPU explică:

Am o intrebare noua : raspundeti la ea : De ce impodobim bradul? Raspundeti-mi in sens religios. Pentru ca... Iisus cand a primit la nastere aur, smirna si tamaia...nu mai stiu. Daca vreti completati-mi raspunsul si explicati-mi. Nu poti raspunde? (mai mult)